نشانه هایی از یک اقیانوس پنهان در زیر زمین


پنج اقیانوس روی زمین وجود دارد. اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام، اقیانوس هند، اقیانوس منجمد شمالی و قطب جنوب که همگی در سطح زمین قرار دارند و قابل مشاهده هستند. با این حال، در این دسته، “اقیانوس جنوبی” یا قطب جنوب یخ زده نسبتا جدید است و برخی از مردم ممکن است بر این باور باشند که تنها چهار اقیانوس روی زمین وجود دارد. اکنون شواهد جدیدی از وجود آب، در مقیاس بسیار بزرگ، در اعماق زمین! حجم این آب احتمالاً از حجم تمام اقیانوس های کشف شده و شناخته شده بیشتر است.

الهه جعفرزاده: دانشمندان وجود این حجم عظیم آب را به لطف الماسی که چندی پیش در «بوتسوانا» پیدا شد تأیید کردند. این سنگ قیمتی در عمق بیش از ۴۰۰ مایلی (حدود ۶۴۰ کیلومتری) در عمق زمین تشکیل شده است و حاوی آثار کوچکی از مواد معدنی و آب (از اعماق زمین) است که در آن شکل گرفته است.

زمین سرنخ هایی از چرخه های پنهان طبیعت می دهد

فرآیندهای عرفانی در اعماق دست نیافتنی زمین رخ می دهد و زمین هر از چندگاهی نکاتی را درباره ماهیت این فرآیندها به ما می دهد. چیزی شبیه الماس های کوچک زیرزمینی با انبوهی از مواد معدنی کمیاب در داخل آنها و با آنها می توانید اطلاعاتی در مورد محیط داخلی سیاره به دست آورید.

الماسی که در یک معدن الماس در بوتسوانا یافت شد، سرنخی است که طبیعت به ما داده است. این سنگ قیمتی با موادی مانند “رینگ وودیت”، “فروپریکلاز”، “انستیت” و سایر مواد معدنی پر شده است که نشان می دهد در ۶۶۰ کیلومتری زیر سطح زمین تشکیل شده است.

نشانه هایی از یک اقیانوس پنهان در زیر زمین

وجود این مواد همچنین نشان می دهد که پایه ای که الماس در آن شکل گرفته است (یعنی شکاف بین گوشته بالایی و پایینی) که به ناپیوستگی ۶۶۰ کیلومتری یا “منطقه گذار” معروف است، سرشار از آب است.

* دمای گوشته بالایی بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد متغیر است. بین گوشته فوقانی و تحتانی بخشی به نام “منطقه انتقال” با عمق ۴۱۰-۶۶۰ کیلومتر قرار دارد.

گرفتن نمونه از زیر پوسته زمین دشوار است. زیرا عمیق ترین حفاری زیرزمینی تنها حدود هفت مایل (حدود ۱۱ کیلومتر) زیر سطح امتداد دارد. در زیر پوسته و گوشته، بسیاری از لایه های دیگر وجود دارد که سطح زمین را با فاصله ۴۰۰۰ مایلی (حدود ۶۴۰ کیلومتر) از مرکز آن جدا می کند.

اینکه آیا در لایه های سیاره ما آب وجود دارد یا نه، مدت ها مورد بحث بوده است. مواد معدنی داخل الماس بوتسوانا نشان می دهد که این الماس در اعماق زمین تشکیل شده است و ثابت می کند که آب نیز وجود دارد.

نشانه هایی از یک اقیانوس پنهان در زیر زمین

بسیاری از بخش‌های ساختار زمین هنوز ناشناخته هستند. سرنخ های قابل توجهی که در این الماس یافت شده است، بینش جدیدی را در مورد چگونگی یافتن شواهد بیشتر از وجود آب در زیر سطح زمین ارائه می دهد. با مطالعه رینگ وودیت در الماس یافت شده و بررسی سایر خواص این ماده معدنی می توان گفت که بله. در زیر سطح زمین یک منطقه غنی از آب (از زیر منطقه انتقال به گوشته پایین) وجود دارد.

منابع: خبرآنلاین