هیچ مورد مشکوکی به وبا در ایلام کشف نشده است/ زائران مشکلات سلامتی را جدی بگیرند


علی نیکونهاد مدیر بهداشت و پرستاری دانشگاه علوم پزشکی و رئیس مرکز بهداشت استان ایلام در گفت وگو با خبرنگار فارس در ایلام در خصوص بیماری وبا و علائم بالینی آن اظهار داشت: این بیماری با علائم شدید اسهال و استفراغ همراه است؛ این بیماری با علائم بالینی همراه است. این نوع اسهال آبکی با بوی ماهی و ظاهر آب برنج است و معمولا بسیاری از بیماران ممکن است علائم خاصی نداشته باشند.

وی در خصوص روش های درمانی این بیماری افزود: این بیماری با سرم درمانی و تجویز آنتی بیوتیک قابل درمان است. با این حال، اگر یک مورد شدید شامل از دست دادن مقدار زیادی آب و مواد معدنی از بدن باشد، می تواند در عرض چند ساعت باعث مرگ شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی درباره شیوع این بیماری در استان ایلام گفت: تاکنون موردی از ابتلا به وبا در استان ایلام شناسایی نشده است.

وی ادامه داد: البته بیماری وبا به کشورهای همسایه نیز سرایت کرده است بنابراین مسافران و زائرانی که وارد عراق می شوند باید به مشکلات بهداشتی عراق توجه کنند.

نیکونهاد در خصوص پیشگیری از این بیماری گفت: با توجه به اینکه این بیماری از طریق آب آلوده منتقل می شود، در سفر از رستوران ها و غذاهای لذیذ در مسیر استفاده نکنید.

وی افزود: توصیه بعدی این است که هرگز از چاه، رودخانه و تانکر آب ننوشید و یادتان باشد در پایان استفاده از توالت، دست های خود را با آب و صابون فراوان بشویید، زیرا دسته آنها معمولاً کثیف است. شستن دست ها را فراموش نکنید. دست ها قبل از غذا خوردن

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید