آژانس بین المللی انرژی رضا داده های تفصیلی و جهانی رضایت از انرژی را که همه ما به آن احتیاج داریم ، منتشر می کند ، اما بنیانگذاران آن را مجبور به پشت سر پیوال می کنند. بیایید از آنها بخواهیم آن را تغییر دهند.


ما برای تغییر منابع انرژی کم کربن و مقابله با تغییرات آب و هوایی به داده های باز درباره اکوسیستم انرژی جهانی نیاز داریم. داده های با کیفیت بالا از قبل موجود است ؛ منتشر شده توسط آژانس بین المللی رضایت انرژیبه اما علیرغم اینکه یک سازمان بین المللی است که مقدار زیادی بودجه عمومی دریافت می کند ، اکثر داده های IEA در پشت صحنه است. این باعث می شود در گفتمان عمومی قابل استفاده باشد و از دسترسی بسیاری از محققان به آن جلوگیری می کند. فراتر از آن ، مانع از به اشتراک گذاری داده ها و همکاری می شود. نتایج حاصل از جستجوهای تکراری ؛ داده ها را برای سخنرانی عمومی قابل استفاده می کند. و بر خلاف اصول شفافیت و باروری در تحقیقات علمی است. هزینه بالای آمار بسیاری از مردم را از گفتگوی جهانی درباره رضایت انرژی و آب و هوا دور می کند و بنابراین مانع از دستیابی آژانس بین المللی انرژی به مأموریت خود می شود.

ما پیشنهاد می کنیم که کشورهایی که IEA را تأمین می کنند نیاز به نگهداری داده ها در پشت پرداخت ها و افزایش بودجه خود را حذف کنند – مزایای بازکردن این داده های مهم بیشتر از هزینه ها است.


تغییر سیستم انرژی کم کربن یکی از بزرگترین چالش های بشریت است. از آنجا که 87 of از انتشار دی اکسید کربن سالانه از بخش های صنعتی و صنعتی ناشی می شود ، این تغییر برای مقابله با تغییرات آب و هوایی ضروری است.1 در عین حال ، مدیریت انرژی پاک در اولویت سلامت جهانی و توسعه انسانی قرار دارد: 10 درصد از مردم به برق دسترسی ندارند. 41 درصد از مردم برای پخت و پز به سوخت های پاک دسترسی ندارند و بار سلامتی آلودگی هوای خارج از محیط انسانی بیش از 4 تا 10 میلیون مرگ زودرس در سال تخمین زده می شود.

ما برای درک چالش های پیش روی جهان و مشاهده نحوه پیشرفت می توان به داده های قابل دسترس و با کیفیت بالا نیاز داریم. محدوده آن باید جهانی باشد – هیچ کشوری نباید در مذاکرات غایب باشد – و باید طبقه بندی معیارهای مورد نیاز برای درک سیستم رضایت انرژی را پوشش دهد: شامل رضایت اولیه انرژی ، رضایت نهایی انرژی ، رضایت انرژی برق ، برق. مخلوط ها ، تجزیه بخش پایانی اتلاف انرژی و CO2 اگزوز که هر زمینه ای را تولید می کند.

این داده ها وجود دارد. این توسط آژانس بین المللی انرژی (IEA) توسعه یافته است. اما آژانس بین المللی انرژی تنها بخشی از داده های آنها را در دسترس عموم قرار می دهد و بقیه را در پشت محموله های بسیار گران قیمت قرار می دهد. این در حالی است که IEA از بودجه عمومی کشورهای عضو خود تأمین می شود. دلیل اینکه IEA حجم زیادی از داده های خود را در پشت پرداخت قرار می دهد این است که سرمایه گذاران ملزم کرده اند که بودجه خود را از طریق فروش داده های مجاز ، بخش کوچکی از بودجه خود را افزایش دهد. در نتیجه این الزام ، داده ها تحت مجوز دقیق داده ها دارای حق چاپ هستند. ابتدایی ترین معیارها ، محققان و هر کس دیگری که می خواهد خود را در مورد سیستم رضایت جهانی انرژی مطلع کند ، باید مجوز مصرف کننده ای خریداری کند که اغلب هزاران دلار هزینه دارد.

در سال 2018 ، بودجه سالانه IEA 27.8 میلیون یورو بود. بر اساس ارقام بودجه آژانس بین المللی انرژی اتمی ، داده ها و درآمد منتشر شده از منابع مالی فروش “بیش از یک پنجم بودجه سالانه آن است”. این مبلغ معادل 5.6 میلیون یورو در سال است. برای نشان دادن این رقم ، این معادل 0.03 of از بودجه عمومی تحقیق و توسعه انرژی دولتی برای کشورهای IEA در سال 2018 است که 20.7 میلیارد یورو بود.2 یا به طور مساوی بین کشورهای عضو IEA بر اساس سرانه توزیع می شود: 0.44 سنت برای هر نفر در سال.3

ما معتقدیم که درآمد نسبتاً کمی که توسط مشروبات الکلی ایجاد می شود ، کاهش عظیمی را که منجر به این محدودیت ها شده است توجیه نمی کند.

در حالی که این یکی از بزرگترین چالش هایی است که ما با آن روبرو هستیم ، انرژی تنها حوزه توسعه است که مجموعه داده جهانی دسترسی آزاد ندارد که محققان ، سیاست گذاران و مبتکران می توانند از آن برای درک و مقابله با مشکل استفاده کنند. آژانس بین المللی انرژی نیاز به دیوارهای پرداخت دارد تا داده های خود را در جلوی خود نگه دارد و دستیابی به مأموریت خود را غیرممکن می کند. IEA “به دنبال این است که مرکز گفتگوی جهانی درباره مجوزهای انرژی ، ارائه تجزیه و تحلیل معتبر ، داده ها ، توصیه های سیاست و راه حل های واقعی برای ارائه مجوزهای ایمن و پایدار انرژی برای همه به کشورهای جهان باشد.” IEA تنها به ارائه نخبگان ثروتمند در IEA می پردازد. فرم داده ها مجوزها را محدود می کند تا اطمینان حاصل شود که نمی تواند بخشی از مذاکرات جهانی در مورد رضایت انرژی باشد.

همانطور که توضیح داده شد ، مشکل بیشتر خود IEA نیست ، که قطعاً به رسالت خود علاقه مند است. مشکل کشورهای عضو این است که IEA باید بخشی از بودجه خود را از طریق فروش مجوزهای داده افزایش دهد. برای اینکه آژانس بین المللی انرژی بتواند به مأموریت خود دست یابد ، کمیسیون تحقیقات جهانی انرژی و آب و هوا باید به کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی توصیه کند که نیازی به پرداخت هزینه استفاده از داده ها را حذف نکنند و شکاف نسبتاً کمی در بودجه باقی بگذارند.

این بیماری همه گیر درس های زیادی را در سال گذشته به ما آموخته است. یک درس کلیدی این است که به موقع ، دقیق و دقیق باشد باز کن داده های جهانی برای درک و پاسخگویی به یک مشکل جهانی اساسی است. همانطور که نبود داده های عمومی مانع از بین بردن اپیدمی می شود ، نبود داده های عمومی در مورد رضایت و سیستم آب و هوایی نیز مانع از بین بردن یکی از بزرگترین چالش های زندگی ما می شود.

دیدگاهتان را بنویسید