همه کارها نادیده گرفته می شود. ما نمی توانیم به مشتریان خارج از کشور خود بگوییم که «بله» و «بله» را نصب کنند.


یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران و عراق درباره تأثیرات قطعی اینترنت بر کار و تجارت تجار می گوید: ما که تجارت می کنیم و می خواهیم با مشتریان خارجی خود ارتباط برقرار کنیم، به دلیل اینکه نمی توانیم به مشتریان خود بگوییم نصب کنند، با مشکل مواجه شده ایم. سروشی سهم سرمایه گذاری مستقیم خارجی یکی از شاخص های کشورهای در حال توسعه است. این رقم بسیار مهمی است که باید برای جذب سرمایه گذار خارجی داشته باشیم. یکی از پیش نیازهای سنجش آن سهولت در کسب و کار است که متاسفانه روز به روز از آن دور می شویم.

علی شریعتی در گفت وگو با «برگزیده»، درباره تاثیر آشکار اینترنت بر کسب و کار، گفت: کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی ایران گزارشی تهیه و تحلیل کرد و در این باره هشدار داد که طبق آمار حدود ۹ مورد میلیون‌ها نفر مستقیماً از این پلتفرم استفاده می‌کنند. گروه‌های دیگری مانند ما که کسب‌وکارشان تجارت است و می‌خواهند با مشتریان خارجی‌مان ارتباط برقرار کنند، به مشکل برخورده‌اند، زیرا به هر حال نمی‌توانیم به مشتریان خود بگوییم که sorush را نصب کنند.»

وی ادامه داد: در سال ۹۶ هم همین اتفاق افتاد، تذکراتی داده شد اما مسئولان تمام تلاش خود را کردند، بعد خیلی آرام تلگرام را فیلتر کردند، حالا واتس اپ و اینستاگرام، از طرفی دولت بودجه های کلان و غیرقابل پاسخگویی برای اپلیکیشن های داخلی داده است. که عده ای می گویند از خزانه پول داده اند اما در مقابل می گویند آن را به یک کار دردسرساز و ابتدایی بردند، هرچند در این زمان باید از این اپلیکیشن ها استفاده کرد، اما متاسفانه هیچ کدام قابل تعویض نبودند و همه کارها مورد غفلت قرار گرفته است.»

شریعتی در خصوص کسب و کارهای کوچک نیز گفت: فعالان فروشگاه اینترنتی با کمبود اجاره، مواد و نیروی انسانی مواجه هستند و هیچ گونه حمایت و کمکی از آنها نشده است. کمک‌ها چندین کاربرد را هدف قرار می‌دهند که بازده و کارایی آن‌ها آنطور که باید باشد نیست.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران درباره تاثیر آشکار اینترنت بر اعتبار شرکای خارجی گفت: ما یک نکته ای داریم که سال هاست در مورد آن بحث شده است و آن میزان سرمایه گذاری مستقیم است که یکی از شاخص هاست. در کشورهای در حال توسعه این رقم بسیار مهمی است که باید برای جذب سرمایه گذار خارجی داشته باشیم و یکی از پیش نیازهای سنجش آن سهولت کسب و کار است که متاسفانه روز به روز از آن دور می شویم.

این فعال مالی خاطرنشان کرد: همه می دانیم که سرمایه گذار مانند گنجشکی که در اولین شلیک می رود می چسبد. در روزهایی که اینترنت را در اینجا قطع کردیم، با مافیای VPN می جنگیدیم و فریادهایی مبنی بر ناپدید شدن شرکت ها شنیده می شد، نمایشگاهی در دبی در نزدیکی خود داشتیم و چندین میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش فناوری اطلاعات داشتیم. و ICT تغییر کرد. شرکت ها آمدند و خریدند، سرمایه گذاری کردند و رفتند. اینکه دبی مریخ نورد را به فضا پرتاب کرده و در حال توسعه علوم فضایی خود است، یک هدیه است، اما اینترنت یکی از حقوق اولیه است. متأسفانه فاصله ما با این فرصت ها و گفتگوهای جهانی در جهان روز به روز بیشتر می شود.»