عوارض و کاربردهای سودافد چیست؟


استفاده می کند

پسودوافدرین می تواند برای تسکین موقت احتقان بینی، درد سینوسی یا فشار ناشی از عفونت ها (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) یا سایر بیماری های تنفسی (مانند آلرژی، تب یونجه، برونشیت و غیره) استفاده شود. سودوافدرین یک داروی ضد احتقان (سمپاتومیمتیک) است. با باریک کردن رگ‌های خونی عمل می‌کند که تورم و احتقان را کاهش می‌دهد. اگر خودتان با این دارو درمان می کنید، ضروری است دستورالعمل های سازنده را به دقت مطالعه کنید تا بدانید چه زمانی باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. (به بخش اقدامات احتیاطی مراجعه کنید.) محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی برای کودکان کمتر از شش سال بی‌خطر و مؤثر نیستند.

این محصول را برای کودکان زیر ۶ سال استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود. قرص یا کپسول با رهش طولانی مدت نباید برای استفاده در کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده ایمن از محصول خود با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. این محصولات قادر به درمان یا کاهش مدت سرماخوردگی نیستند. می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند

عوارض جانبی سودافد

مانند بسیاری از داروهای دیگر، سودافد می تواند عوارض جانبی منفی ایجاد کند. برخی از این اثرات مضر با سازگاری بدن شما با دارو از بین خواهند رفت. اگر هر گونه عارضه جانبی که برای شما مشکل ساز است، در خارج از بدن شما ظاهر شد یا ادامه یافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی رایج تر

شایع ترین عوارض جانبی سودافد عبارتند از:

 • سرگیجه یا ضعف
 • نگران بودن
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • بیخوابی

عوارض جانبی جدی

عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی سودافد عبارتند از:

 • ضربان قلب خیلی سریع
 • مشکلات تنفسی
 • هذیان (دیدن و شنیدن صداهایی که وجود ندارد)
 • روان پریشی (تغییرات ذهنی که می تواند باعث از دست دادن ارتباط شما با واقعیت شود)
 • مشکلات مربوط به قلب، از جمله درد قفسه سینه، فشار خون بالا و ضربان قلب نامنظم
 • سکته مغزی یا حمله قلبی

تداخل دارویی

برخی از داروها را نباید همزمان مصرف کرد، در موارد دیگر ممکن است دو دارو با هم استفاده شوند، اگرچه ممکن است تداخل ایجاد شود. در این موارد، پزشک ممکن است دوز شما را تنظیم کند یا اقدامات احتیاطی دیگری را در صورت لزوم انجام دهد. اگر در حال حاضر از این دارو استفاده می کنید، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید که در حال حاضر هر یک از داروهای ذکر شده در زیر را مصرف می کنید و تداخلات زیر بر اساس اهمیت بالقوه آنها انتخاب شده است و در نظر گرفته نشده است که جامع باشد.

درمان این دارو در صورت ترکیب با سایر داروها توصیه نمی شود. پزشک شما می تواند تصمیم بگیرد که این دارو را تجویز نکند یا هر دارویی را که مصرف می کنید تغییر دهد. دی هیدروارگوتامین-فورازولیدون، ایپرونیازید، ایزو-کربوکسازید لینزولید بلو-موکلوبمید نیالامید فنیلزین پرو-کاربازین-رازاگیلین سافینامید سلژیلین ترانیل-سیپرومین این دارو معمولاً برای استفاده با هر یک از این داروها توصیه نمی شود، اما ممکن است در شرایط خاصی مورد نیاز باشد. داروها را همزمان تجویز کنید و پزشک تغییر دوز یا دفعات مصرف هر یک از داروها را توصیه خواهد کرد.

گوان تیدین

۱۲۳

۱۳۱

متی لدوبا

میدو درین

حقایق کلیدی

 • سودوافدرین معمولاً در عرض ۱۵ تا ۳۰ دقیقه شروع به کار می کند.
 • واکنش های رایج عبارتند از سردرد، حالت تهوع، خشکی دهان، ضربان قلب سریع و نامنظم و همچنین فشار خون بالا. همچنین ممکن است احساس اضطراب، تنش یا لرزیدن داشته باشید.
 • سودوافدرین با نام های تجاری Sudafed و Galpseud Linctus نیز شناخته می شود.
 • اگر با سایر داروها و سایر داروها ترکیب شود، می‌توان آن را به‌عنوان تسکین آلرژی بنادریل، بنیلین روز و شب، رفع سرفه و احتقان سینه چکمه، قرص‌های چند عمل‌کننده Actifed یا Galpseud Plus Linctus نام برد (برای این کار به نسخه نیاز دارید. در بطری های ۵۰۰ میلی لیتری است). عوارض جانبی سودافد

مادر و بچه

استفاده از سودوافدرین در دوران بارداری به دلیل احتمال کاهش جریان خون از طریق جفت و همچنین در نوزادان توصیه نمی شود.

سودوافدرین و پرستاری

سودوافدرین برای استفاده در دوران شیردهی توصیه نمی شود.

با این حال، می توان آن را به مقدار کم در شیر مادر یافت که برای نوزاد خطرناک نیست.

سودوافدرین ممکن است مقدار شیری را که می توانید تولید کنید کاهش دهد، به خصوص اگر برای مدت طولانی از شیر مادر تغذیه نکرده باشید.

اگر پسودوافدرین را با سایر داروها مصرف می کنید، مهم است که از پزشک یا داروساز خود بپرسید که آیا شیردهی مناسب است یا خیر.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر