معرفی برج سنگین; از آثار تاریخی سنگ نظری ساری


معماری برج رسکت، ارتفاع برج رسکت، تاریخچه برج رسکت

عکس برج راسکت

جاذبه گردشگری برج راسکت در شهر ساری

برج سنگین یکی از آثار تاریخی ساری است که بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد.

برج ریسکت یا برج سنگین (به انگلیسی: Resket Tower) یکی از بناهای تاریخی ساری است که در روستای رسکت واقع شده است. برج راسکت بنایی با قدمت بیش از ۱۰۰۰ سال است که در ۱۸ مرداد ۱۳۱۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در سال‌های ۱۳۵۹-۱۳۶۷ کار مرمت و بازسازی برج انجام شد و در سال ۱۳۹۶ مرحله جدیدی از مرمت برج به پایان رسید که شامل استحکام بخشی گنبد، کش‌شدن قاب‌ها و تثبیت گچ بری نقاط شاخص برج است.

قدمت این برج آجری مدور به قرن پنجم هجری قمری می رسد و احتمالاً محل دفن یکی از اعضای خانواده باوندیان بوده است.

برج راسکت علاوه بر سبک معماری قابل توجهی که دارد، دارای دو خط کتیبه به خط گلزار کوفی و ​​پهلوی ساسانی است که از اهمیت تاریخی بالایی برخوردار است، اگرچه این خطوط قابل خواندن نیست، اما وجود این کتیبه ها در ۵ قرن پس از ساسانیان نشان می دهد. تداوم سنت های پیش از اسلام در این زمینه

می توان گفت راسکت یکی از مهم ترین برج های آجری ایران با معماری هندسی منحصر به فردی است. برج لاجیم یکی دیگر از برج های مازندران، همان برج راسکت و منسوب به خاندان باوندیه است.

خاندان بود از دوره ساسانی در این منطقه زندگی می کردند و با ورود اسلام مسلمان شدند و حدود ۷۰۰ سال بر مازندران حکومت کردند.

برج آجری گرد، برج رسکت، استان مازندران، برج رسکت

تصاویر برج سنگین

برج راسکت کجاست؟

برج ریسکت در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر ساری در منطقه دودانگه و در روستای ریسکت قرار دارد.

برای رسیدن به برج راسکت باید از سر به سمت بلوار کشاورز به سمت کیاسر بروید. از تقاطع کیاسر و سد سلیمان تنگه به ​​سمت سد سلیمان تنگه ادامه دهید. بعد از سد سلیمان تنگه به ​​سمت خروجی راسکت ادامه دهید تا به روستای راسکت برسید.

تاریخچه برج راسکت

بر اساس برآوردها و سبک معماری برج راسکت در سال ۴۱۳ هجری قمری ساخته شده است و در کتیبه های برج اثری از تاریخ ساخت آن نیست.

دسترسی محلی به برج رسکت، برج رسکت، مازندران

معماری برج راسکت

سبک معماری برج راسکت

برج راسکت بر روی شیب تند یک کوه صخره ای ساخته شده است و یکی از بزرگترین شگفتی های معماری آن این است که چگونه برج آجری می تواند در دریا با این شیب تند زنده بماند.

با طرح این سوال حفاری هایی در اطراف برج انجام شد که طی آن سطحی از آجر در زیر برج نمایان شد که شیب را برای معماران برج از بین برد.

معماران با بریدن صخره های کوه حفره ای سنگی در دل کوه ایجاد کردند تا بتوانند سکوی آجری را در داخل کوه تعبیه کنند.

ارتفاع برج رسکت، تاریخچه برج رسکت، برج آجری گرد

ارتفاع برج راسکت

ارتفاع برج راسکت ۱۸ متر و محیط پایین آن حدود ۱۵ متر است.

حد فاصل قسمت فوقانی بدنه و گنبد با مقرنس کاری تزیین شده است.

گنبد با کتیبه های پهلوی ساسانی و کوفی نوشته شده است که بیشتر آنها از بین رفته است، این کتیبه ها با خطوط سفید در زمینه آبی ثبت شده است.

برج راسکت سقفی گرد و مخروطی شکل است و قطر قسمت داخلی آن حدود ۵۷ متر است.

لبه برج با دو ردیف ستون آجری و نقوش گچی تزئین شده است.

بر بالای در کتیبه گچی دیگری با آسیب بسیار مشتمل بر چهار سطر است که سه سطر اول و نیم سطر چهارم آن به خط کوفی ریحان مانند کتیبه بالا و نیم دیگر سطر چهارم نوشته شده است. به خط پهلوی

زمان بازدید از برج راسکت است

بازدید از برج راسکت در هر ساعت از شبانه روز و هر روز از هفته رایگان و امکان پذیر است و نیازی به پرداخت هزینه در این برج نیست.

پیکربندی: بخش گردشگری بیتوته