معرفی روستای قلاتی یکی از روستاهای زیبا و دیدنی شیراز – نظری استون


بهترین زمان سفر به روستای قلاتی معرفی روستای قلاتی فرهنگ مردم روستای قلاتی

روستای قلاتی در کجا قرار دارد؟

روستای قلات در بهشت ​​استان فارس

روستای قلات یکی از مقاصد گردشگری و طبیعت گردی شیراز با آب و هوای خنک و طبیعت بسیار زیبا می باشد.

روستای قلات (به انگلیسی: Ghalat Village) یکی از روستاهای دیدنی شیراز با آب و هوای خنک و مطبوع در فصول گرم سال است که به همین دلیل میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری است.

زیبایی این روستای ییلاقی با مسیرهای سنگفرش، خانه های پلکانی در منطقه کو، طبیعت زیبا و سرسبز، چشمه های زلالی که از دل کوه سرازیر می شود، دره های عمیق و دیدنی های تاریخی چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

یکی از ویژگی های زیبای این روستا رودخانه قره آغاج است که از ارتفاعات کوه توسک سرچشمه می گیرد و از میان روستای قلاتی می گذرد.

این روستا با وجود درختان کهنسال بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. این روستا زمانی محل اقامت شاهان ایرانی در قدیم بوده که در گذشته به نام کلاتین شناخته می شد.

کلات در فرهنگ امید به معنای ده یا قلعه ای است که بر روی کوه ساخته شده است.

گفته می شود علت شکل گیری روستا فرصت دفاعی و امنیتی منطقه بوده است، این روستا در مسیر کوچ عشایر و عشایر قرار داشته و درگیری های زیادی به وجود آمده است. رودخانه ها، چشمه ها و محوطه محصور بین کوه ها به ساکنانش اجازه می داد بهتر از خود دفاع کنند.

این روستای ییلاقی با خانه های پلکانی در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ به عنوان اولین منطقه طبیعی تاریخی روستایی استان فارس در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.

روستای قلاتی در کجا قرار دارد؟

روستای قلات شیراز که مختصات جغرافیایی آن ۵۲ درجه و ۱۹ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی در ارتفاع ۲۰۶۵ متری از سطح دریا می باشد، یکی از روستاهای ییلاقی بخش مرکزی شیراز است که در ارتفاعی واقع شده است. از ۳۶ کیلومتر. شمال غربی شهر شیراز و یکی از جاذبه های طبیعت گردی استان فارس محسوب می شود.

روستای قلات در مجاورت کوه سرخ یا کوه قلات قرار دارد، این کوه سه طرف روستا را مانند دیواری بزرگ می پوشاند و تنها راه رسیدن به این روستا از سمت شمال است.

جاده روستای قلاتی

روستای قلاتی در مسیر جاده یاسوج – شیراز قرار دارد و با ماشین تا مرکز شیراز حدود ۴۰ تا ۵۰ دقیقه راه است.

فاصله روستای قلاتی تا تهران حدود ۹۴۰ کیلومتر است.

برای رسیدن به روستای قلات باید به شهر شیراز رفته و سپس به جاده شیراز به سپیدان بروید. پس از ۲۵ کیلومتر رانندگی به تابلوی روستای قلاتی و زیرگذر می رسید.

جاده آسفالته روستای قلاتی کیفیت خوبی ندارد اما جاده داخل روستا آسفالت است و بقیه مسیر را تا مرکز روستا می توانید رانندگی کنید و پیاده بروید.

از آنجایی که این روستای زیبا در دامنه کوه قرار دارد، باید مسیری نسبتا طولانی، سربالایی و باریک را طی کنید.

راه قدیمی برای رسیدن به روستا از مسیر رودخانه خشک و دره مارون است. ورودی این جاده در انتهای بلوار آفرینش شهر حافظ قرار دارد. از آنجایی که این مسیر از تپه ماهوی می گذرد و کوهستانی و پر پیچ و خم است، می توانید مناظر زیباتری نسبت به بزرگراه در این مسیر ببینید. البته این مسیر قدیمی در تابستان مناسب نیست و ممکن است خودروی شما به دلیل گرما دچار مشکل شود.

بهترین زمان برای سفر به روستای قلاتی

از آنجایی که روستای قلاتی منطقه ای ییلاقی و سردسیری محسوب می شود، بهترین زمان سفر به روستای قلاتی بهار و تابستان است. می توانید چند روزی از هوای گرم تابستان فرار کنید و از هوای خنک و مطبوع این روستا لذت ببرید.

اگر به زیبایی های فصل پاییز علاقه دارید، می توانید از خلوت این فصل سال استفاده کنید و به روستا سفر کنید.

ارائه روستای قلاتی

روستای قلاتی به دو قسمت قدیم و جدید تقسیم می شود.

ساختار جدید روستا با خانه های ردیفی یک یا دو طبقه با سقف های مسطح مشخص می شود. با رسیدن به روستا و عبور از سازه جدید و خیابان قزل ارسلان به بافت قدیمی روستا می رسید.

ورودی بنای قدیمی با راهروی سنگفرش وسیع گردشگران را به بقایای معماری منحصر به فرد این روستا هدایت می کند.

در معماری قدیمی روستا از سنگ، سیمان، آهن و آجر در چند لایه استفاده شده است.

سبک معماری روستای قلاتی، هوای خنک به ویژه در فصل تابستان و کوچه های پرپیچ و خم، جویبارهای زلال و باغ های سرسبز آن را به یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی شیراز تبدیل کرده است.

گیاهان دارویی مانند بومادران، ختمی، پرسیاوشان، ریواس، کنگر، آویشن کوهی، پونه کوهی، شیرین، بادام کوهی یا برشیک، کاکوتی، گل گاوزبان و جاشیر در اطراف این روستا می رویند و رنگ و عطر خاصی به این منطقه بخشیده است.

 فرهنگ مردم روستای قلاتی، مناطق دیدنی روستای قلاتی، استراحتگاه های روستای قلاتی

فرهنگ مردم روستای قلاتی

فرهنگ مردم روستای قلاتی

گویش ساکنان رویتا قلات فارسی جنوب غربی است که به آن نیمه لر یا پارسینگ می گویند. زبانی که در زمان ساسانیان گویش فارسی بوده است.

سبک زندگی مردم قلاتی نیمه سنتی است و شغل بیشتر آنها زراعت، دامداری، باغداری و بافندگی است. قلات یاز یکی از مراکز تولید کنف در استان فارس به شمار می رود.

گیوا کفش هایی از مواد طبیعی و بسیار مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی است که از زمان های قدیم در مناطق کوهستانی استفاده می شده است. یکی از فواید گیوا این است که هر چه سن آن بیشتر می شود نرمتر می شود. راحت تر و راحت تر می شود.

لباس سنتی روستاییان قشقایی است که در مراسم و مهمانی ها می پوشند و با سازهای محلی ضرب، ویلون، دهل و سرنا موسیقی می نوازند.

در مراسم عروسی آهنگی به نام پسو می خوانند. پسو صدای زیبا و دلنشین زنان روستایی است که این مراسم عروسی روستا را منحصر به فرد می کند.

چوب بازی یا تارکپلی یکی از بازی های سنتی است که هنوز هم در این روستا رایج است.

روستای قلات با قلات شیراز، روستاهای دیدنی شیراز

مناطق فوق العاده روستای قلاتی

مناطق فوق العاده روستای قلاتی

این روستا دارای بناهای تاریخی قدیمی و ارزشمندی است که متأسفانه به دلیل بی توجهی به این آثار تاریخی در آستانه نابودی قرار دارند.

برخی از جاذبه های روستای قلاتی عبارتند از:

مسجد بافت قدیمی با قدمتی ۲۵۰ ساله، مسجد تک مناره، امامزاده آقا پینو، بازار سنگفرش قدیمی، قبرستان قلات با کنده کاری های قدیمی، آسیاب آبی و غرفه صنایع دستی.

 روستاهای دیدنی شیراز، مقاصد طبیعت گردی استان فارس، جاده روستای قلات

جاذبه های روستای قلاتی

قلعه قزل ارسلان

قلعه قلات شیراز معروف به قلعه قزل ارسلان بر فراز کوه قلات و متعلق به اتابکان فارس است. برج و باروهای قلعه قزل ارسلان در دوره سلجوقیان بازسازی شد.

