نگرانی های تغذیه کودک – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


شیردهی محدود عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران به دلایل مختلف و از دوران کودکی به بعد از آن بی اطلاع هستند. آنها خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

پس از اهمیت تغذیه با شیر مادر ، متخصصان تغذیه کودکان نگرانی های عمده ای در مورد کاهش وزن و تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن دارند ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا.

کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه نادرست والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر شایع است ، غافل از اینکه نیازهای غذایی کودکان با نیازهای بزرگسالان متفاوت است و اجتناب نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و رشد در کودکان می شود. که می تواند در تمام مراحل زندگی بر او تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان باید از شیرهای مغذی و به ویژه پرچرب استفاده کنند ، زیرا در سنین بالا از سوء تغذیه و اختلالات رشدی رنج می برند.

سوءتغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و بر سطح هوش آنها و عملکرد بعدی آنها تأثیر می گذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و قبل از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری شود ، در حالی که مکمل ها باید توسط پزشک تجویز شود. نباید بدون نسخه مصرف شود استفاده بیش از حد از مکمل های خاص مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند باعث مسمومیت نوزاد شود که می تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و رژیم غذایی کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود. و هرگز نباید برای پیشگیری از دوران کودکی استفاده شود. سوء تغذیه بیماری در جوانی.

علاوه بر این ، رفتارهای تغذیه ای در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که این به دلیل حساسیت شدید والدین به ویژه مادران نسبت به تغذیه فرزندان است که در اثر چنین کودکی ایجاد می شود. باعث واکنش می شود.

چاقی و اضافه وزن گاهی در کودکان دو تا هفت ساله دیده می شود که باید با آزمایشات لازم بررسی شوند تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات درمانی لازم به موقع انجام شود و مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، بیماری قلبی نجات پیدا کنید از دیابت و کوتاهی قد و انسداد

بنابراین ، با توجه به نمودار رشد طبیعی کودکان از یک تا پنج سال ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (از جمله نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، لبنیات و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد. حداقل پنج بار در روز وعده های غذایی (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده) بخورید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. از آنجا که معده نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده اصلی غذایی نیاز او را برطرف نمی کند و باید در نظر داشت که صبحانه تنها می تواند نیازهای تغذیه ای نوزاد را برطرف کند. یک قسمت کوچک وجود دارد و جایگزین آن نمی شود. غذای اصلی.

روزنامه دفتر قدس منتشر شده توسط دکتر محمد صفریان.

دیدگاهتان را بنویسید