پیش بینی صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری بوشهر برای قطر در سه سال آینده – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، مهدی صفوی ظهر سه شنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: کل صادرات کشور به قطر ۹۰ میلیون دلار است که از طریق استان بوشهر انجام می شود.
وی افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود این میزان سالانه به حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار برسد و طی سه سال آینده به ۲۰۰ میلیون دلار برسد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: بنادر استان بوشهر باید برای صادرات به ویژه صادرات مواد معدنی توسعه یابد.

وی خاطرنشان کرد: طی سه ماهه نخست امسال مجوز کارخانجات صنعتی استان بوشهر حدود ۴۱ درصد در سرمایه گذاری و ۶ درصد در اشتغال افزایش داشته است.

صفوی افزود: سرمایه گذاری در واحدهای فعال در استان بوشهر ۷۴۵ درصد و اشتغال ۵۲ درصد افزایش داشته است.

پیش بینی صادرات 200 میلیون دلاری بوشهر برای قطر در سه سال آینده

وی افزود: با برنامه ریزی امسال پیش بینی ما اخذ ۲۴۵ جواز تاسیس با سرمایه گذاری حدود ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۵ هزار و ۶۰۰ نفر در استان بوشهر است.

صفوی افزود: از مجموع ۳۰ هزار تعهد اشتغال در استان بوشهر، ۱۰ هزار نفر باید از طریق شرکت های صنعتی، معدنی و تولیدی محقق شود، یعنی یک سوم اشتغال باید از طریق واحدهای صنعتی، معدنی و تولیدی محقق شود. .

وی افزود: استان بوشهر در سال جاری ۴۵ پروانه اعطا می کند که سرمایه گذاری در این واحدها بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان و اشتغال حدود ۸۰۰ نفر است.

مدیرکل اداره صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر فعال سازی واحدهای متوقف شده را از دیگر فعالیت های این اداره کل عنوان کرد. سکوت استان بوشهر افزود: ۸۰ واحد صنعتی غیرفعال در استان بوشهر وجود دارد که پیش بینی می شود امسال ۵۰ واحد به چرخه تولید بازگردد.

صفوی افزود: در صورت بازگشت این واحدها به تولید، سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیاردی احیا می شود و ۵۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد.

وی بازسازی و نوسازی صنایع را از دیگر وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد و گفت: امسال پنج واحد صنعتی نوسازی می‌شود و با کمک به ساخت آنها، ۲۰ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری را برمی‌گردانیم. و با اشتغال ۳۰ نفر.

پیش بینی صادرات 200 میلیون دلاری بوشهر برای قطر در سه سال آینده

صفوی با اشاره به اینکه گسترش واحدهای صنعتی از طریق بانک های عامل یکی از معضلات صنعت استان بوشهر است، افزود: این واحدها در دستور کار مدیریت قرار دارند. سکوت استان بوشهر قرار است آنها را به مالکان سابق یا جدید بازگرداند. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، پیش بینی ما صادرات ۵ تسمه از بانک ها است.

وی شناسایی واحدهای صادراتی را از دیگر برنامه های این اداره عنوان کرد.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر از شناسایی ۱۰ طرح پیشگام در استان بوشهر خبر داد و افزود: معدن، صنایع پتروشیمی، لوازم خانگی و نساجی از جمله این طرح ها هستند.

وی تصریح کرد: ۱۰ فرصت جدید در استان بوشهر به ارزش حدود ۱۲ هزار میلیارد گوجه فرنگی و پیش بینی اشتغال ۱۵۰۰ نفر را شناسایی کرده ایم که بستر و مواد اولیه لازم را در بخش های مختلف در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

صفوی از تدوین برنامه جامع صنعتی، معدنی و تجاری استان بوشهر برای سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: بخش شهری این برنامه تهیه و به آنها ابلاغ شده است.

وی از صدور ۲۴۵ جواز تاسیس در استان بوشهر خبر داد و افزود: این تعداد جواز تاسیس با سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد گوجه فرنگی.

صفوی با بیان اینکه تکمیل پروژه های نیمه تمام در استان بوشهر بسیار حائز اهمیت است، گفت: استان بوشهر دارای ۵۹ واحد صنعتی با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی است که ۴۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و برای ۲۰۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است.

وی افزود: در سال گذشته ۲۹ واحد صنعتی و معدنی با ایجاد حدود ۲۰۰ شغل به چرخه تولید بازگشتند.

صفوی از راه اندازی دو مجتمع فولادی در استان بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: احداث مجتمع فولاد در شهر بوشهر و احداث مجتمع در شهرستان دیر را در دستور کار قرار داده ایم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت شهرستان بوشهر درباره مجوز بهره برداری از رمز ارز نیز گفت: در صورت استفاده از انرژی نو برای استفاده از رمز ارز مجوز اعطا می شود.