نقش کومادرونا و پارتراس – کارگروه سلامت مادران


نوشته شده در

توسط: ییون لی، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تی اچ چان و دستیار پژوهشی در گروه ویژه سلامت مادران

مردم اصیل آرایش ۴۳% از جمعیت گواتمالا و در عین حال آنها به طور نامتناسبی نماینده دارند ۶۶% از تمام مرگ و میر مادران در حالی که گواتمالا بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵ میزان مرگ و میر مادران (MMR) را ۵۰ درصد کاهش داد، تفاوت‌ها در میزان مرگ و میر مادران همچنان ادامه داشت. نرخ بالای مرگ و میر مادران در میان گروه های بومی اغلب به فقدان مراقبت های بهداشتی سازمانی در مناطق روستایی نسبت داده می شود. استخوان مردم بومی زندگی می کنند. اگرچه ۷۵ درصد زایمان ها در بیمارستان ها و درمانگاه های مناطق شهری اتفاق می افتد، اما تنها ۳۳ درصد از زایمان ها در بیمارستان ها و درمانگاه های مناطق روستایی اتفاق می افتد. مناطق تبعیض و عدم مراقبت فرهنگی مناسب و محترمانه به نرخ بالای مرگ و میر مادران در گواتمالا در میان زنان بومی کمک می کند. بیشتر خدمات در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها به زبان اسپانیایی توسط پزشکان و پرستاران حتی در مناطق روستایی ارائه می‌شود، اگرچه این زبان برای اکثر زنان بومی زبان اصلی نیست و کیفیت و تجربه مراقبت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همراهی با یک ماما یا ماما سنتی بومی به یک مرکز درمانی اغلب مورد انتقاد یا ممنوع است. از این رو، بسیاری از زنان بومی با همراهی جامعه‌ای که می‌شناسند و به آن اعتماد دارند، احساس راحتی بیشتری برای زایمان در خانه دارند.

Comadronas رهبران جامعه بسیار مورد احترام و قابل اعتماد هستند که شیوه های سنتی تولد را انجام می دهند که منحصر به جوامع بومی است. اینها شامل ماساژ شکم، حمام بخار سنتی (تمازکال)، دعا، مراسم دفن جفت و غیره است. از نظر تاریخی، زنان از طریق رویاها و رویاها به نقش رفیق دست می یابند یا ممکن است از خانواده هایی با نسل های رفیق باشند. انتخاب او برای همراهی موهبت و افتخار بود.

دولت گواتمالا اهمیت کومادرون ها را به عنوان وسیله ای برای بهبود نتایج سلامت مادر برای مردم بومی و ترویج مراقبت های بهداشتی بین فرهنگی مادران تشخیص داد. در گذشته، من سعی کرده ام از طریق برنامه های آموزشی از رفقای خود در سیستم رسمی صحی حمایت و ادغام کنم. متأسفانه، تلاش‌ها برای گنجاندن آنها بی‌اثر، نامناسب و تا حد زیادی حواس‌پرتی تلقی شده است. بسیاری از برنامه‌های آموزشی مامایی که توسط دولت اداره می‌شود، به جای زبان‌های بومی، به زبان اسپانیایی اجرا شده‌اند، که هدف مراقبت‌های فرهنگی سازگار را تضعیف می‌کند. علاوه بر این، کامادروناها در این برنامه‌ها تنها به عنوان «مکانیسم‌های ارجاع» دیده می‌شدند و بیشتر محتوای زیست‌پزشکی که در تمرین‌ها آموزش داده می‌شود، باورهای طب سنتی بومی را به چالش می‌کشد و ادغام رفقا در سیستم مراقبت‌های بهداشتی را دشوار می‌کند. امروزه، کومادروناها افرادی بسیار آگاه باقی می مانند که از نظر فرهنگی مراقبت مناسبی را به هزاران زن بومی ارائه می کنند و همچنین به ایفای نقش مشاوران تنظیم خانواده، متخصص زنان و زایمان، و پزشکان اطفال کمک می کنند.

علاوه بر کومادروناها، نقش ماماهای حرفه ای یا ماماهای حرفه ای آموزش دیده در سطح دانشگاه در گواتمالا ظاهر شد. از سال ۱۸۹۵ تا ۱۹۶۰، گواتمالا یک مدرسه حرفه ای برای مامایی در بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه گواتمالا، دانشگاه سن کارلوس داشت. تا حدودی، مدرسه تعطیل شد، زیرا متخصصان زنان و زایمان در گواتمالا به طور فزاینده ای به ماماهای حرفه ای نگاه می کردند. رقابت. مانند کومادروناها، پارتراها می توانند نقش اساسی در پر کردن شکاف های کمبود ارائه دهندگان و ارائه مراقبت های فرهنگی مناسب به جوامع بومی در گواتمالا ایفا کنند، اما این برنامه های آموزشی محدود هستند و به طور گسترده در دسترس نیستند.