منابع تاریخی درباره این قلعه بیان می‌کنند که گچ‌کاری و گچ‌کاری باقی‌مانده این قلعه مربوط به دوره‌های هخامنشی و اسکانی است، اما چون برج و گاری آن برای استفاده در دوره سلجوقیان بازسازی شد، به قزل ارسلان معروف شد. قلعه.

کلیسای گالاتیا

در فاصله بین جنگ جهانی اول تا جنگ جهانی دوم، در دوران پهلوی اول، مبلغان مذهبی کلیسای قلاتی را برای مسیحیان ساکن روستا ساختند. بنای سنگی این کلیسای قدیمی در یکی از کوچه های روستا در میان درختان سر به فلک کشیده قرار دارد.

این کلیسا که به کلیسای تبدیل مسیح معروف است در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاذبه های روستای قلاتی، اقامتگاه های روستای قلاتی، روستای قلاتی

آبشارهای روستای قلاتی

موزه مردم شناسی قلات

یکی از خانه های بسیار قدیمی قلاتی به موزه مردم شناسی منطقه اختصاص دارد. این خانه دارای چهار اتاق تو در تو با فضایی نیمه تاریک است که در آن می توانید اشیای تاریخی مانند دوربین های قدیمی، رادیوهای قدیمی، سکه ها و اسکناس های قدیمی، ابزار گلدوزی و … را ببینید.

این موزه دارای آلات موسیقی است که می توانید آن ها را بنوازید.

آبشار قلات

سه آبشار زیبا در دامنه کوه سرخ و در حومه روستای قلاتی وجود دارد.

کوچکترین آبشار با سازه قدیمی قلاتی کمتر از ۲ کیلومتر فاصله دارد.

بهترین زمان سفر به روستای قلاتی معرفی روستای قلاتی فرهنگ مردم روستای قلاتی

تفرجگاه های روستای قلاتی

تفرجگاه های روستای قلاتی

تفرجگاه شب شاتری در کنار رودخانه شب شاتری قرار دارد. پارک و تنگه شب شتری حدود ۲.۵ کیلومتر از بافت قدیمی روستا فاصله دارد. پس از گذر از توچال به سمت تنگه کوه قلات و شیب ملایم می روید و از رودخانه چشمه انجیری عبور می کنید. پاچنار نیز منطقه ای است که در آن چهار درخت چنار وجود دارد و روستاییان در روز تاسوعا و عاشورا در کنار آنها آتش روشن می کنند.

جاذبه های روستای قلاتی، اقامتگاه های روستای قلاتی، روستای قلاتی

سوغات روستای قلاتی

سوغات روستای قلاتی

از باغ روستای قلاتی می توانید سوغاتی هایی از جمله:

گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو، گوجه سبز، آب انگور، رب انار و آب.

صنایع دستی محلی که می توانید به عنوان سوغاتی خریداری کنید عبارتند از:

گیوه، سبد دستبافت، گره (ظروف بافته)، دولک، مشک (آب را خنک نگه می دارد) و وسایل چوبی.

روستاهای دیدنی شیراز، مقاصد طبیعت گردی استان فارس، جاده روستای قلات

تفرجگاه های روستای قلاتی

امکانات رفاهی روستای قلاتی

از آنجایی که این روستا مقصد بسیاری از طبیعت گردی های منطقه است، دارای امکانات رفاهی نسبتا خوبی از جمله:

کافه

رستوران

فست فود

رستوران ها

نانوایی

درمانگاه

فروشگاه

توقفگاه خودرو

هتل

بسیاری از اقامتگاه های بوم گردی

سوئیت

باغ ویلا

آپارتمان اجاره ای

اگر قصد سفر به این روستا را دارید توصیه می کنیم حداقل یک شب را در روستا سپری کنید تا بتوانید از تمام جاذبه های روستا لذت ببرید.

در این روستا می توانید از غذاهای محلی مانند بستنی تهیه شده از شیر سنتی محلی، کشک پیاز، کشک آجیل، عدس، سینه گوسفند روستایی، رشته برنجی و … لذت ببرید.

پیکربندی: بخش گردشگری بیتوته