کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت.

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و سالانه باعث مرگ حدود 4 میلیون نفر می شود. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک اختلال متابولیک است که ناشی از ترشح ضعیف انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو است و با افزایش قند خون مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی مناسب ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد. دیابت به دلیل شیوع بیشتر و عوارض جانبی زیاد اهمیت بیشتری دارد. خلق شده است. دیابت عوارض عمده ای در اکثر سیستم ها و اندام های بدن ایجاد می کند و منجر به عوارض بیماری می شود که منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های پزشکی بالا و مرگ می شود.

در زیر به بررسی اثرات مختلف دیابت بر بدن می پردازیم.

چشم

قند خون کنترل نشده می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته باشد و منجر به تاری دید و کوری شود. آب مروارید یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد مبتلا به دیابت است.

مغز

دیابت و مناطقی که به دلیل عدم کنترل به شدت آسیب می بینند ، شریان های مغزی هستند. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد شریان های مغزی باعث فلج و آسیب های جبران ناپذیری برای انسان می شود ، به طوری که خطر سکته مغزی در بیماران دیابتی دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری عصب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن غیرفعال می شوند. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها ، به ویژه پا ، بر اثر قند خون بالا آسیب می بیند که معمولاً به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا ظاهر می شود.

پا.

عدم کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند منجر به آسیب دیدگی پا شود. این آسیب ها می تواند منجر به ناتوانی و قطع پاها شود. به طور کلی ، پس از حوادث و آسیب ، دیابت شایع ترین علت نیش زدن است ، به ویژه در جهان.

کلیه

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها خراب می شوند و دیالیز انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار ظاهر می شود که در صورت عدم کنترل صحیح قند خون می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر مشکلات مختلف قلبی ، از جمله درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و بیماری عروق کرونر را با فشار خون بالا افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد مبتلا به دیابت 2 تا 4 برابر بیشتر است.

سریع

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از طرف دیگر ، تعریق را در برخی از اندام ها مانند کف دست افزایش می دهد. تعریق بیش از حد در دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا دیابت نوع 1 یا نوع 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد بستگی به دلیل ، زمان و میزان خوردن آن دارد. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اولیه از هر نوع درمان دیابت ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین شرایط ممکن برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون به منظور پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض بیماری است. تمرکز کلی درمان تغذیه ای برای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و شمارش کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین برای دیابت نوع 1 است.

دیدگاهتان را بنویسید