زنان بومی گواتمالا هنگام بافندگی لباس های سنتی می پوشند
اعتبار تصویر: رابین کنفیلد

فعالیت سازمان‌های غیردولتی مختلف و سازمان‌های جامعه مدنی در گواتمالا بر ارائه مراقبت‌های فرهنگی مناسب متمرکز است. به عنوان مثال، ALIANMISAR، اتحاد ۴۰۰+ سازمان زنان بومیهدف آن دسترسی همه زنان بومی به مراقبت‌های مادرانه محترمانه است. این در کار حمایتی آنها در مورد حق زنان بومی برای دریافت مراقبت به زبان خود و زایمان مطابق با آداب و رسوم سنتی بومی منعکس شده است. از جانب ۲۰۱۲-۲۰۱۸کار حمایتی ALIANMISAR منجر به تأسیس واحدهای زایمان در مناطق مختلف روستایی شد که به زنان اجازه می داد از مراقبت های سازگار فرهنگی برخوردار شوند. این شامل ساخت اتاق‌های زایمان بود که امکان تحویل عمودی، وسایل تمازکال و یک خدمه دو زبانه را فراهم می‌کرد. چالش اصلی زنان بومی در بیمارستان ها و کلینیک ها برقراری ارتباط با کارکنانی است که فقط به زبان اسپانیایی صحبت می کنند. بنابراین، داشتن کارکنان دوزبانه برای زنان مهم است که احساس درک و شنیده شدن داشته باشند. این سازمان همچنین خود را وقف گفت‌وگوی سیاسی می‌کند، که به آن اجازه می‌دهد با مقامات بنشیند و ارزیابی کند که آیا سیاست‌های در حال توسعه از نظر فرهنگی شایسته هستند و نیازهای واقعی جوامع بومی را برآورده می‌کنند.

به طور مکمل، هر مادر مهم است (EMC) آگاهی را در مورد اهمیت ارائه مراقبت های فرهنگی مناسب به مادران بومی از طریق داستان ها و فیلم ها افزایش می دهد. این شامل اولین فیلم آنها نیز می شود “نه زن بدون گریه” و “با مادر” در میان چندین مورد دیگر. EMC با دو سازمان گواتمالایی روابط برقرار کرده است. انجمن قلب آب و انجمن ماماها در مام (ACAM)و از آنها حمایت قوی و چندوجهی برای بهبود دسترسی مادران بومی به مراقبت‌های زایمانی با کیفیت و سازگار با فرهنگ کرد.

زنی که کودکی را بر پشت خود حمل می کند و در کنار دریاچه لباس می شست
منبع تصویر: Esteban Benites

هر دو شریک EMC بر ادغام کوادروناها و پارتراها در سیستم مراقبت های بهداشتی گواتمالا از طریق آموزش تمرکز می کنند. Asociación Corazón del Agua ماماهای حرفه ای را در اولین برنامه مقطع کارشناسی گواتمالا آموزش می دهد. این برنامه یک برنامه مامایی مستقیم ۳ ساله است که از این نظر منحصر به فرد است که سنت های مایاها در مورد بارداری و زایمان را در بر می گیرد. آنها دانش‌آموزان بومی مایا را از مناطق بسیار محروم گواتمالا استخدام می‌کنند و آنها را به عنوان ماماهای حرفه‌ای آموزش می‌دهند تا مراقبت‌های مادرانه ماهر، دلسوزانه و فرهنگی مناسب را به مادران بومی ارائه کنند. سازمان دیگری که به آموزش و ادغام رفقا کمک می کند ACAM است. ACAM در ابتدا برای پاسخگویی به نیاز به آموزش با کیفیت بالا و آموزش حرفه ای برای ماماهای بومی تأسیس شد و هدف آن شناسایی و ادغام کومادرون ها در سیستم مراقبت های بهداشتی است. آنها این کار را با ارائه آموزش با کیفیت بالا بسیار شبیه آموزش در سطح دانشگاه برای کومادرون انجام می دهند.

به طور کلی، کومادرونا و پارتراها اعضای ضروری سیستم بهداشتی گواتمالا هستند که مراقبت های زایمان را برای مادران بومی که اغلب به مراقبت های ایمن و با کیفیت بالا دسترسی ندارند، ارائه می دهند. کار عظیم و اغلب ناشناخته این سازمان ها، رفقا و پیشکسوتان را قادر می سازد تا به ارائه مراقبت های فرهنگی مناسب و محترمانه به شیوه ای ماهرانه ادامه دهند. سفر ادغام کادرها و جان پناه ها در سیستم رسمی سلامت همچنان دشوار است. با این حال، به رسمیت شناختن ارزش و حمایت مستمر آن گام مهمی در جهت بهبود وضعیت سلامت مادری مردم بومی در گواتمالا است.

توجه: مایلیم از ملیسا گرادیلا، مدیر کمک هزینه و تاثیر در EMC، و ماریسلا گارسیا از ALIANMISAR (اتحاد ملی سازمان های زنان بومی برای سلامت، آموزش و تغذیه) به خاطر وقت گذاشتن برای ملاقات با MHTF و به اشتراک گذاری کارش تشکر کنیم. . می توانید از آنها حمایت کنید و در مورد کار آنها در وب سایت آنها بیشتر بدانید:

https://everymothercounts.org/

http://www.alianmisar.org/

شرکای EMC:

https://corazondelagua.org.gt/

سازمان خواهر ACAM آمریکا: http://www.mayamidwifery.org/

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر