نشست رسانه ای سیزدهمین جشنواره فیلم ورزشی ایران/ به دنبال تفاهم و همدلی بین اهالی سینما و ورزش


به گزارش خبرگزاری فارس، نشست رسانه ای سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی ایران و پنجمین جشنواره بین المللی عکس ورزشی ایران امروز (شنبه ۴ تیرماه) با حضور سید مجتبی علوی دبیر جشنواره در آکادمی ملی المپیک برگزار شد. عبدالحمید احمدی رئیس شورای سیاسی جشنواره، وزیر ورزش و جوانان و مشاور ملی کمیته المپیک، علی سامعی دستیار دبیر جشنواره در بخش عکاسی و نماینده فدراسیون جهانی هنر عکاسی (فیاپ) در ایران و محمد طیب، مدیر بین المللی جشنواره.

احمدی در ابتدای این نشست درباره تاثیر رسانه ها بر ورزش گفت: امروز قدرت ورزش در دنیا از قدرت رسانه ها نشات می گیرد; اگر امروز ورزش در جهان تاثیرگذار و تعیین کننده شناخته می شود، در وادی قدرت نقش آفرینی می کند، حرف اول را در صلح و توسعه می زند، بزرگ ترین و پربیننده ترین رویدادهای جهان را برگزار می کند، جایگاه بالایی در جهان دارد. چرخه اقتصادی در مقابله و کاهش آسیب های اجتماعی و کاهش هزینه های درمان نقشی در شاداب سازی برنامه هایی دارد که ایجاد شور، نشاط، هیجان و امید در بین مردم است، بی شک حرف اول را می زند که دلایل اصلی و اصلی آن می باشد. ارتباط رسانه ها با ورزش و تعاملی که ورزش توانسته است با رسانه ها ایجاد کند، بنابراین باید قدرت رسانه در ورزش جهان شناخته شود و همچنین باید گفت که قدرت رسانه توانسته ورزش را به سطح بالایی برساند. برترین رویدادهای مهم جهان

وی ادامه داد: صنعت سینما و تلویزیون نیز نقش بسزایی در تاثیرگذاری بر ورزش دارد. مخاطبان بزرگ رسانه ها در دنیا متعلق به تلویزیون و صنعت سینما هستند، بنابراین نمی توان نقش بسیار پررنگ تلویزیون و فیلم را در فرهنگ سازی، مشارکت مردم و همراهی با ورزش نادیده گرفت. برای همه ما روشن است که امروزه پس از آموزش، کشورها از ابزارهای رسانه ای به ویژه تلویزیون و فیلم برای توسعه و انتقال فرهنگ عمومی خود استفاده می کنند و توجه به این حوزه قطعاً جای خود را دارد، یعنی برگزاری جشنواره. ما فیلم و فیلم تلویزیونی و جشنواره های عکاسی ورزشی ساخته ایم تا ابعاد و دیدگاه های مختلف ورزش را به هواداران، مردم و جامعه ارائه دهیم.

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره تاکید کرد: به همین دلیل تصمیم گرفتیم این رویداد را در سطح بین المللی برگزار کنیم تا از این طریق بتوانیم زیبایی ها، جاذبه ها، مشکلات و مشکلات و گلوگاه ها، افتخار و فرهنگ ورزش را به نمایش بگذاریم. میدان قوی مردم را در معرض دید قرار دهید و از این طریق به توسعه ورزش کمک کنید. ما معتقدیم اگر به دنبال توسعه واقعی، متوازن، فرهنگی و اخلاقی ورزش هستیم، باید از ابزارهای قدرتمند تلویزیون و سینما بیشتر استفاده کنیم و با گرد هم آوردن جامعه هنری این صنعت اعم از فیلمسازان، تهیه کنندگان و بازیگران، ما می‌توانیم ورزش را تا حد امکان ترویج کنیم، آن را عمومی‌تر و عمومی‌تر کنیم و فرهنگ واقعی ورزش را از طریق فیلم و تلویزیون در اختیار مردم قرار دهیم.

مشاور وزیر ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک تصریح کرد: خوشبختانه هم سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی توانسته آثار ارزشمندی را از کشورهای مختلف جهان جمع آوری کند و هم پنجمین جشنواره عکس ورزشی توانسته آثار بیشتری را جمع آوری کند. بیش از سه هزار تصویر از سوژه های مختلف از عکاسان ورزشی کشورهای مختلف، این آمار بسیار قابل توجه است. این هفته با حضور جامعه هنری و ورزشی کشورمان شاهد مرحله نهایی جشنواره و معرفی آثار برگزیده این رویداد خواهیم بود که امیدوارم با ارائه آثار برگزیده به جشنواره بین المللی فیلم ورزشی در میلان ، ایتالیا، شاهد شکوه فیلم های ارائه شده در این جشنواره در سطح جهان خواهیم بود.

احمدی افزود: مدیران و برگزارکنندگان جشنواره به دنبال هماهنگی، همدلی و هم افزایی در برگزاری این رویداد هستند و بر این اساس با تمامی نهادها و اداراتی که ما را در برگزاری این رویداد یاری می کنند به گرمی دست می دهیم. آی تی.

ساخت یک فیلم ورزشی را نباید فراموش کرد

سید مجتبی علوی دبیر جشنواره گفت: فراخوان جشنواره در بهمن ماه همزمان با دهه فجر و جشنواره فیلم فجر صادر شد و تا روز اول خرداد مراحل دریافت آثار را طی کردیم. و بعد از آن به سراغ داوری رفتیم، علیرغم اینکه ۲ سال به دلیل شیوع ویروس کرونا، برگزاری مسابقات ورزشی و تولید فیلم کاهش یافته بود، اما آثاری به دست ما رسید که نشان می دهد جامعه هنری به اندازه جامعه ورزش پویا است. در بخش فیلم ورزشی ۵۳۱ اثر از ۶۹ کشور جهان در جشنواره شرکت کردند که این تعداد بازدید کننده پس از ۲ سال تعطیلی رویدادهای فرهنگی و هنری برای ما بسیار قابل احترام است.

وی تاکید کرد: جشنواره فیلم های ورزشی مجموعه ای از جشنواره های دیگر است; وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره های متعددی را در طول سال برگزار می کند که هر قسمت از فیلم به یک جشنواره اختصاص دارد اما همه قسمت های فیلم اعم از مستند، کوتاه، بلند و … را همراه با جشنواره برگزار می کنیم. . موفق شدیم در رده بندی سال ۲۰۱۸ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به رتبه A جشنواره های بین المللی ایران دست پیدا کنیم. متأسفانه ورزش مانند سایر نهادها در سطح فرهنگ و تولید فیلم نیست و وزارت ارشاد در این زمینه مسئولیت دارد و سازمان سینمایی باید نگاه واحدی به مسائل سینمایی داشته باشد. ورزش مورد توجه افراد در هر سنی است و با ساخت یک فیلم می توانیم بزرگترین نمونه کشور را خلق کنیم، ساخت یک فیلم ورزشی نباید فراموش شود.

دبیر جشنواره تصریح کرد: اگر سازمان سینمایی تمایلی به تولید مستقیم فیلم های ورزشی ندارد، حداقل باید با اتخاذ دستورالعمل یا آیین نامه ای اجازه داده شود و برای همه سازمان هایی که می خواهند در این زمینه فرهنگ سازی کنند، بودجه ای رزرو کند. بخش خصوصی بدون بودجه نمی تواند جشنواره هایی مانند جشنواره های دولتی برگزار کند. جالب اینجاست که تنها جشنواره بخش خصوصی به صورت رقابتی در کشور ما جشنواره فیلم ورزشی است. با توجه به پایداری و قوام ورزش، توجه داشته باشید که این حوزه در زندگی مردم اهمیت دارد و برای همه چیز از جمله شادابی، نشاط، شور و نشاط، سربلندی و به طور کلی سلامت روان جامعه به آن نیاز داریم، پس باید به آن کمک کرد و حسابرسی در ورزش باید انجام شود، نگیرید امیدوارم آنچه را که به دوستانمان پیشنهاد می دهیم انجام شود و آنها لایحه ای را تصویب کنند که ورزش را مستثنی نکند.

وی با نشان دادن گوشه ای از تاکید رئیس جمهور مبنی بر حمایت از بخش خصوصی در برگزاری رویدادهای فرهنگی افزود: انتظار داریم نهادهای مسئول بخش خصوصی را در چارچوب ساماندهی ملی و بین المللی تنها نگذارند. رویدادهای این حوزه از حمایت های لازم برخوردار بوده و فعالان این عرصه را به ادامه راه تشویق می کند.

علوی تصریح کرد: در چهار دوره ای که به عنوان دبیر این جشنواره فعالیت داشته ام، هر ساله از سه شخصیت رسانه ای، سینمایی و ورزشی که ارتباطی با سینما، ورزش و تلویزیون دارند تجلیل می کنیم. امسال در سیزدهمین جشنواره فیلم های ورزشی از اردشیر لارودی روزنامه نگار پیشکسوت ورزشی، محمد نصیری قهرمان اسطوره ای وزنه برداری و پژمان جمشیدی فوتبالیست به خاطر یک دهه فعالیت مستمر در سینما که پرچم ورزش را در این هنر به اهتزاز درآورده تجلیل می شود. همچنین برنامه ای برای گرامیداشت یاد و خاطره قاسم فارس، حمیدرضا صدر و علیرضا غفار در نظر گرفته شده است.

وی در خاتمه از همدلی و همراهی دکتر صالحی امیر رئیس کمیته ملی المپیک و شورای ورزش سازمان صدا و سیما قدردانی کرد و افزود: سیزدهمین جشنواره پیامی از سوی رئیس شورای اسلامی و همچنین رئیس جمهور فدراسیون بین المللی فیلم و تلویزیون ورزشی (FICTS) از ۶ تیرماه در مرکز ورزشی انقلاب آغاز می شود.

نمایشگاه عکس جشنواره در سطح بین المللی برگزار می شود

در بخش دوم این نشست، علی سامعی، قائم مقام دبیر گروه عکاسی جشنواره گفت: آثار برتر چهارمین دوره جشنواره بین المللی عکس ورزشی که در سال ۲۰۱۸ برگزار شد، در ایران و سپس در میلان ایتالیا معرفی شد. پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، فقط امسال شاهد برگزاری این جشنواره بودیم. دعوتنامه جشنواره عکس ورزشی برای هنرمندان ۹۰ کشور جهان ارسال شد و در نهایت بیش از سه هزار عکس از هنرمندان ۵۳ کشور به دست ما رسید. برندگان امسال ما از اسپانیا، ایران، ایتالیا، تایوان، اندونزی و آمریکا هستند. پس از برپایی نمایشگاه و اهدای جوایز برگزیدگان عکس در تهران، نمایشگاه آثار برتر پنجمین جشنواره بین المللی عکاسی ورزشی همزمان با جام جهانی فوتبال در قطر برگزار می شود.

نماینده فدراسیون بین المللی هنرهای عکاسی (فیاپ) در ایران ادامه داد: این جشنواره در سه بخش ورزش حرفه ای، مقدماتی جام جهانی فوتبال قطر و سایر رویدادهای ورزشی با مجموع ۹۰ میلیون تومان برای جوایز مختلف برگزار شد. . بخش های جشنواره آثار در سه مرحله مورد ارزیابی قرار گرفتند. مرحله اول به صورت امتیاز بود که بالاترین امتیازها مشخص شد، مرحله دوم درجه بندی مجدد آثار ارائه شده در نمایشگاه و مرحله آخر انتخاب برگزیدگان از بین آثار شرکت کننده در نمایشگاه بود. جشنواره در انتخاب آثار سعی کردیم آثار متنوعی را ببینیم. ما فقط روی فوتبال تمرکز نکردیم، بلکه ورزش‌های حرفه‌ای در رشته‌های مختلف، ورزش‌ها و بازی‌های معلولان و همچنین زمین‌های داخلی و محلی را در نظر گرفتیم. برندگان نیز از موضوعات مختلف هستند. افتتاحیه نمایشگاه عکس جشنواره عکاسی ورزشی دوشنبه ۶ تیرماه در مرکز ورزشی انگلایب برگزار می شود.

سیزدهمین جشنواره فیلم ورزشی ایران و پنجمین جشنواره عکس ورزشی ایران از روز دوشنبه ۶ تیرماه آغاز می شود و دو روز پس از نمایش فیلم های برگزیده در مجموعه ورزشی انقلاب در روز چهارشنبه ۸ تیرماه، برگزیدگان جشنواره معرفی می شوند. در مراسم اختتامیه

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید