نکات رفتاری برای کودکان مبتلا به سرطان


مریم محمدعلی، رئیس گروه روانشناسی موسسه محک در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس گفت: در مطالعه نحوه معاشرت با کودکان بیمار و در عین حال همیشه چیزهای «ممنوع» وجود دارد. به این موضوع توجه داشته باشید، این موارد نباید در تمام تعاملات بین والدین و کودک با اطرافیانشان رعایت شود تا آثار منفی رفتار آنها بر فرزندان تأثیر نگذارد.

وی درباره رفتاری که نباید در مواجهه با کودک سرطانی رخ دهد، گفت: پس از مواجهه با بیماری کودک، نباید زیاد به او توجه کرد. وابستگی شدید باعث می شود او فکر کند که در موقعیتی غیرعادی قرار دارد و این باعث ایجاد حس حسادت، ترحم و همدردی غیرعادی نسبت به برادران و خواهرانش می شود. بنابراین توصیه می شود که تمام اعضای خانواده در طول درمان رفتار بسیار عادی داشته باشند.

رئیس گروه روانشناسی موسسه ماهک، انجام آزمایشات متعدد، مراجعه به بیمارستان، دریافت داروهای شیمی درمانی و … را از کودک فردی حساس، حساس و آسیب پذیر بیان کرد و افزود: در این شرایط رفتار منطقی توام با مهربانی است. و همدلی و شفاف سازی شرایط همچنین توصیه می شود توضیحات کاملی از روند درمان ارائه شود.

محمدعلی گفت: یکی از دغدغه های اصلی کودکان سرطانی، پذیرفته نشدن در گروه های دوستانه و همکلاسی ها است و گفتن وضعیت دوستان نزدیک به آنها کمک می کند تا مانند گذشته در این گروه ها حضور داشته باشند. این به روند بهبودی آنها کمک زیادی می کند.
وی ادامه داد: مراجعه منظم به بیمارستان و دریافت دارو باعث می شود کودک خود را هم سن و سال خود ببیند. به خصوص اگر به دلیل طولانی شدن دوره درمان مجبور باشد برای مدت طولانی از مدرسه غیبت کند. این امر اعتماد به نفس کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و برای تسهیل در روند درمان و حفظ اعتماد به نفس بیمار، بهتر است در این مسیر از روانشناس کمک بگیرید.

رئیس واحد روانشناسی مهک اگر درمان بیماری شامل تغییرات ظاهری باشد، مهم ترین چالش کودک بازگشت به جمع دوستان است و تاکید کرد: در این صورت بهتر است او را در گروه بیماران قرار دهیم.

محمدعلی افزود: در این جلسات افرادی مثل خودش را می بیند، با آنها ارتباط برقرار می کند و از تجربیات آنها استفاده می کند. در این راستا ماهک با استفاده از ابزارهای مختلف همواره سعی کرده است به این هدف توجه جدی داشته باشد. ‌

وی یادآور شد: روانشناسان محک همواره سعی می کنند با مطالعه اطلاعات علوم رفتاری بهترین و به روزترین روش ها را در خصوص کودکان مبتلا به سرطان در دستور کار خود قرار دهند تا فرزندان محک در حین درمان و همچنین پس از پایان درمان با آسیب کمتری مواجه شوند. و آسیب های قوی تر برای یک زندگی متعادل آماده می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید