نمودار تعادل حرارتی برای نیروگاه های حرارتی

نمودار تعادل حرارتی چیست؟

نمودار تعادل حرارتی یا HBD برای نیروگاه های حرارتی، نمایش شماتیک اصلی کل چرخه بخار از دیگ بخار از طریق توربین های فشار قوی (HP)، توربین های فشار متوسط ​​(IP) و توربین های فشار پایین (LP) تا کندانسور، پمپ ها، گرم کننده ها است. و به دیگ برگردید.

این نمودار همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد خواص بخار مانند فشار، دما، آنتالپی و جرم بخار در هر محل اتصال لوله است.

HBD چه اطلاعاتی دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، نمودار تعادل حرارتی یا HBD معادله گرما را در نقاط قبل و بعد از هر جزء دارد. با نگاهی به اولین نقطه بعد از دیگ، با دانستن خواص بخار، فشار و دما نیز می توان خواص دیگری مانند آنتالپی بخار را تعیین کرد. با دانستن راندمان ها و ملاحظاتی مانند افت فشار در شیرهای کنترل، این خواص را می توان در طول چرخه، یعنی نرخ گرمای سیستم تعیین کرد. جرم بخار مورد نیاز را می توان با کمک نرخ گرمایش تعیین کرد.

چرا مهم است؟

نمودار تعادل حرارتی به طور کلی یکی از اولین نمودارهای ایجاد شده است و بخشی از نمودارهای کنترل فرآیند (PCDs) است که توسط یک شرکت مهندسی یا شرکت مشاوره هنگام کار بر روی مشخصات پروژه (نیروگاه) ایجاد شده است. HBD با ارائه خواص بخار در نقاط مختلف چرخه بخار به مهندسی کارخانه کمک می کند و اطلاعات مهمی را ارائه می دهد که به طراحی سیستم کلی و سیستم های پشتیبانی کمک می کند. به نوعی، این نمودار برای نهایی کردن مشخصات اجزای مختلف قبل از شروع فرآیندهای مناقصه توسط مشاوران، به ویژه هنگام کار بر روی قراردادهای EPC، حیاتی است.

در واقع، HBD همچنین به تخمین هزینه تاسیسات کمک می کند، زیرا نرخ گرما را فراهم می کند، هزینه های عملیاتی را نیز می توان تخمین زد. دانستن هر دو هزینه تصمیم گیری در مورد اصلاح مشخصات اجزا (مقایسه سرمایه گذاری اولیه و همچنین هزینه های عملیاتی) را قبل از فرآیند مناقصه، همانطور که در بالا ذکر شد، آسان تر می کند.

معمولاً هیچ راهی وجود نداشت که صاحب پروژه در مورد تصمیم مشاور در مورد مشخصات اظهار نظر کند. بیشتر اوقات باید به قضاوت فردی و تجربه و تخصص برگردد. با این حال، اخیراً برخی از راه‌حل‌های نرم‌افزاری از مهندسین پشتیبانی می‌کنند که می‌توانند نمودار تعادل حرارتی مهندس را برای درک بهتر فرآیند شبیه‌سازی کنند و نه تنها در مورد طرح ارائه‌شده توسط مشاوران اظهار نظر کنند، بلکه فرصتی برای افزایش راندمان عملیاتی فراهم کنند که منجر به صرفه جویی قابل توجه در هزینه های عملیاتی برخی از این نرم افزارهای تجاری مبتنی بر چرخه Rankine عبارتند از Simple Heat Balance، Thermoflow، FCycle (همه از فروشندگان مختلف) که اکنون در دسترس هستند و کاملا دقیق و مقرون به صرفه هستند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر