چارچوب هماهنگی: ما به تصمیم جنبش صدر احترام می گذاریم


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «العطار التنسقی» (چارچوب هماهنگی) دوشنبه شب برای بررسی آخرین تحولات سیاسی این کشور تشکیل جلسه داد.

به گزارش شبکه خبری العهد، چارچوب هماهنگی به اتخاذ تدابیر لازم برای حل بحران سیاسی ادامه می دهد و گفتگوها را با همه گروه های سیاسی برای تشکیل دولت ملی ادامه می دهد.

این گروه شیعه همچنین تاکید کرد که امیدوار است با همه گروه‌های سیاسی تعامل داشته باشد، اما به تصمیم گروه صدر و استعفای اعضای آن از پارلمان احترام می‌گذارد.

چارچوب هماهنگی گفت که به کار با همه برای دستیابی به مشارکت فراگیر، برآورده کردن آرزوهای مردم عراق برای امنیت و ثبات، و بازیابی نقش عراق در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

سید مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر شب گذشته از نمایندگان این جریان در پارلمان عراق خواست تا به رئیس مجلس استعفا دهند. وی خطاب به یاران پارلمانی صدر گفت: «من به متحدانم در پارلمان خواهم گفت که شما آزادید با ما متحد شوید.

وی در توضیح دلیل استعفای صدر گفت: “من نگران قدرت و سیاست نبودم و فقط می خواستم ظالم فاسد را افشا کنم. بیشتر برای ما هستند نه برای دیگران”؛ من در دولت معاهده شرکت نمی کنم. “

خبرگزاری رسمی عراق شب گذشته اعلام کرد که رئیس پارلمان عراق با استعفا از گروه صدر موافقت کرده است. از سوی دیگر، کمیسیون عالی انتخابات عراق در واکنش به اخباری مبنی بر استعفای نمایندگان مجلس اعلام کرد: کمیسیونر تا کنون چیزی رسمی در خصوص استعفای نمایندگان صدر که به جای آنها ارائه شود، دریافت نکرده است.

گروه صدر عراق در انتخابات اخیر ۷۳ کرسی از ۳۲۹ کرسی را به دست آورد و پس از آن ائتلاف اهل سنت با ۳۷ کرسی، ائتلاف دولت قانون با ۳۳ کرسی و حزب دمکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی قرار گرفتند. ائتلاف کردستان-فتح به رهبری هادی الامیر در جایگاه هفدهم دوم شد.

درست است که گروه صدر بیشترین کرسی های پارلمان را در این انتخابات به دست آورد، اما این کرسی ها برای تشکیل دولت کافی نیست، باید با سایر گروه های سیاسی پیروز انتخابات ائتلاف کند.

انتهای پیام/
این را در صفحه اول پیشنهاد دهید