۷۰ تیم نظارتی دامپزشکی بر روند کشتار دام در اصفهان نظارت می کنند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانعلیرضا ادیبان در گفتگو با خبرنگار مهر ازهر با بیان اینکه ذبح دام در خارج از کشتارگاه طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی جرم است، اظهار داشت: طبق قانون فقط مردم ایام تاسوعا و عاشورای حسینی می توانند دام های خود را خارج از کشتارگاه ذبح کنند. کشتارگاه‌ها، اما به مردم توصیه می‌شود دام‌ها را در کشتارگاه‌ها ذبح کنند.

وی افزود: اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در راستای رصد دام های قربانی به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی ۷۰ تیم رصدی تشکیل داده که ۳۴ تیم ثابت و ۳۶ تیم سیار هستند.

معاون بهداشتی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان افزود: این گروه ها شامل ۳۹ دامپزشک، ۶۵ بازرس بهداشتی گوشت و ۳۰ بازرس شرعی است. همچنین ۲۹ کشتارگاه استان از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۳ باز اعلام شده است تا مردم و هیئت های مذهبی بتوانند دام های خود را در کشتارگاه ها قربانی کنند.

ادیبان تصریح کرد: در هنگام رسیدن تب کریمه کنگو ترجیحاً مردم دام های خود را در کشتارگاه نگهداری کنند و قبل از قطع و خوردن لاشه لاشه به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال نگهداری شود. همچنین باید از آلودگی کبد و حیوانات کاملاً اجتناب شود. تلفن گویا ۱۵۱۲ نیز آماده کمک به مردم می باشد.

وی درباره بیماری تب کریمه کنگو گفت: این بیماری ویروسی در اثر گزش نوع خاصی از کنه آلوده به ویروس ایجاد می شود. این ویروس می تواند از طریق گسترش یابد از جانب گزش پشه، تماس خون آلوده با بدن انسان یا مستقیماً از طریق گزش کنه آلوده به انسان و در صورت عدم تشخیص به موقع می تواند باعث مرگ فرد شود.

معاون بهداشتی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: در صورتی که به هر دلیلی کشتار در خارج از کشتارگاه انجام شود، باید دقت شود که هیچ کنه به تله چسبیده نباشد، وسایل حفاظت فردی مانند چکمه، دستکش، و باید کلاه گذاشته شود و اصول ذبح شرعی نیز رعایت شود.