هزار میلیارد در جیب صدا و سیما بخاطر فیلترینگ اینستاگرام!


کدام مشاغل خانگی می توانند در رسانه ملی تبلیغ کنند؟

امیرحسین اسدی اعلام کرده است که حدود ۹۰ درصد شرکت های تبلیغاتی در فضای اینستاگرام با مشکل مواجه شده اند و به همین دلیل هزار میلیارد تومان به صدا و سیما و هزار میلیارد تومان به همه شرکت ها اختصاص می یابد. .

به گزارش خبرآنلاین، قطعی اینترنت آسیب های گسترده و جدی به بار آورده است که نمی توان انکار کرد، از قطع شدن اینستاگرام و از بین رفتن کسب و کارهای مجازی گرفته تا نابودی استارت آپ های ایرانی. برای مثال اپلیکیشن «دانش» به تازگی به دلیل وضعیت بد اینترنت اعلام ورشکستگی کرده است.

البته این اتفاق فقط برای «بلد» رخ نداد، بلکه طی یک هفته گذشته بسیاری از شرکت های دیگر به ویژه شرکت های نوپا و کوچک اینترنتی رسما اعلام کردند که به دلیل شرایط حاکم نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

در حالی که حداقل ۳۵۰ هزار واحد تجاری اینستاگرام به دلیل فیلترینگ آسیب دیده اند، طبق اطلاعیه وزارت حریم خصوصی، طبق اعلام اتاق بازرگانی ایران، میلیون ها نفر در زندگی خود این فیلترینگ را به چالش کشیده اند. از مشاغل خانگی که محصولات می فروشند تا اینفلوئنسرها که محصولات و خدمات مختلفی را به نمایش می گذارند که از صفحات بازدید شده خود پول زیادی به دست آورده اند. اکنون برای حمایت از این افراد ۱۰۰۰ میلیارد تومان بودجه به تلویزیون اختصاص می یابد تا از این شرکت های آسیب دیده حمایت شود. افرادی که احتمالاً بسیاری از آنها در سطح تبلیغات صدا و سیما نیستند و زندگی آنها مستقیماً تحت تأثیر این فیلترینگ قرار گرفته است.

بودجه های مختلفی در سال های اخیر به بهانه حمایت از تولید محتوا در بسترهای اجتماعی به صدا و سیما اعطا شده است، اما مشخص نیست چه درآمدی از این اعتبارات به ساترا اختصاص یافته است؟

شخص دیگری ضرر می کند، بودجه به یک سازمان دولتی می رسد

اینترنت شاهراه اتصال و ارتباطات و زیرساخت های تجاری است، بزرگراهی که حدود یک ماه است قطع شده و در همان شرایطی که وضعیت شرکت های اینترنتی رو به وخامت است. مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه «بلد» اعلام ورشکستگی کرده و «ای قصعه» نیز اعلام کرده است که فروش و درآمد محصولاتش در ده روز گذشته ۵۲ درصد کاهش داشته است. به تصمیمات این وزارتخانه برای حمایت از شرکت های آسیب دیده از قطع اینترنت را تجربه کرد. وی گفت: قرار است هزار میلیارد تومان بسته های تبلیغاتی ویژه صدا و سیما و هزار میلیارد بسته تبلیغاتی ویژه برای شبکه های اجتماعی برای حمایت از شرکت های آسیب دیده اختصاص دهیم، به دلیل قطعی اینترنت، اما اگر فیلترینگ باشد. حذف شده، از ظرفیت وبلاگ نویسان برای جبران خسارات آنها استفاده می کنیم، در حال حاضر صحبت از شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی نیست، بلکه می خواهیم این بودجه را برای جبران خسارت این شرکت ها بر اساس قوانین هدایت کنیم. از زمین.”

