سردرد یک طرفه چپ (علل و درمان های خانگی)


سردرد می تواند یک پدیده نگران کننده باشد ، به ویژه اگر علت آن مشخص نباشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد می تواند متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها یکسان است و این امر تشخیص آنها را مشکل می کند.

شایع ترین سردرد ، سردرد یک طرفه چپ است که می تواند ناشی از میگرن ، سردرد خوشه ای یا حتی سردرد تنشی باشد. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

دلایل و علل سردرد چپ عبارتند از:

میگرن

بیماریهای شدید و قابل توجه باعث سردرد اولیه نمی شود. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزاردهنده ای نیز دارد. سردردهای میگرنی چپ با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد شدید در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • فونوفوبیا
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • ضربان قلب سریع ، ضربان قلب یا ضربان قلب که اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و بی حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر سر و صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث سردرد میگرنی شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می تواند علت سردردهای میگرنی تلقی شود.

انواع سردرد (جدید و غیر شدید) ، علل و روشهای درمانی رایج

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Emitrax را تجویز کند.

نوشتن تعداد افرادی که میگرن دارند می تواند به تشخیص علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن باید به متخصصی مراجعه کنید که به درمان پاسخ نمی دهد.

سردردهای تنشی

سردردهای استرس بیشتر از میگرن شایع هستند و به طور کلی زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهند. این نوع سردردها بیشتر سر و پشت چشم را درگیر می کنند ، اما همچنین می توانند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ شوند.

اکثر افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار یا سفتی در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای استرس زا می تواند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از انواع مشکلات عضلانی ، از جمله آسیب های گردن ، استرس و سفت شدن عضلات گردن و شانه ، و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب ضعیف باشد که می تواند باعث گردن درد شود. درمان سردردهای تنشی شامل از بین بردن علت اصلی است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث ایجاد تنش در سر می شود ، استفاده می شود.

سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر قرار دارند و همانطور که از نامش پیداست ، دوره ای یا خوشه ای به نظر می رسند. این نوع سردرد معمولاً شدید است و می تواند از روزها تا هفته ها ادامه داشته باشد و معمولاً پشت یک چشم است.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در حین خواب می شوند و می توانند باعث چشمک زدن ، قرمزی و احتقان شوند. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ها ، پلک زدن پلک ها یا تنگ شدن مردمک ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد. بیماران ممکن است شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی دچار سردرد شوند. اغلب برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد چپ می تواند به عوامل دیگری مانند مشکلات زمینه ای ثانویه باشد:

 • تحریک
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت موقت
 • سینوزیت
 • تکه تکه شدن شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد سمت چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید