معاون وزیر امور خارجه: سفر پلوسی به تایوان نقطه عطفی در روابط چین و آمریکا است


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، رضا ذبیب معاون وزیر امور خارجه و مدیرکل منطقه آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه امروز (سه شنبه ۲۰ مردادماه) پس از نانسی در توئیتر نوشت. بازدید کنید. پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان: سفر نانسی پلوسی به تایوان نقطه عطفی در روابط چین و آمریکا است و با امواجی که ایجاد می کند، روابط بین المللی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی افزود: تا تثبیت جنگ سرد دوم، روابط بین الملل شوک های بزرگی را تجربه خواهد کرد. بهره برداری از فرصت های آینده نیازمند چابکی و هوش بالایی است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امشب پس از ورود نانسی پلوسی به تایوان، بار دیگر حمایت از سیاست های چین و رفتار تنش زا مقامات آمریکایی و دخالت در سیاست چین را محکوم کرد. امور داخلی و نقض تمامیت ارضی کشور (اینجا بخوانید)

سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان پس از آن صورت می گیرد که پکن پیش از این نسبت به این سفر هشدار جدی داده بود. پلوسی بالاترین مقام آمریکایی است که از سال ۱۹۹۷ به تایوان سفر کرده است. همزمان با عزیمت نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، چندین جت جنگنده چینی بر فراز تنگه تایوان به پرواز درآمدند.

وزارت امور خارجه چین در واکنش به حضور پلوسی در تایوان اعلام کرد که این اقدام خیانت عمدی به اصل “چین واحد” ایالات متحده است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید