عوامل موثر بر دریافت کالری روزانه

نیازهای کالری به شش عامل اصلی بستگی دارد که بر آنها تأثیر می گذارد. این عوامل عبارتند از جنسیت، سن، وزن، میزان متابولیسم پایه، توده بدون چربی بدن و فعالیت های روزانه. تعیین عواملی که بر میزان کالری دریافتی روزانه تأثیر می گذارد، به شما ایده روشنی از میزان کالری مورد نیاز روزانه شما می دهد. نمودارهای کلی که سن، جنسیت، وزن و سطح فعالیت را در نظر می گیرند، تقریبی از کالری دریافتی روزانه شما هستند. آنها مفید هستند، اما برای به دست آوردن سطح بالاتری از دقت، میزان متابولیک پایه و توده بدون چربی بدن نیز باید در ترکیب قرار گیرند.

نرخ متابولیک پایه (BMR) مجموع تمام انرژی مورد استفاده برای عملکردهای اساسی بدن است. این فقط در مورد فعالیت های بدنی مانند ورزش صدق می کند. مسئول هضم، گردش خون، تنفس، تنظیم دما، ساختار سلولی و سایر فرآیندهای بدن است. BMR دو سوم یا حدود شصت درصد از کل کالری مصرفی روزانه را تشکیل می دهد. BMR شما به سادگی کل کالری مورد نیاز برای زنده ماندن را نشان می دهد. BMR متفاوت است و تحت تأثیر ژنتیک است. برخی دارای BMR بالا هستند در حالی که برخی دیگر تنبل هستند. زمانی که فرد در خواب است کمترین مقدار را دارد. این زمانی است که بدن چیزی را هضم نمی کند.

هنگام محاسبه کالری مورد نیاز روزانه باید فعالیت بدنی در نظر گرفته شود. در کنار BMR، فعالیت بدنی مهمترین عامل تعیین کننده کالری دریافتی روزانه است. این شامل ورزش و تمام فعالیت های دیگری است که روز شما را تشکیل می دهد. انتظار می رود یک فرد کم تحرک کالری کمتری برای فعالیت بدنی داشته باشد. فعالیت بیشتر به معنای سوزاندن کالری بیشتر است. وزن یکی دیگر از عوامل مهم است. وزن بیشتر به این معنی است که سلول های بیشتری باید تغذیه شوند و بنابراین نیاز به کالری بیشتری دریافت می کنند. همچنین به همین دلیل است که افراد با وزن بدن بالاتر نسبت به افرادی که وزن کمتری دارند در حین ورزش کالری بیشتری می سوزانند.

توده بدن بدون چربی (LBM) روش دقیق تری برای تعیین کالری مورد نیاز شما است. LBM بالا یعنی BMR بالا. تعیین توده لاغر بدن به سادگی قسمت های لاغر بدن شما را از چربی جدا می کند. عضله یک بافت فعال است و برای عملکرد صحیح به کالری بیشتری نیاز دارد. سن و جنسیت بر میزان متابولیسم و ​​در نتیجه کالری دریافتی روزانه تأثیر می گذارد. مردان عضلات بیشتری دارند و به کالری بیشتری نیاز دارند. افراد مسن نسبت به افراد جوان سرعت متابولیسم کندتری دارند. همچنین، افراد مسن به احتمال زیاد فعالیت های بدنی روزانه کمتری دارند.

خوردن مقادیر مناسب غذا یکی از راه های حفظ وزن سالم است. انتخاب غذاهای مناسب برای تامین کالری مورد نیاز روزانه شما فقط وزن را تنظیم نمی کند. همچنین مواد مغذی حیاتی را برای بهبود سلامت به شما می دهد. با هماهنگ کردن نیازهای کالری خود با عواملی که بر آن‌ها تأثیر می‌گذارند، می‌توانید آنچه را که می‌خورید و آنچه را که خرج می‌کنید متعادل کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر