پاسخ به سوالات انتخاب رشته برای شرکت کنندگان در کنکور


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب در پنج گروه آزمایشی مختلف کنکور سراسری ۱۴۰۱ در روزهای ۱۷ تا ۲۰ تیرماه شرکت کردند.

نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است و با وارد کردن شناسنامه یا اطلاعات داوطلب می توانید کارنامه آزمون را از اینجا مشاهده کنید.

از مجموع داوطلبانی که در کنکور شرکت کردند، یک میلیون و ۱۵۷ هزار نفر موفق به انتخاب رشته و رشته تجربی شدند.

این داوطلبان باید اطلاعات کاملی در مورد زمان و نحوه انتخاب رشته داشته باشند.

* اطلاعات انتخاب رشته

فارس: داوطلبان چه زمانی می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند؟

پور عباس: ویژه نامه انتخاب رشته پیک سنسینگ و سامانه انتخاب رشته مجازی از پنجشنبه ۲۲ مرداد ماه در سایت سازمان سنجش فعال می شود.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته از روز جمعه ۲۳ مرداد از طریق سایت سازمان سانس در دسترس خواهد بود.

مهلت انتخاب رشته نیز از روز دوشنبه ۲۶ مرداد ماه آغاز می شود. و تا شنبه ۲۲.۸ ادامه دارد.

فارس: سامانه انتخاب رشته مجازی چیست؟

پورعباس: سامانه مجازی انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور از ۲۲ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش در دسترس متقاضیان است و داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن گروه های آزمایشی، سهمیه ها، درصد و رتبه داوطلبان زیر ۲۰ هزار تومان هزینه کنند. لیست رشته ها و دانشگاه های روزانه، شبانه، دولتی، رایگان، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس و غیرانتفاعی با آخرین اطلاعات سال های گذشته برای انتخاب رشته خود.

البته داوطلبان علاوه بر این سامانه باید بدانند که مدارس و مراکز مشاوره تحصیلی و همچنین برخی از دانشگاه ها نیز با کمک سازمان سنجش امکان راهنمایی با قیمت مناسب را ارائه کرده اند.

بنیاد شهید، امور ایثارگران و کمیته کمکی نیز امکان مشاوره دادن به متقاضیان کنکور را دارند.

فارس: برخی از متقاضیان در کنکور ثبت نام نکردند و اکنون تصمیم به ثبت نام برای ادامه تحصیل در رشته هایی که آزمون ندارند (بر اساس قبوض دانشجویی) این داوطلبان چه باید بکنند؟

پور عباس: داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده اند می توانند از ۲۷ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در رشته های بدون آزمون اقدام کنند.

این مهلت تا ۲۳ مرداد ماه ادامه دارد.

فارس: آن دسته از متقاضیانی که در آزمون سراسری ثبت نام کردند اما غیبت کردند چطور؟

پور عباس: در صورتی که این متقاضیان تمایل به ادامه تحصیل در رشته های بدون آزمون داشته باشند، نیازی به ثبت نام مجدد در آن رشته ها ندارند، بلکه می توانند تا ۱۵۰ رشته محل را از دفترچه راهنمای انتخاب رشته در رشته هایی که پذیرش آنها بر اساس نتایج تحصیلی است انتخاب کنند. (بدون آزمایش).

فارس: پیام نور، دانشگاه های غیرانتفاعی یا داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی چه باید بکنند؟

پورعباس: متقاضیانی که در زمان ثبت نام علاقه خود را به دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و آموزشگاه های غیرانتفاعی اعلام نکرده اند، می توانند در این مرحله سود هر یک از این دوره ها را به صورت جداگانه مبلغ ۲۰۰۰۰۰ ریال از طریق سامانه پرداخت آنلاین سازمان سنسه پرداخت کنند. ، رشته های مرتبط با این دانشگاه ها را انتخاب کنید.

متقاضیانی که علاقه مند به پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم شهید رجایی تهران هستند، در صورتی که مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی و تربیت معلم باشند، می توانند در این مقطع نسبت به پرداخت سود مربوط به رشته ها اقدام کنند. از بین این دانشگاه ها به ارزش ۲۰۰ هزار ریال می توانند از طریق سامانه پرداخت اینترنتی سازمان سنجش و همچنین رشته های مرتبط با این دانشگاه ها را انتخاب کنند.

متقاضیان علاقه مند به انتخاب رشته های تحصیلی واحدهای دانشگاه آزاد جهت اطلاع از زمان و نحوه برگزاری آزمون از ۲۷ مردادماه پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون به درگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد مراجعه کنند. رشته این دانشگاه را انتخاب کنید. .

به گزارش فارس، ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ حدود ۵۰۳ هزار نفر است که از این تعداد ۱۶۷ هزار نفر از طریق رشته های با آزمون و ۳۳۶ هزار نفر از طریق رشته های تنها با سابقه تحصیلی و نتایج امتحانات نهایی پذیرفته می شوند. کنکور سراسری ۱۴۰۱ هفته آخر شهریور ماه اعلام می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید