قلعه سارویه یکی از بناهای قدیمی به جای مانده در اصفهان – نظری استون است


تاریخچه قلعه ساروویا، سبک معماری قلعه سارویا، بازدید از قلعه ساروویا

قلعه ساروویا – تپه اشرف

آدرس و تاریخچه قلعه سارویه اصفهان

قلعه سارویا یا تپه اشرف یکی از بناهای بسیار قدیمی به جای مانده در اصفهان است که زمانی کتابخانه بزرگی بوده و کتاب های زیادی در آن نگهداری می شده است.

اصفهان یکی از مقاصد اصلی گردشگری ایران است که در گوشه و کنار آن بناهای تاریخی زیادی به چشم می خورد.

یکی از بناهای بسیار قدیمی اصفهان به ارتفاع چند متر و مساحت ۱۲ هکتار به اصطلاح. قلعه سارویا است. قبلاً این قاعله یک کتابخانه بزرگ بود که در آن کتاب های زیادی نگهداری می شد.

قلعه سارویا در کجا قرار دارد؟

قلعه ساروویا به قلعه قدیمی و تپه اشرف نیز معروف است. در حال حاضر در کنار پل شهر اصفهان و در کنار زاینده روی نو واقع شده است.

این تپه‌ها یکی از مکان‌های تاریخی اصفهان هستند که قدمت آن توسط یونسکو حدود ۷۰۰۰ سال تخمین زده شده است. نام قلعه قدیمی در منابع تاریخی و اساطیری ایران آمده است.

۱۴۰۰ سال پیش قلعه سارویه دارای کتابخانه بزرگی بود که در آن کتب علمی زیادی نگهداری می شد و در حمله اعراب ویران شد و اکنون بقایای آن در کوه اشرف باقی است.

کوه اشرف در آبان ۱۳۵۷ با شماره ۱۷۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاده دسترسی به قلعه سارویا یا تپه اشرف

برای رسیدن به تپه قلعه سارویا باید به خیابان مشتاق دوم یا خیابان سلمان فارسی در شرق اصفهان بروید.

بهترین راه برای رسیدن به قلعه سارویا با ماشین شخصی است.

قلعه ساروویا با قلعه سارویا، تپه اشرف

تاریخچه قلعه سارویا

تاریخچه قلعه سارویا

در مورد تاریخچه این قلعه نظرات بسیاری وجود دارد، برخی اسطوره ای و برخی تاریخی.

برخی از مورخان بر اساس منابع اساطیری قدمت این بنا را به زمان تهمورت سومین پاشا سلسله پیشدادی می‌دانند و برخی دیگر این قلعه را به دوره غستاسب شاه قدرت‌مد کیان نسبت می‌دهند.

بر اساس این منابع، قتاسب به وزیر خود جاماسب دستور می دهد تا کتابخانه ای بزرگ و قوی برای نگهداری کتاب های موجود بسازد.

اطلاعات ارزشمندی درباره قلعه قدیمی در الفهرست نوشته ابن ندیم ثبت شده است.

این کتاب می گوید:

ایرانیان به دنبال حفظ دانش خود و یافتن مکان مناسب برای ساخت کتابخانه هستند. آنها به دنبال مکانی هستند که از زلزله در امان باشد و استحکام لازم برای ساختن ساختمانی مستحکم و استوار را داشته باشد.

لشکرکشی های آنان به روستای جی رسیدند، در این روستا محل دژرای قدیم را انتخاب کردند و با این کار عمارت مورد نظر را ساختند و نام آن را «سارویه» گذاشتند.

طبق نوشته‌های الفرست، سال‌ها بعد، گوشه‌ای آسیب‌دیده از ساختمان، پیش‌اطاقی از گل سخت و بلال را نشان داد که بسیاری از کتاب‌های پیشینیان را که تمورث درباره آسمان‌ها می‌شناخت، در خود جای داده بود. در اثر حادثه خسارت وارد شده است و دستور داد مکانی را بیابند تا علم برگزیدگان در آن مکان حفظ شود و از آسیب حادثه دور بماند.

مهندسان به دستور او گوش فرا دادند و سارویه را به عنوان محلی برای نگهداری کتب و آثار علمی معرفی کردند. بقایای کتابخانه و تپه سارویه از ضلع غربی و خیابان مشتاق دوم در امتداد دامنه شمالی قابل مشاهده است. با حمله اعراب به اصفهان، ساختمان قلعه ویران شد.

بازدید از قلعه سارویه، بناهای تاریخی اصفهان، قلعه قدیمی اصفهان

سبک معماری قلعه سارویا

ابن بلخی درباره این حمله می نویسد:

اعراب که به فکر یافتن گنجی در قلعه سارویا بودند، بنای قلعه را ویران کردند و کتابهای زیادی را ویران کردند. از آنجایی که این کتابفروشی در گذرگاه های مخفی زیرزمینی قرار داشت، برخی از کتاب ها باقی ماندند، اما در سال ۳۵۰ پس از میلاد. بر اثر ریزش سقف یکی از راهروها، یک کتابفروشی ظاهر شد و کتابها را روی شترها حمل کردند. خلیفه و به بغداد منتقل شد.

به گفته شاهد عینی، ابن ندیم در این باره می نویسد:

کتاب هایی که ابوالفضل عمید از سارویه در حدود سال ۳۴۰ فرستاده بود، پاره شد و بر دیوارهای اصفهان و در میان صندوق ها پیدا شد. این کتاب ها به زبان های مختلف توسط مترجمان ترجمه شده است. کتاب های دریافتی خیس بودند، اما پس از یک سال خشک شدند.

حمزه اصفهانی نیز در کتاب خود از تخریب اندرونی سارویه و کشف ۵۰ کاغذ پوست و جلد کتابی که به خط نامعلومی نوشته شده است، گفته است.

در قرون اولیه اسلام بناهای گلی و گلی دیگری بر بقایای این بنا ساخته شد. یکی از بناها مسجدی بوده که در قسمتی از قلعه ساخته شده و به عنوان یکی از قدیمی ترین مساجد این مکان شناخته می شود.

در حال حاضر بخشی از مسجد در زیر مدرسه ساخته شده در این مکان قرار دارد.

سبک معماری قلعه سارویا

قلعه ساروویا در منابع تاریخی به عنوان ساختمانی باشکوه و شگفت انگیز مانند اهرام مصر معرفی شده است. وعده آن برای کشورهای خارجی و مستشرقان بسیار جذاب است.

در این قائله می توان معماری های متفاوتی از دوران های مختلف تاریخی دید.

تغییر سبک معماری در این بنا به وضوح قابل مشاهده است، بنابراین نمی توان معماری این بنا را به دوره خاصی اختصاص داد.

جدیدترین بنای قلعه و بخشی از دیوارهای عظیم آن متعلق به دوره ساسانی است.

دیوارهای این بنا از سنگ های تراشیده شده به طول ۷۵ سانتی متر و مصالح آن سنگ و گچ است.

در کاوش های این منطقه سفال هایی از قرن چهارم قمری به دست آمده است.

در فصل چهارم کاوش، بقایای قصری به دست آمده است که طبق متون تاریخی، توسط اشرف افغان در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده و توسط نادرشاه ویران شده است.

تپه اشرف حدود ۱۲ هکتار وسعت دارد و شالوده آن صخره ای است، اما تا سال ۱۳۳۰ خورشیدی کشاورزان در خرابه های این منطقه کشاورزی می کردند.

تپه اشرف در سال های اخیر متحمل آسیب ها و تخریب های زیادی شده و بسیاری از بناهای تاریخی شمال آن تخریب شده است.

از قلعه سارویا دیدن کنید

در حال حاضر بازدید از قلعه سارویه یا تپه اشرف برای عموم آزاد و رایگان است.

پیکربندی: بخش گردشگری بیتوته