وی مؤسس مؤسسه دانشگاهی – خبرگزاری مهر – رویدادهای مهم فکری و مرکز اخبار ایران و جهان بوده است.به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحسین کلانتری روز یکشنبه در مراسم اعطای جایزه میزبانی سی و هفتمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشگاه های کشور به دانشگاه لرستان که در این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: این رویداد یک رویداد بزرگ فرهنگی و اجتماعی است و پرطرفدارترین جشنواره در نظام آموزش عالی کشور به میزبانی دانشگاه لرستان برگزار می شود.

وی افزود: امیدوارم استقبال دانشگاه لرستان برای میزبانی سی و هفتمین جشنواره قرآن و عترت و افتخار دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور برای این دانشگاه خیر و برکت داشته باشد و از همه ظرفیت های دانشگاه لرستان و استان لرستان استفاده شود. .

دانشگاه جولانگاه ارزش های دینی و اسلامی بوده است

نماینده فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: ۲۰۰ هزار دستگاه آموزش عالی کشور در جشنواره قرآن و عترت دانشگاه ها و آموزشگاه های کشور در سال گذشته شرکت کردند که نشان از اهمیت بالای جشنواره دارد.

کلانتری تصریح کرد: دانشگاه همیشه محل جوشش ارزش های دینی و اسلامی بوده و خواهد بود.

وی گفت: ریشه بزرگ ترین اتفاقات کشور در تاریخ انقلاب اسلامی و حتی خود تاریخ انقلاب اسلامی در دانشگاه بوده است. دانشگاه همیشه نقش محوری داشته است. به عنوان مثال، تأسیس نهادهای انقلابی مانند جهاد سازندگی حاصل تلاش دانشگاهیان بوده است.

خزانه دار فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: توسعه عظیم علم و توسعه، بازسازی کشور پس از دوران دفاع مقدس و بسیاری از اقدامات مهم دیگر که همه آن ها معطوف به دانشگاه ها بوده است.

کلانتری ادامه داد: پایه گذار و محور رویدادهای بزرگ معنوی مانند اعتکاف، راهیان نور و اردوهای جهادی در کشور نهاد دانشگاه بوده است.

از توانایی های خلاقانه دانش آموزان باید در فعالیت ها استفاده شود

وی گفت: دانشگاه کشور یک جریان دائمی پربار است و باید همواره از این ظرفیت برای پیشرفت همه جانبه کشور استفاده کرد.

وزیر فرهنگ و امور اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: با وضعیت ایده آل فاصله داریم. اگرچه در دوران پس از انقلاب اسلامی کارها و کارهای بزرگی انجام شده است، اما باید کار را دوچندان کرد.

کلانتری تصریح کرد: باید تا حد امکان و کارآمدتر از توانایی دانش آموزان در فعالیت استفاده شود. این قابلیت ها خلاقانه، نوآورانه و به روز هستند.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا بر اساس استفاده از ظرفیت دانشجو قالب های متنوع تری به جشنواره قرآن و عترت کنونی دانشگاه ها و آموزشگاه ها اضافه کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: کانون های هنری، اجتماعی و مذهبی دانشجو در راستای اجرای هرچه باکیفیت و به روز جشنواره قرآن و عترت در دانشگاه های کشور از انجمن های علمی و دانشگاه ها و دانشکده های فرهنگی استفاده شود.

قرآن باید در زندگی دانش آموزان گنجانده شود

کلانتری افزود: ما مدیران نظام آموزش عالی کشور این مهارت را داریم که انجمن های علمی دانشجویی و کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشجویی را در فضای معنوی و قرآنی جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های کشور مشارکت دهیم.

وی بیان کرد: هدف این است که قرآن را در متن زندگی دانش آموزان وارد کنیم تا سبک زندگی دانش آموزان یک سبک زندگی قرآنی باشد.

وزیر فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: ایده ها، نوآوری ها و ساختارهای جدید مبتنی بر توانمندی های دانشجویان باید در قالب و محتوای جشنواره های قرآن و عترت دانشگاه های کشور مورد تاکید قرار گیرد.

کلانتری تصریح کرد: تا جایی که امکان دارد نظام آموزش عالی جشنواره لایه های مخاطب را هدف قرار دهد و مخاطب ما محدود نباشد.

وی یادآور شد: مهم این است که کارمندان، اساتید و رهبران در زندگی خود بیش از آموزه های قرآن کریم حضور فعال داشته باشند. چرا که مردم از جمله دانش آموزان در درجه اول به رفتار و زندگی مسئولین نگاه می کنند و اینکه تا چه اندازه اعمال و رفتار بر اساس آموزه های قرآن کریم است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: باید در هر سمتی که بر عهده داریم، در راستای رعایت ارزش ها و مفاهیم قرآن تلاش کنیم.