پلاستیک تخریب محیط زیست است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، مهدی مصطفوی به مناسبت روز جهانی عاری از پلاستیک افزود: اگرچه گسترش تولید و استفاده از پلاستیک به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کرده است، اما پیامدهای این معضل گریبانگیر محیط زیست نیز شده است.

وی افزود: امروزه پلاستیک به دغدغه اصلی بسیاری از دوستداران محیط زیست و حتی مردم عادی تبدیل شده است و آلودگی ناشی از پلاستیک های یکبار مصرف خطرات زیادی را برای سلامت مردم، حیوانات و به طور کلی کیفیت محیط زیست به دنبال دارد.

مصطفوی تصریح کرد: پلاستیک ها موادی هستند که تخمین زده می شود تجزیه آنها بیش از ۴۵۰ سال طول بکشد و در این مدت تنها تحت تاثیر عوامل طبیعی به ذرات کوچکی به نام میکروپلاستیک تبدیل می شوند که باعث آلودگی محیط زیست، تلف شدن حیوانات و در نهایت غذای انسان می شود. زنجیر.

وی گفت: سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد که تقریباً همه آنها به محل های دفن زباله ختم می شود و آلودگی پلاستیکی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و اثرات جبران ناپذیری بر سلامت انسان، حیات وحش و کره زمین بر جای می گذارد.

مصطفوی با بیان اینکه هر ایرانی به طور متوسط ​​روزانه سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند و میانگین عمر هر کیسه آن تنها ۱۲ دقیقه است، افزود: این در حالی است که برداشتن هر کیسه از طبیعت صدها سال طول می کشد.

وی تاکید کرد: با تعویض کیسه های پارچه ای در این مدت کوتاه می توان بسیاری از پیامدهای منفی آلودگی پلاستیکی را به حداقل رساند.

رئیس اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: روز جهانی عاری از پلاستیک با هدف پایان دادن به استفاده از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف در سراسر جهان معرفی شد و در این روز از مردم سراسر جهان خواسته می شود از آن محافظت کنند. . محیط زیست و پایان استفاده از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف به صفر برسد و در نهایت دنیایی دوستدار محیط زیست و سلامت آنها ایجاد شود.