چهار علت اصلی چاقی

شیوع چاقی در سراسر جهان در حال افزایش است. در چند دهه گذشته، این افزایش بی سابقه چاقی در هر سن، جنسیت و نژاد گسترش یافته است. تنها در ایالات متحده، سطح چاقی تا ۶۸٪ افزایش یافته است و روند مشابهی در سایر کشورها مشاهده می شود. در تلاش برای درک علل مختلف چاقی، این مقاله چند عنصر اصلی را که در افزایش چاقی در سطح جهانی نقش داشته اند، برجسته می کند.

فرهنگ “فست فود”.

مهم ترین تغییر اجتماعی و رفتاری در عادات غذایی ما مشاهده می شود که در آن ایده تغذیه سالم به شدت تحت الشعاع فرهنگ فست فود قرار گرفته است. از آنجایی که غذای پرکالری مقرون به صرفه تر و در دسترس تر شده است، مردم در حال حاضر به غذاهای پرچرب عادت کرده اند. تعداد فزاینده دستگاه های فروش خودکار، رستوران های فست فود و استفاده بیش از حد از اقلام غذایی منجمد، همگی نشان دهنده مشکل فزاینده اتکای نامتناسب به اقلام پر انرژی است. به جای انتخاب گزینه های سالم تر و طبیعی، مردم اکنون ترجیح می دهند زمان کمتری را برای انتخاب یا تهیه غذای خود صرف کنند. در دسترس بودن مواد غذایی بسیار خوش طعم در مقیاس وسیع، در نهایت افراد را مجبور کرده است که کل کالری دریافتی خود را در روز افزایش دهند. در عصر حاضر، فروشگاه های مواد غذایی مملو از مواد غذایی بسیار فرآوری شده، بسته بندی شده و فاسد نشدنی هستند که فضای قفسه ارزشمندی را اشغال می کنند. از طرف دیگر مواد طبیعی و ارگانیک هزینه بیشتری ندارند. افزایش بازاریابی این اقلام غذایی کاملاً قابل دسترس، آسان برای طبخ/تهیه و ارزان قیمت تأثیر بسیار زیانبارتری بر سلامت ما نسبت به آنچه در ابتدا تصور می کردیم داشت.

افزایش اندازه سهم

افزایش نرخ چاقی ارتباط نزدیکی با افزایش اندازه غذای تجاری دارد. فست فودهای تجاری موجود، غذاهای پر انرژی هستند که به عدم تعادل در حفظ وزن سالم بدن کمک می کنند. تعداد دفعات مصرف این اقلام غذایی همراه با اندازه سهم آنها نشان می دهد که افراد نمی توانند بخش های رضایت بخشی از وعده های غذایی خود را بدون مصرف انرژی بیش از حد مصرف کنند. علاوه بر این، این نیز منجر به مصرف بیش از حد سدیم، چربی و قند می شود.

سبک زندگی کم تحرک

با پیشرفت های سریع در فناوری و نوآوری، کاهش فعالیت های بدنی ناشی از آن نیز یک تغییر عمده در سبک زندگی است. در مقایسه با دهه های گذشته، امروزه مردم کمتر به فعالیت های بدنی می پردازند. علاوه بر این، با نبود تربیت بدنی و آگاهی کافی و دسترسی کمتر به این گونه فعالیت ها، الگوی سبک زندگی کم تحرک در اضافه کاری شکل گرفته است. بیشتر اوقات تفریح ​​صرف تماشای تلویزیون، بازی های ویدیویی یا گشت و گذار در اینترنت می شود. در حالی که فرآیندها پیچیده‌تر و کارآمدتر شده‌اند، نتیجه آن کاهش نهایی در مصرف کالری بوده است.

افزایش وزن ناشی از دارو و سایر عوامل

به غیر از این عوامل اصلی که باعث افزایش وزن می شوند، چند عامل دیگر نیز در اپیدمی چاقی نقش دارند. استفاده از برخی داروهای رایج مانند داروهای دیابت، فشار خون بالا، داروهای ضد بارداری و هورمون ها، همگی به افزایش وزن ناسالم نسبت داده می شوند. در حالی که تحقیقات در مورد افزایش وزن ناشی از دارو هنوز در مرحله نابهنگام است، فرضیه حمایت از همین موضوع توسط تعدادی از مطالعات و کارشناسان بهداشت تأیید شده است.

کمبود خواب نیز یکی از عوامل موثر است زیرا باعث افزایش اشتها می شود. به غیر از این، برخی از اختلالات غدد درون ریز به صورت تجاری تولید می شوند که بر تنظیم هورمونی تأثیر می گذارند و در نتیجه منجر به چاقی می شوند. این مختل کننده ها گاهی در آفت کش هایی یافت می شوند که به طور غیرمستقیم به زنجیره غذایی اضافه می شوند. برای برخی از کشورها، مانند ایالات متحده، افزایش عرضه غذا منجر به افزایش کل غذای دریافتی شده است. چاقی ناشی از عوامل متعددی است که ممکن است شامل عوامل اجتماعی، محیطی، روانی و اقتصادی باشد. نیاز به توسعه مداخلات موثر برای کنترل رشد این عوامل محرک و تشویق آموزش بهداشت و آگاهی از چاقی در بین افراد وجود دارد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر