محدودیت سنی جرایم سایبری کاهش یافته است


به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، منصور رستمی ظهر امروز در سمینار رسانه، فضای مجازی و آسیب های اجتماعی دانشگاه کردستان اظهار داشت: ارتکاب جرایم ناشی از آسیب های اجتماعی نشان می دهد که هر چه آسیب های اجتماعی بیشتر شود، جرایم نیز بیشتر می شود. .

رئیس پلیس فتی و کارشناس جرایم سایبری استان کردستان کاهش سن جرایم سایبری در فضاهای اینترنتی و شبکه های مجازی را انگیزه ای برای مددکاران اجتماعی دانستند.

وی جرم انگاری فضای مجازی را با دنیای واقعی متفاوت دانست و اظهار داشت: امروزه فضای مجازی به فضایی واقعی در زندگی ما تبدیل شده است.

فاطی فرمانده انتظامی و کارشناس جرایم سایبری استان کردستان نیز ضرورت کنترل و پیشگیری از آسیب های اجتماعی را برشمرد و گفت: در صورت عدم کنترل و کنترل آسیب های اجتماعی در آینده به بحران تبدیل می شود.

وی با اشاره به تاثیرات بد فضای مجازی بر زوج ها و روابط، یادآور شد: از هر هشت ازدواج منعقد شده در اینترنت، یک مورد منجر به طلاق می شود.

منصوری همچنین گفت: تاثیرات فضای مجازی موجب طلاق عاطفی و قانونی خانواده ها و بروز روابط نامشروع خارج از عرف و زندگی شده است.

عوامل آسیب های اجتماعی باید شناسایی و با آنها برخورد شود

یک پژوهشگر ارتباطات دانشگاه کردستان، رسانه ها را بخشی از دنیای مدرن دانست و گفت: باید علل و مقوله های پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی در فضای مجازی شناسایی شود.

مختار جعفری حوزه فضای مجازی را بسیار گسترده عنوان کرد و گفت: تهدیدها شامل خشونت فضای مجازی، تهدید به انتشار تصاویر مردم در فضای مجازی، هتک حرمت به افراد، پورنوگرافی تا تجارت غیرقانونی مانند خرید و فروش اسلحه، عتیقه جات، مواد مخدر، مشروبات الکلی و مواد مخدر است. و آسیب جدی فضای مجازی است که باید پیشگیری، رصد و رفع شود.

رسانه وسیله ارتباط و شفافیت در جامعه است

پژوهشگر ارتباطات دانشگاه کردستان، رسانه ها را نیز ابزار و توانایی ارتباط با جامعه و همچنین عامل باز بودن در جامعه دانست.

منصور ساعی با اشاره به کارکردهای رسانه در جامعه گفت: رسانه بخشی از خدمات آموزشی، اجتماعی و بهداشتی را به افراد جامعه ارائه می کند.

وی افزود: نظریه های جامعه شناسی و ارتباطات نشان داده اند که رسانه ها در کنار سایر عوامل اجتماعی معنا پیدا می کنند.

یک پژوهشگر ارتباطات دانشگاه کردستان تصریح کرد: جوامع در یک نقطه عطف تاریخی رویدادهای اجتماعی زیادی را تجربه می کنند و این جوامع مستعد ابتلا به معلولیت ها و معضلات اجتماعی هستند.

وی با اشاره به تحولات و اتفاقات کشور گفت: ظهور انقلاب اسلامی، جنگ هشت ساله نوسازی و توسعه اجتماعی، توسعه شهرسازی، مهاجرت و فرار مغزها، افزایش مصرف رسانه های جدید در ایران توسعه اینترنت و جوان شدن جمعیت از جمله اتفاقات اجتماعی در ایران است که باعث تقسیم جامعه شده است.

به گفته ساعی، خانواده امروز به دلیل شکاف ایجاد شده در جامعه دچار تضاد ارزشی شده است و نبود زبان مشترک بین والدین و فرزندان دلیل بروز تنش در خانواده هاست.

وی نسل قدیم را نسلی سنتی و نسل کنونی را نسلی آرمان گرا و لذت گرا عنوان کرد و افزود: امروز دو نسل سنت و مدرنیته در مقابل هم قرار گرفته اند و تجربیات نسل گذشته را به نسل جدید منتقل می کنند. نیاز به گفتگوی بین نسلی دارد.

ساعی همچنین می گوید: علت بروز خشونت و بحران در خانواده ها ورود مشکلات از جامعه به خانواده هایی است که خانواده تخصص لازم برای مقابله و رفع این مشکلات را ندارد.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۸۵
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید