مذاکرات برجام در ۱۵ سپتامبر ۱۴۰۱


به گزارش تجارت نیوز در خبر دیروز توافق بیا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی خود گفت: در ۲۸ ساعت گذشته، خوش بینی من نسبت به احیای توافق هسته ای با ایران کاهش یافته است. مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین و نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام نیز به این سخنان واکنش نشان دادند.

به گزارش ایسنا، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت: اگر ایران آماده پیوستن به توافق هسته ای ۲۰۱۵ باشد، ما نیز حاضریم همین کار را انجام دهیم.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید افزود: ما برای همه سناریوها – خواه بازگشت به توافق هسته ای وجود داشته باشد یا خیر – آماده هستیم.

سخنگوی کاخ سفید افزود: هنوز شکاف هایی با ایران وجود دارد و بایدن هرگز توافقی با ایران امضا نخواهد کرد که به نفع آمریکا نباشد.

اسرائیل: ما با آمریکا برای مخالفت با برنامه هسته ای ایران توافق کردیم

به گزارش ایرنا، یایر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: هنوز زود است که بدانیم آیا در مهار تلاش ها برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران موفق بوده ایم یا خیر.

وی ادامه داد: با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به توافق رسیدیم که اسرائیل حق دارد از تبدیل شدن ایران به تهدید هسته ای جلوگیری کند.

مقامات رژیم صهیونیستی بارها تلاش کردند با دادن اطلاعات نادرست به مقامات غربی و حتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، راه را برای توافق احتمالی در مذاکرات ببندند.

این اظهارات زمانی مطرح می‌شود که توپ اجماع در دست آمریکایی‌ها است و واشنگتن همچنان از دادن پاسخ قطعی به پیشنهادات ایران خودداری می‌کند و «ساموئل وربرگ» سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای اعلام کرد. شبکه تلویزیونی «الشرق» که کشورش در حال حاضر در حال مذاکره با متحدان خود درباره واکنش ایران به دیدگاه آمریکا در مورد پیش نویس توافق هسته ای است.

سخنگوی منطقه ای وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: آمریکا در حال هماهنگی و مذاکره با متحدان اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) است که این توافقنامه را امضا کرده اند.

وی افزود: باید به دیدگاه ایران نگاه کنیم و در فرصت مناسب با میانجی گری اروپا به آن پاسخ خواهیم داد.

آیا دولت فعلی رئیسی از فرصت های پس از برجام استفاده خواهد کرد؟

به گزارش نامه نیوز، باید با منابع خود و بدون وابستگی به نفت کشور را اداره کنیم. در واقع رویکرد ما باید تبدیل نفت به محصولاتی باشد که صادرات آن تحت تأثیر تحریم قرار نگیرد.

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: اکثریت کارشناسان سیاسی معتقدند بر سر احیای برجام توافق حاصل می شود اما سوال اصلی این است که آیا دولت ابراهیم رئیس با این ترکیب دولتی می تواند از فرصت ها برای احیای برجام استفاده کند؟

حبیب الله بور بور درباره توانایی دولت سیزدهم برای استفاده از فرصت های اقتصادی پس از احیای برجام گفت: غربی ها می خواهند بر اساس نیازهای خود با ایران معامله کنند. در واقع از آنجایی که اروپایی ها برای گرمایش به انرژی نیاز دارند، می خواهند قبل از فرا رسیدن فصل سرما این مشکل را حل کنند. پس این موضوع ربطی به توانایی و ناتوانی دولت سیزدهم ندارد.

وی افزود: غربی ها هر وقت بخواهند دوباره دکمه را فشار می دهند و مانع انتقال ارز به ما می شوند. آمریکایی ها از اول انقلاب تا امروز به سقوط جمهوری اسلامی در قالب جنگ داخلی، کمک به صدام و تحریم فکر می کردند، اما حالا متوجه شدند که این یک خیال واهی است و از ایران حمایت می شود. توسط کشورهای دیگر

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به تداوم دشمنی آمریکا با ایران گفت: آمریکا به دنبال رضایت ما برای توافق نیست و اکنون اگر صلح و توافق حاصل شود، این توافق تنها برای رفع نیازهای غرب است نه حذف. محدودیت های ما.” بنابراین، هیچ کس نباید از این توافق راحت باشد. ما باید کشور را با امکانات خود و بدون وابستگی به نفت اداره کنیم. در واقع رویکرد ما باید تبدیل نفت به محصولاتی باشد که صادرات آن تحت تأثیر تحریم قرار نگیرد.

واکنش روسیه به اظهار نظر جوزپ بورل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته ای توافق وی در پستی در توئیتر نوشت: واضح است که ایران نقاط ضعف و ابهامات توافق را نمی پذیرد، البته چندان مطمئن نیستم که اتحادیه اروپا فراموش کرده باشد که چه کسی مسئول شرایط فعلی است.

اولیانوف در این پست با اشاره به واکنش محمد مرند به اظهارات بورل نوشت: با وجود پیچیدگی روابط بین الملل، شرکت کنندگان در مذاکرات وین تاکنون توانایی عمل گرایی خود را نشان داده اند.

نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام

دلیل مذاکرات نقض برجام است، فراموش کرده اید؟

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین، پیشتر در پیامی توئیتری در واکنش به اظهارات جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر خوش‌بینی وی نسبت به احیای توافق هسته‌ای با ایران نوشت. کاهش یافته است: “بورل متحد ایالات متحده و فراموش شده است.” دلیل این مذاکرات، رخنه است توافق غرب و تحریم ها بزرگترین فشار بر شهروندان ایرانی هستند، اگرچه ایران به طور کامل به آن پایبند بوده است. ایران شکاف ها و ابهامات را نمی پذیرد. ایالات متحده هزینه هایی را بر اتحادیه اروپا تحمیل می کند.

مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین