عهدنامه ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار از مذاکرات احیا توافق ادامه مطلب

مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در واکنش به اظهارات سه کشور اروپایی عضو برجام گفت: بی ادبانه است. ایران این توافق را نقض نکرد و از آن خارج شد. تروئیکای اروپایی از سیاست هر کسی که وارد کاخ سفید می شود پیروی می کند.

به نقل از جماران، وی ادامه داد: ایران می داند که هر معامله ای بدون نص صریح و پایان دادن به اتهامات واهی غرب در آژانس اتمی با شکست مواجه خواهد شد.

شبکه عربی قطر به نقل از مرندی گزارش داد که ایران طرفی نیست که توافق هسته ای را نقض کند و از آن خارج شود.

وی با بیان اینکه تروئیکای اروپایی از سیاست کاخ سفید تبعیت می کند، تصریح کرد: ایران به خوبی می داند که هرگونه توافقی بدون توافق محکم و پایان دادن به اتهامات بی اساس غرب با شکست مواجه خواهد شد.

بیانیه مشترک ترویکای اروپایی درباره برنامه هسته ای ایران

ایرنا نوشت، فرانسه، آلمان و انگلیس روز شنبه با صدور بیانیه ای مشترک مدعی شدند ایران از فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکرده و در ادعایی بی اساس اعلام کردند که ایران در عوض برنامه هسته ای خود را فراتر از زمینه های قانونی غیرنظامی گسترش داده است. قابل قبول ادامه دارد

در این بیانیه آمده است: ما دولت‌های فرانسه، آلمان و انگلیس به همراه سایر اعضای توافق هسته‌ای و آمریکا از آوریل ۲۰۲۱ با حسن نیت در حال مذاکره با ایران برای بهبود و اجرای کامل ایران هستیم. برجام. در اوایل آگوست، پس از یک سال و نیم مذاکره، هماهنگ‌کننده برجام متون نهایی را به ایران ارائه کرد که به ایران اجازه می‌دهد به تعهدات خود برجام بازگردد و همچنین زمینه را برای بازگشت ایالات متحده به توافق فراهم می‌کند.

بیانیه ای از سه کشور اروپایی این ادعا را مطرح کرد: در این بسته نهایی، هماهنگ کننده تغییرات بیشتری ایجاد کرد که ما را تا مرز انعطاف پذیری خود رساند. متاسفانه ایران ترجیح داده از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکند. در عوض، به گسترش برنامه اصلی خود فراتر از زمینه های قانونی مدنی قابل قبول ادامه دهید.

در ادامه این بیانیه، تروئیکای اروپایی استدلال کرد: با نزدیک شدن به توافق، ایران موضوعات جداگانه‌ای در رابطه با تعهدات الزام‌آور و حقوقی بین‌المللی خود تحت NPT و توافقنامه پادمان مواد هسته‌ای NPT با آژانس مطرح کرد. مربوط به این تقاضای جدید تردیدهای جدی در مورد نیات و تعهدات ایران برای موفقیت برجام ایجاد می کند. موضع ایران با تعهدات الزام آور قانونی آن مغایر است و احیای برجام را به خطر می اندازد.

دیدار رابرت مال با لابی‌های یهودی علیه برجام

به گزارش ایرنا، مذاکره کننده ارشد آمریکایی با سران چندین سازمان یهودی در آمریکا از جمله فدراسیون یهودیان آمریکای شمالی، کنفرانس رهبران سازمان های بزرگ آمریکایی-یهودی، اکثریت دموکراتیک حامی اسرائیل و … دیدار و گفتگو کرد. لابی آیپک برای مذاکرات غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن.

بر اساس گزارش Jewish Insider، اکثر شرکت کنندگان در این نشست از توافق هسته ای ۲۰۱۵ انتقاد داشتند.

آمریکا وزیر اطلاعات ایران را تحریم کرد

به گزارش ایسنا، وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که سید اسماعیل خطیب وزیر اطلاع رسانی ایران در فهرست تحریم های این کشور قرار گرفته است.

آمریکا نیز تحریم هایی را علیه وزارت اطلاعات ایران اعمال کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا دلیل اعمال این تحریم را «کمک به یک حمله سایبری ادعایی» علیه آلبانی اعلام کرد.

روز چهارشنبه ۲۵ شهریور، آلبانی از قطع روابط دیپلماتیک با ایران خبر داد و مدعی شد که از دیپلمات ها و کارمندان سفارت ایران در تیرانا خواسته شده ظرف ۲۴ ساعت آلبانی را ترک کنند.

نخست وزیر آلبانی در یک پیام ویدئویی مدعی شد که این یک “واکنش شدید” به سطح خطر حملات سایبری ایران است که زیرساخت خدمات عمومی و هک و سرقت ارتباطات دولتی را تهدید می کند.

پیشتر آمریکا، انگلیس و ناتو در اقدامی هماهنگ این حمله ادعایی را محکوم کرده بودند.

انگلیس در بیانیه ای مدعی شد که مرکز ملی امنیت سایبری این کشور تقریباً به طور قطع هکرهای جمهوری اسلامی را مسئول حمله سایبری گسترده به نهادهای حاکمیتی آلبانی در ژوئیه سال جاری می داند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهامات وارده به جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا و انگلیس در مورد حمله سایبری به آلبانی را رد و به شدت محکوم کرد.

کنعانی در این خصوص خاطرنشان کرد: آمریکا و انگلیس که پیش از این در قبال حملات سایبری متعدد به زیرساخت های جمهوری اسلامی ایران به ویژه تأسیسات هسته ای سکوت کرده و حتی مستقیم یا غیرمستقیم از این گونه اقدامات حمایت می کردند، فاقد توجیه بودند. در این گونه اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با هشدار نسبت به ماجراجویی های سیاسی علیه کشورمان با این بهانه های مضحک بر آمادگی کامل کشورمان برای مقابله قاطع، فوری و با کمال تأسف با توطئه های احتمالی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که بارها و بارها به عنوان کشوری مدعی شده است. هدف حملات سایبری این بخش مهمی از کار مسئولانه بین المللی برای مبارزه با تهدید حملات سایبری است.

آمریکا همیشه یک مشکل است

آنتونی بلینکن روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بروکسل، درباره مذاکرات با ایران گفت: در چند هفته گذشته توانستیم خلأهایی را پر کنیم.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: ایران نیز برخی از خواسته‌های خود را غیر از برجام کنار گذاشت، اما پاسخ اخیرش ما را به عقب کشیده است.

وی تصریح کرد: با این حال قرار نیست به توافقی بپردازیم که حداقل استانداردهای ما را نداشته باشد.

این مقام ارشد دولت بایدن ادامه داد: ما فقط در حال انجام معامله ای هستیم که امنیت ملی ما را ارتقا دهد.

او بدون اشاره به زیاده‌روی‌های واشنگتن استدلال کرد، اما به نظر می‌رسد آنچه ما شاهد آن هستیم، ما را به عقب می‌برد تا به جلو.

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در حساب کاربری خود در توییتر نوشت توافق وی نوشت: مشکل همیشه آمریکا بوده است، اوباما توافق را شکست، ترامپ آن را پاره کرد و بایدن به سیاست های ترامپ ادامه می دهد.

پس از از سرگیری مذاکرات، تیم بایدن زمان را تلف نکرده است. اکنون که متن (توافق) تقریباً آماده است، آمریکا دوباره سعی می کند برای واکنش های اخیر خود زمان بخرد.

توافق