گفتگوی محمد بن سلمان با صدراعظم آلمان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان سعودی «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستاناولاف شولزصدراعظم آلمان روز چهارشنبه تلفنی صحبت کرد.

گفته می شود در این گفت وگوی تلفنی دو طرف آخرین تحولات روابط دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین در این گفتگوی تلفنی ابعاد روابط دوجانبه عربستان و آلمان، امکانات همکاری مشترک دو کشور و راه های توسعه آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دو طرف همچنین آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی و تلاش ها در این راستا برای دستیابی به صلح و ثبات را مورد بحث و بررسی قرار دادند و موضوعات کلیدی مورد علاقه مشترک را بررسی کردند.

همزمان با تشدید بحران اوکراین و افزایش قیمت انرژی در بازار جهانی، آلمان علیرغم ادعای قبلی خود در تلاش است تا به دلایل حقوق بشری ارسال سلاح به عربستان سعودی را ممنوع کند، اما از نو روابط خود با عربستان سعودی را احیا و بازسازی کند.

چهار سال پیش، زمانی که وزیر اقتصاد آلمان رسوایی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد نظام سیاسی سعودی را در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه فاش کرد، در همان زمان وزیر اقتصاد آلمان این خبر را اعلام کرد که آلمان سلاح صادر نخواهد کرد. عربستان سعودی اعلام کرد: از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌خواهیم توضیحات بیشتری را از عربستان سعودی در مورد قتل خاشقجی ارائه دهند و فروش تسلیحات به ریاض را متوقف کنند.

با این حال، در این مدت، بالاترین مقام های عربستان سعودی هرگز در مورد جنایات حقوق بشری پاسخگو نبوده اند هستند و اکنون غرب نیز همزمان با بحران جهانی قیمت انرژی به سوی سعودی ها باز می گردد. در زمان قتل خاشقجی، گزارش شد که آلمان با وجود نقش آفرینی عربستان سعودی در جنگ یمن، طی ۹ ماه ۴۱۷ میلیون یورو سلاح به ریاض فروخته است و بیشتر این سلاح ها در جنگ یمن استفاده شده است. هستند.