هر آنچه که باید در مورد واکسن آنفولانزا بدانید


معاون بهداشتی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدا توصیه کرد: در صورت امکان همه ساکنان شهرداری باید واکسن آنفولانزا را تزریق کنند، بنابراین بهتر است این واکسن در اواخر تابستان به ویژه تا پایان مهرماه تزریق شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان، فاطمه ترکمان اسدی افزود: واقعیت کنونی جامعه ما به همه اجازه نمی دهد این واکسن را دریافت کنند، اما توصیه اصلی این است که گروه های پرخطر حتما واکسن آنفولانزا را تزریق کنند. گروه های خطر شامل افراد مسن و کودکان زیر پنج سال است.

ترکمان اسدی ادامه داد: تاکید شده افرادی که اضافه وزن دارند یعنی شاخص توده بدنی بالای ۴۰ دارند واکسن را بزنند زیرا ابتلا به آنفولانزا می تواند عوارض جدی به ویژه عوارض تنفسی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه گروه مهم دیگر زنان باردار هستند که برای تزریق واکسن استرس دارند اما اغلب مقاومت می کنند، افزود: گروهی دیگر از افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای و پیوند اعضا، افرادی که شیمی درمانی می شوند یا داروهایی مصرف می کنند که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. مانند بیماری های خودایمنی، آرتریت روماتوئید شدید، لوپوس، بیماری زمینه ای قلبی و ریوی، یا افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، افراد مبتلا به HIV، افرادی که با افراد مسن در تماس هستند، یا کودکان و کارکنان مراقبت های بهداشتی باید واکسن را دریافت کنند.

معاون علمی بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تصریح کرد: توصیه می کنیم واکسن آنفولانزا از شش ماهگی شروع شود تا محدودیت سنی برای دریافت این واکسن وجود نداشته باشد و افراد بتوانند سالانه آن را دریافت کنند.

وی گفت: واکسن آنفولانزا از ویروس های کشته شده تهیه می شود که البته انواع دیگری نیز در کشور ما توزیع می شود. ویروس های زنده ضعیف شده در کشور ما توزیع نمی شوند.

ترکمان اسدی تاکید کرد: واکسن در کشور ما از ویروس های کشته شده تهیه می شود و می تواند سه یا چهار نوع ویروس کشنده داشته باشد که تیری باشد یا تترو تفاوت خاصی در اثربخشی ندارد.

وی تصریح کرد: گاهی زنان باردار و مبتلایان به بیماری های زمینه ای نسبت به واکسن مقاوم هستند و از عوارض آن می ترسند، این ویروس توسط واکسن از بین می رود و توانایی تولید ویروس آنفلوانزا در بدن را ندارد و پس از تزریق، واکسن نمی تواند. ویروس را برای چند روز پخش کرد.

ترکمان اسدی ادامه داد: در پاسخ به این سوال که اگر واکسن را تزریق کنیم عارضه دارد؟ باید گفت بله، عوارضی وجود دارد، عارضه اصلی می تواند عوارض موضعی باشد، یعنی بعد از تزریق، محل تزریق باعث تورم، تب و قرمزی می شود. گاهی اوقات ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا در فرد ایجاد شود، مثلاً دو یا سه روز بدن درد، خستگی یا تب خفیف داشته باشد و این بدان معنا نیست که این فرد برای دیگران مسری است و خطر دارد و می تواند سرایت کند. این آنفولانزا به دیگران.انتقال

وی تصریح کرد: این علائم برای فرد یا دیگران خطری ندارد و این واکسن طبق بررسی های انجام شده بی خطر، عوارض کمی دارد و نسبت به فواید فراوان آن قابل قبول است. فقط افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند نباید این واکسن را بزنند، یعنی وقتی تخم مرغ می خورند واقعاً دچار آلرژی شدید می شوند، بنابراین این افراد یا کسانی که قبلا واکسن را دریافت کرده اند و علائم آلرژی شدید دارند نباید آنفولانزا بگیرند. گروه سوم افرادی هستند که در حال حاضر بیماری حاد تب دار دارند و واکسن برای آنها تجویز نشده است و باید منتظر بهبودی و سپس واکسن باشند. به غیر از این سه گروه، واکسیناسیون آنفولانزا برای هیچ گروهی ممنوع نیست و همه می توانند آن را دریافت کنند.

ترکمان اسدی تصریح کرد: گاهی افراد قبل از رفتن به مسافرت یا حضور در سمینار یا مکان های شلوغ بلافاصله واکسن آنفولانزا یا کرونا را دریافت می کنند به این امید که مصونیت خوبی برای حضور در آن محیط داشته باشند که اصلا صحت ندارد. زیرا هنگامی که واکسن آنفولانزا یا کرونا را تزریق می کنید، حدود دو هفته طول می کشد تا آنتی بادی ها تشکیل شود و سطح بالایی از ایمنی در برابر آن ویروس حدود دو ماه پس از تزریق است.

وی افزود: به همین دلیل است که می گویند اواخر شهریور یا اوایل مهر بهترین زمان تزریق این واکسن است که کم کم پادتن ها در بدن جمع می شوند و تا اوج آنفولانزا دو ماه از تزریق واکسن می گذرد. و بدن برای رویارویی با آن آماده است. بنابراین اگر فرد قبل از سفر واکسینه شود در آن سفر کمکی نمی کند اما تا دو ماه آینده آنتی بادی ها در وضعیت خوبی قرار می گیرند و می توانند با بیماری مبارزه کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: تنها راه مقابله و پیشگیری از هر نوع ویروس تنفسی رعایت بهداشت فردی، شستن دست‌ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی‌کننده مانند الکل و استفاده از ماسک در فصول سرد سال است که باعث کاهش عارضه می‌شود. وقوع. از سرماخوردگی و آنفولانزا، زیرا مصرف آن در دو سال اخیر باعث کاهش ابتلا به این بیماری ها شده است.

ترکمان اسدی ادامه داد: بهتر است استفاده از ماسک به ویژه در داخل خانه و مکان هایی که تهویه مناسبی ندارد، مد نظر قرار گیرد و جدی گرفته شود و به تغذیه و ورزش که برای خیلی ها مغفول مانده است توجه شود، زیرا باعث بهبود اهمیت می شود. از جمله چیزهای دیگر، خواب کافی و آرامش افراد است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تصریح کرد: در حوزه واکسن، تزریق همزمان واکسن آنفولانزا و کرونا منع علمی ندارد، اما به این دلیل که می تواند یک سری عوارض ایجاد کند و علائم مشابهی داشته باشد. به عنوان تب و درد موقت بدن، دو هفته. بین دو واکسن فاصله بگذارید.

وی در پایان گفت: در زمینه واکسن کرونا، کودکان ۵ تا ۱۲ ساله که استفاده مکرر از ماسک را نمی پذیرند و بهداشت فردی را رعایت نمی کنند، در صورت عدم دریافت واکسن کرونا باید تزریق شوند. ، مراکز جامع سلامت از آنها استقبال می کنند. برای واکسیناسیون این گروه بهتر است واکسن سینوفارم یا پاستوکوک را انتخاب کنید و در صورتی که افراد در این سن واکسن دریافت نکرده باشند یا شش ماه از نوبت سوم گذشته باشد به دلیل شیوع آنفولانزا و بیماری های تنفسی توصیه می شود. واکسن کرونا.