امیرحسین اسدی در گفت و گو با اتاق ایران آنلاین گفت: حدود ۹۰ درصد از شرکت های تبلیغاتی در فضای اینستاگرام با مشکل مواجه شده اند، کسب و کارهایی مانند وبلاگ نویسان و تبلیغات در این شرایط قطع شده اند، کسب و کارهای کوچک قطعا در اینستاگرام نیز با مشکل مواجه خواهند شد. متاسفانه آمار نداریم و چون بسیاری از این شرکت ها مجوز نداشتند آمار دقیقی از آنها نداریم به همین دلیل بر اساس آمارهای مختلف در اینستاگرام از ۳۰۰ هزار تا ۳ میلیون شرکت می گویند. که آنها در مشکل هستند.”

اسدی با بیان اینکه آمار دقیقی از شرکت هایی که پادرو چندی پیش در گزارش خود اعلام کرده بود از طریق اینستاگرام بیش از یک میلیون شغل در ایران وجود دارد و بازاری بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال ایجاد کرده است را در اختیار ندارد. Novinhub در گزارش سالانه خود یک میلیون و ۷۰۰ هزار شرکت در اینستاگرام را تخمین زده است و طبق آمار Statistics فنلاند درآمد حدود ۱۰ میلیون نفر به اینستاگرام بستگی دارد.

صد در صد خسارت ناشی از قطع اینترنت

اسدی با تاکید بر اینکه تمامی شرکت های کشور به دلیل قطعی اینترنت ۵ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده اند، گفت: شرکت ها باید بر اساس زیان های خود طبقه بندی شوند، شرکت هایی که مشکلات بحرانی داشته اند و تعدیل نیروی کار بزرگی انجام داده اند و شرکت هایی که این تغییرات در آن ها صورت گرفته است. ۵ یا ۱۰ درصد بود، نباید به طور مساوی مورد حمایت قرار گیرند، ما قصد داریم با در نظر گرفتن بسته های حمایتی بر اساس این مقوله به این شرکت ها کمک کنیم.”

اسدی گفت: همچنین این پیشنهاد برای اجرای تدابیری در زمان بحران های امنیتی یا طبیعی ارائه شده تا ارتباط شرکت ها با جامعه جهانی قطع نشود و بر این اساس می توان اتاق های بازرگانی، اصناف، اتحادیه ها و حراست شهرستان ها را در نظر گرفت. ادارات مجهز به اینترنت رایگان در مواقع بحرانی هستند و دسترسی آنها به طور کامل قطع نمی شود.

ضرر میلیونی و غرامت میلیاردها تومانی

نکته جالب ماجرا این است که سازمان صدا و سیما در سال ۱۴۰۱ بودجه ای بالغ بر ۵۲۸۹ میلیارد و ۲۳۷ میلیون تومان اعطا کرده است و البته کمبود اینترنت آنقدر که روی استارت آپ ها و کارمندان فضای مجازی تاثیر گذاشته است. . ، اما با این وجود بودجه این سازمان دولتی قرار است هزاران میلیارد تومان باشد.

از سوی دیگر، این بودجه دو هزار میلیارد تومانی در شرایطی تحمیل شده است که NetBlocks، سازمان غیردولتی ناظر بر اینترنت جهانی، زیان مالی ایران را تخمین می زند که نشان دهنده قطع شدن شبکه های اجتماعی باقی مانده جهانی است. قطعی اینترنت در کشور بیش از یک و نیم میلیون دلار تخمین زده می شود.

با یک محاسبه ساده در ماه گذشته می توان به راحتی به این نتیجه رسید که این بودجه بیش از اینکه کمکی به شرکت ها باشد، کمکی به سازمان SDA است، زیرا استارتاپ ها میلیون ها دلار خسارت مالی دیدند اما صداوسیما هزار میلیارد تومان بودجه دریافت کرد. .

در نهایت هنوز یک سوال وجود دارد که باید به آن پاسخ داده شود و آن اینکه بیش از یک سال است که طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای جاز تصویب شده است و همزمان با اعلام این موضوع این موضوع به طور جدی مسئولان اعلام کردند که زیرساخت های آن کاملا مجهز است، پس چرا دولتی مانند سازمان صداوسیما نمی تواند از این زیرساخت ها استفاده کند؟