نکات ایمنی سیم پسوند

سیم های اتصال راه حلی مفید برای بسیاری از نیازهای الکتریکی در خانه و محل کار هستند، اما در صورت عدم استفاده صحیح می توانند به خطر آتش سوزی خطرناکی تبدیل شوند. این نکات ساده را برای استفاده ایمن از سیم کشی در خانه یا محل کار دنبال کنید:

کابل مناسب را برای کار انتخاب کنید.

انواع مختلفی از کابل ها وجود دارد که بسته به کاربرد مورد نظر باید از آنها استفاده کرد. اگر قصد دارید در فضای باز کار کنید، به دنبال کابلی باشید که برای استفاده در فضای باز درجه بندی شده باشد و دارای پوشش بیرونی لاستیکی، پلاستیکی یا وینیل ضخیم باشد. استفاده از کابل های داخلی در فضای باز می تواند باعث گرم شدن بیش از حد شود. بسته به محل کار و محیط خود، ممکن است بخواهید به دنبال کابلی باشید که به طور خاص برای مقاومت در برابر روغن، مواد شیمیایی یا دمای شدید طراحی شده باشد.

اگر قصد دارید چندین دستگاه را همزمان به کابل متصل کنید، نیازهای فعلی را برای هر دستگاه اضافه کنید. انرژی مورد نیاز معمولاً در خود دستگاه یا در دفترچه راهنمای کاربر ذکر شده است. برق مورد نیاز برای برخی از دستگاه ها به جای آمپر بر حسب وات ذکر شده است. یک فرمول ساده برای تبدیل رتبه قدرت این است: آمپر = وات / ۱۱۰. اگر سیم داخلی دارای حداکثر آمپراژ نیست، می توانید با نگاه کردن به رتبه بندی سیم سنج آمریکایی (AWG) به ظرفیت آن پی ببرید. هرچه امتیاز AWG کمتر باشد، توانایی کابل برای انتقال جریان بیشتر است.

قبل از استفاده کابل ها را بررسی کنید.

علاوه بر انتخاب سیم مناسب برای کار، باید به طور مرتب کابل های اکستنشن خود را بازرسی و نگهداری کنید. کابل های خود را از نظر سایش، پارگی و هر نوع آسیب بررسی کنید. هنگام دست زدن به طناب‌های آسیب‌دیده مراقب باشید – لمس یک رشته در معرض می‌تواند شما را دچار برق گرفتگی یا بسوزاند. می‌توانید با جدا کردن صحیح سیم‌های اتصال از پریز، از آسیب دیدن سیم‌های داخلی خود جلوگیری کنید – هنگام جدا کردن آن از پریز، سیم کشش را با سیم واقعی نکشید. در صورت مشاهده هر نوع آسیبی به سیم، باید آن را دور بیندازید و تعویض کنید.

محل قرارگیری کابل را بررسی کنید.

سیم کشی باید فقط در مناطقی استفاده شود که معمولاً روی آنها راه نمی رود. اجرای کابل ها در مناطق پرتردد می تواند منجر به زمین خوردن و سقوط شود و کابل هایی که روی آن ها گذاشته می شود سریعتر تخریب می شود. سیم های اکستنشن باید در امتداد قرنیزها یا دیوارها، یا پشت مبلمان یا وسایل برقی قرار گیرند تا از سر راه آنها جلوگیری شود. اگر سیم شما به اندازه کافی بلند نیست که بین پریز و دستگاه شما قرار گیرد، از سیم دوم استفاده نکنید و آن را وصل کنید. اگر دو سیم پسوند را به هم وصل کنید، ولتاژ کاری و کارایی ابزار و تجهیزات مورد استفاده را کاهش می دهید و حتی می توانید باعث آسیب به موتور شوید.

نکات مهم دیگر برای استفاده ایمن عبارتند از:

– سیم کشی را جایگزین سیم کشی دائمی نکنید.

– وابستگی شدید به کابل ها نشان دهنده این است که شما پریزهای کافی برای رفع نیازهای خود ندارید. پریزهای اضافی را در جایی که نیاز دارید نصب کنید.

– هرگز از دوشاخه های سه شاخه با پریزهایی که فقط دو شیار برای دوشاخه دارند استفاده نکنید. سنجاق زمین را به زور برش ندهید. این کار هدف یک دوشاخه سه شاخه را شکست می دهد و می تواند منجر به شوک الکتریکی شود.

– فقط کابل هایی را خریداری کنید که توسط یک آزمایشگاه تست مستقل مانند Underwriters Laboratories (UL)، ETL-SEMKO (ETL) یا انجمن استانداردهای کانادا (CSA) تایید شده اند.

سیم های اتصال یک راه حل الکتریکی ساده و پرکاربرد در خانه و محل کار هستند، اما در صورت استفاده نادرست می توانند بسیار خطرناک باشند. قبل از اینکه کابل را به هر دستگاهی وصل کنید، مطمئن شوید که کابل مناسبی را انتخاب کرده‌اید، از سالم بودن آن مطمئن شوید و مطمئن شوید که در جای مناسبی قرار گرفته است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر