گروسی: این تأثیر بر عملیات آژانس در ایران تأثیر گذاشته است


به گزارش تجارت نیوز، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه افتتاحیه خود در نشست هیات مدیره آژانس مدعی شد که راستی آزمایی و نظارت آژانس در خصوص تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام است.[توافق هسته‌ای]به شدت آسیب دیده است.

به گزارش ایسنا، در بخشی از متن سخنرانی افتتاحیه رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وب‌سایت این آژانس منتشر شده، آمده است: از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، راستی‌آزمایی و نظارت بر اجرای این آژانس از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ انجام شده است. تکمیل شد. تعهدات هسته ای ایران در چارچوب برجام[توافق هسته‌ای] این کشور به طور جدی تحت تأثیر تصمیم ایران برای پیگیری برخی فعالیت های هسته ای، از جمله تعهداتش بر اساس پروتکل الحاقی قرار گرفته است.

در ادامه اظهارات گروس، در گزارش خود تاکید کردم که اگر ایران به طور کامل تعهدات هسته‌ای خود را بر اساس برجام بازگرداند، آژانس باید خلأهای موجود در نخبگان اطلاعاتی خود را که در زمان غیرفعال بودن دستگاه بازرسی و نظارت آژانس وجود دارد، پر کند. ایجاد شده، آن را تعمیر کنید. برای این منظور، آژانس باید پادمان های اضافی را اجرا کند و ایران باید اسناد جامع و دقیقی را در اختیار آژانس قرار دهد.

ما همچنین باید از کامل بودن و صحت داده‌های آرشیو شده در تجهیزات نظردهی خود بین ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ و ۸ ژوئن ۲۰۲۲ اطمینان حاصل کنیم. حتی پس از آن، ما با چالش‌های مهمی در تأیید اینکه وضعیت فعلی گزارش‌شده سانتریفیوژها و آب سنگین ایران با وضعیت قبل از ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ مطابقت دارد، مواجه هستیم.

گروسی استدلال خود را در جلسه هیئت مدیره تکرار کرد

تسنیم نوشت، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در نشست شورای حکام مدعی شد که در تحقیقات درباره فعالیت های هسته ای ایران پیشرفتی حاصل نشده است.

وی افزود که ایران باید در این تحقیقات با ما همکاری کند.

اپوزیسیون موفق شد احیای برجام را به تاخیر بیاندازد

نماینده ادور نوشت: درخواست مشترک سه تن از مخالفان برجام دو ماه دیگر به تعویق افتاد و اجرایی شد.

حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مجلس در این باره نوشت:
خواسته مشترک سه تن از مخالفان برجام تعویق دو ماه دیگر بود که محقق شد. تا آن زمان، قراردادهای انرژی زمستانی در غیاب ایران منعقد شده است.
مخالفان توافق در انتخابات آمریکا و تل آویو تقویت شده اند، آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه جدیدی صادر کرده و تلاش ها برای ایجاد یک چالش جدید منطقه ای در حال افزایش است.

    فلاحت پیشه: موفق شدند، احیای برجام به تعویق افتاد

دستیابی به توافق در آینده نزدیک غیرممکن است

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان که امروز (دوشنبه) میزبان یایر لاپید، نخست وزیر موقت اسرائیل در برلین بود، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با لاپید شرکت کرد.

به گزارش فارس، شولتز به عنوان اولین سخنران این نشست با بیان اینکه با نخست وزیر اسرائیل درباره توسعه اوکراین و لزوم توقف تجاوزات روسیه صحبت کردم، گفت: تلاش می کنیم قیمت انرژی را که افزایش یافته است کاهش دهیم. به دلیل جنگ روسیه در اوکراین.

به گزارش وب سایت اسکای نیوز، وی با ادعای اینکه تسلیحاتی که غرب به اوکراین فرستاده بود، روند جنگ را تغییر داد، توضیح داد: خونریزی در اوکراین باید متوقف شود، ما باید مستقل از منابع انرژی روسیه باشیم و برای تامین آنها تلاش می کنیم. ما در حال افزایش تولید برق هستیم و ۸۰ درصد انرژی از منابع پاک تامین می شود.

وی درباره مسئله فلسطین گفت: اسرائیل نباید مواضع خود را یکجانبه به فلسطینی ها تحمیل کند، ما خواهان راه حلی پایدار برای مناقشه در خاورمیانه بر اساس راه حل دو کشور هستیم.

صدراعظم آلمان با بیان اینکه برلین به عنوان «شریک و دوست» به حمایت از رژیم صهیونیستی ادامه می دهد، گفت: همکاری خود را با اسرائیل گسترش خواهیم داد.

شبکه «الجزیره» نیز به نقل از شولتز گزارش داد: ایران حق دستیابی به سلاح هسته ای را ندارد. دستیابی به توافق با ایران در آینده نزدیک غیرممکن است.

وی در خصوص تبادل پاسخ ایران و طرف های غربی در مذاکرات وین درباره متن پیشنهادی نیز مدعی شد: ایران دلیلی برای رد پیشنهادات اتحادیه اروپا ندارد، پاسخ ایران به پیشنهاد توافق هسته ای اروپا مثبت نبود.

بیانیه ترویکای اروپایی خواسته اسرائیلی هاست

ابراهیم عزیزی در واکنش به اظهارات اخیر سه کشور اروپایی علیه ایران گفت: این گفته خواسته اسرائیلی ها است و این حرف ها از گلوی کثیف اسرائیل اما از دهان اروپایی ها می آید. سخنان اروپایی ها زاییده ذهن آسیب دیده و آشفته اسرائیل و جنبش صهیونیستی است.

ایسنا نوشت و افزود: اروپایی ها فاقد سیاست مستقل هستند و در مواضع سیاسی بین المللی منزوی هستند. آمریکا دیکته می کند که اروپا چه می گوید و اروپا آن را می گوید. اروپایی ها با خواسته های آمریکا موافقت می کنند و سپس پای میز مذاکره می آیند. متأسفانه امروز شاهد عدم خودکنترلی اروپایی ها در مسائل بین المللی به ویژه در مذاکرات هستیم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از سوی دیگر آمریکایی ها بدون اجازه صهیونیست ها اقدامی نمی کنند و اروپایی ها نیز بدون اجازه آمریکا اقدام مستقلی انجام نمی دهند. . در نهایت اروپا صلاحیت خود را برای بیان موضع خود ندارد.

تعلیق مذاکرات برجام تا کی ادامه دارد؟

کوروش احمدی، وضعیت فعلی روند بهبود را ارزیابی کرد توافق وی در پاسخ به این سوال که با توجه به بیانیه روز یکشنبه سه کشور اروپایی و اظهارات وزیر خارجه آمریکا، افق مذاکرات در ماه های آینده چیست، گفت: می توان گفت که مذاکرات انجام شده است. معلق.

واکنش منفی آمریکا به پاسخ ایران و عدم مذاکره چاره ای جز صحبت از تعلیق موقت باقی نگذاشته است.

به گزارش ایلنا، روندهایی مانند انتخابات کنگره آمریکا نیز در شکل گیری این تعلیق نقش داشته است. زیرا در جریان تبلیغات انتخاباتی، دموکرات ها که شرایطشان رو به بهبود است، آمادگی ریسک پذیری را ندارند و حتی اگر ایران شروط آمریکا را بپذیرد، ممکن است نخواهند توافق را در زمان انتخابات نهایی کنند، زیرا سوال جدیدی وارد انتخابات خواهد شد. نژاد و با توجه به جو منفی افکار عمومی آمریکا، دشمن می تواند از آن علیه دموکرات ها استفاده کند.

ایران پس از امضای برجام ۱۱۰۰ دلار در ثانیه ضرر کرد!

در شرایط اقتصادی، اگر نخواهید یا نتوانید به حقایق موجود و روش های علمی توجه کنید، دائماً برای مردم مشکل ایجاد می کنید.

به گزارش اعتماد، بر اساس آمار بانک مرکزی در هر ثانیه ۳۴ میلیون تومان نقدینگی در اقتصاد ایران تولید می شود.

روش محاسبه به این صورت است که مقدار نقدینگی یک سال تقسیم بر ۱۲، تقسیم بر ۲۴، تقسیم بر ۶۰ و دوباره تقسیم بر ۶۰ است که مقدار نقدینگی در هر ثانیه را تشکیل می دهد.

در واقع، این معادل ۱۱۰۰ دلار در ثانیه است، یک مزیت صادراتی که ایران باید از نفت به دست می آورد، اما به دلیل تحریم ها از دست داده است.

این بدان معناست که هر ثانیه ایران حداقل ۱۱۰۰ دلار به دلیل تاخیر در امضای برجام ضرر می کند. توجه داشته باشید که این رقم فقط در مورد نقدینگی صدق می کند و سایر زیان های ایران در سایر حوزه ها نیز می باشد.

مقام اسرائیلی: برجام قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا احیا نشده است

اگرچه در هفته‌های اخیر ایالات متحده و ایران درباره واکنش‌های یکدیگر به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای که به گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت‌وگو کرده‌اند. مذاکرات وین آخرین پیش نویس متن و آخرین پیشنهاد برای دستیابی به توافق در پایان احیای توافق هسته ای است. اما دیگر خبری از تب گذشته و امید به بازگشت نیست توافق نیست؛ مذاکرات بار دیگر با رکود، رکود و بن بست مواجه شده است.

به گزارش شرق، به موازات آن، برخی منابع می گویند که دولت بایدن به تل آویو اطمینان داده است که تا زمان برگزاری انتخابات کنست و انتخابات میان دوره ای کنگره به توافقی دست نخواهد یافت.

این در حالی است که تحولات روزهای اخیر نیز نشان می دهد که اروپایی ها نیز مانند آمریکا در آستانه نشست سه ماهه آژانس، شمشیرهای خود را بسته اند. بنابراین نه تنها احتمال فرسایش مذاکرات وین و تاخیر در احیای آن وجود دارد توافق بیا بحث کنیم؛ اما حتی ممکن است مذاکرات با شکست مواجه شود.

نظر

بیانیه روز شنبه تروئیکای اروپایی عملاً به شکنندگی فضای برجام و شکست طرفین منجر شد. فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه‌ای نارضایتی خود را از درخواست ایران برای احیای توافق هسته‌ای در مذاکرات که بر اساس آن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحقیقات مربوط به ذرات اورانیوم کشف شده در سه سایت نیروگاه هسته‌ای را تکمیل می‌کند، ابراز کرده و مدعی شدند: این خواسته مذاکرات را به خطر می اندازد.

تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: این خواسته اخیر تهران تردیدهای جدی را در مورد اهداف و تعهد ایران برای موفقیت ایجاد می‌کند. توافق گرد. مواضع ایران با تعهدات الزام آور قانونی ایران مغایر است و احیای برجام را به خطر می اندازد. این سه کشور در بیانیه ای اعلام کردند: درخواست های اخیر نشان می دهد که ایران عزم و تعهد جدی برای موفقیت (در احیای مذاکرات برجام) ندارد.

از سوی دیگر، ناصر کنعانی شامگاه شنبه در واکنش به بیانیه اخیر ترویکای اروپایی گفت: جای تعجب و تاسف است که در شرایطی که تعامل دیپلماتیک و تبادل پیام بین طرف های مذاکره و هماهنگ کننده مذاکرات در نظر دارند تا مذاکرات را به نتیجه برسانند، سه کشور اروپایی در اقدامی ناهنجار و دور از رویکرد مثمر ثمر مذاکرات چنین بیانیه ای می دهند.

سخنگوی این نهاد دیپلماسی افزود: مایه تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده گامی در جهت شکست رژیم صهیونیستی در مذاکره برداشته اند و واضح است که در صورت ادامه چنین رویکردی، آنها نیز باید مسئولیت خود را بپذیرند. برای نتایج آن.” ناصر کنعانی با یادآوری انفعال طرف‌های اروپایی در ماه‌های اخیر و اقدامات غلط و سیاسی این کشورها در تایید قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصریح کرد: از سه کشور اروپایی خواسته می‌شود از طریق فرآیند دیپلماتیک راه‌حل ارائه دهند. به جای مرحله تخریب.” نقش فعال تری در معدود اختلافات باقیمانده داشته باشد».

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اعضای مسئول پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر ضرورت پرهیز از سیاسی کاری و اتهامات بی اساس تاکید کرد. علیه کشورمان گفت: مایه تاسف است که کشورهای اروپایی از یک سو از رژیمی که صدها کلاهک هسته ای دارد و به هیچ سازوکار بین المللی منع اشاعه هسته ای وابسته نیست حمایت کامل می کنند و از سوی دیگر مخالف نظام اسلامی هستند. برنامه هسته ای کاملا صلح آمیز جمهوری ایران که گسترده ترین بازرسی ها را انجام داده است برای توسعه فضا پرداخت می کنند.

مقام اسرائیلی: برجام قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا احیا نشده است

یک مقام ارشد اسرائیلی به خبرنگاران گفت که اسرائیل به این نتیجه رسیده است که ایران و قدرت های جهانی تنها قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا در نوامبر سال جاری به توافق هسته ای (برجام) باز خواهند گشت.