۱۰ شب، ۱۰ منبر علوی تهرانی: ۶ ویژگی اسلام که هیچ دینی ندارد


به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و خبرگزاری فارس، حجت الاسلام سید محمد باقر علوی تهران، سخنران مذهبی در چهارمین شب عزاداری در مسجد امیر(ع) در سخنرانی دهه اول محرم الحرام. سوره سیدالشهداء (ع) می فرماید: برای رسیدن به کمال دنیا و سعادت اخروی باید از پیامبر پیروی کنیم که جز با ایمان نمی توان به آن دست یافت. ایمان ۷ قسم دارد، اما فقط ایمان واقعی پذیرفته می شود. ایمان یعنی تسلیم در برابر دین.

پیروی از قوانین انسانی انسان را ساکت می کند

وی با اشاره به اینکه امروز دین مبین اسلام در دنیا مطرح است، تصریح کرد: بخشی از دین الله است و بعد از آن ملائکه هستند که عالم غیب هستند. اگر کسی از شریعت خدا پیروی کند در آرامش است، اما اطاعت از قوانین مردم او را ساکت می کند. یعنی دل سیر نمی شود، بلکه مجبور است. مادری که فرزندش را که در کنکور مردود شده می فرستد و به سربازی می فرستد، خوشحال نمی شود، اما مادری که فرزندش را برای شهادت می فرستد، خوشحال می شود و می گوید اگر من هر چهار نفر را داشتم، آنها را می فرستادم.

۶ ویژگی اسلام

علوی تهرانی با اشاره به اینکه دین مبین اسلام ۶ ویژگی دارد گفت: اولین ویژگی این است که برای همه بشریت است. ما در قرآن داریم که قرآن هشداری است به همه عوالم موجود. در هر جهانی که موجود زنده ای باشد دین اسلام جامع است. هنگامی که موسی (ع) و عیسی (علیه السلام) نازل شدند، بر قوم خود یا بخشی از بنی اسرائیل نازل شدند.

این استاد اخلاق با بیان اینکه یکی دیگر از ویژگی های این دین اعتبار آن است، افزود: هر دینی تا ولادت پیامبر بعدی معتبر است اما هیچ پیامبری بعد از پیامبر اسلام نیامده است. حتی اگر توراتی وجود داشته باشد که اصلاً تحریف نشده باشد، باز هم نمی توان به آن عمل کرد. زیرا تورات موجود اولاً تحریف شده و ثانیاً تاریخ آن تمام شده است.

پیامبر پدر جسمانی هیچ یک از ما نیست

وی افزود: ویژگی سوم این است که از نظر قرآن کریم، اسلام کامل ترین دین است. خداوند در هر زمانی بخشی از دین را بر اساس فهم بشر نازل کرده است، اما در سوره مائده آیه ۳ ایلایم اکمالت لکم دینکم داریم. ویژگی چهارم این است که بعد از اسلام دین دیگری نیامده است. ما در قرآن داریم که پیامبر پدر جسمانی هیچکس نیست. این بیانیه می گوید که او تنها یک فرزند دارد و نوادگانش از او ادامه خواهند داد.

علوی تهرانی گفت: پنجمین ویژگی این است که اسلام دین معتبر نزد خداوند است. آیه ۱۹ آل عمران می گوید اسلام واقعاً دینی معتبر نزد خداوند است. ویژگی ششم این است که دین را فقط خدا مقدر می کند. در آیه سوم سوره مائده می فرماید: «فَأَمْتَمْتُ الْنَعْمَهِ وَ أَسْضَیْنَ بِالدِّینَهِ». دین انتخاباتی نیست که بگوییم ما ایرانی هستیم و دین خود را انتخاب می کنیم. این صفات در هیچ دین دیگری یافت نمی شود.

ضبط کامل این سخنرانی را اینجا بشنوید:

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید