علل سنکوپ – هماهنگی جوانان.


علل سنکوپ – هماهنگی جوانان.

سنکوپ می تواند در هر سنی و در هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که آن را دریافت می کنند یا در دیگران مشاهده می کنند از دلیل آن بی اطلاع هستند.

شاید چیزی که شما را به این مقاله می رساند میل به دانستن علت درمان آن باشد. در این مقاله قصد داریم نگاهی ویژه به پیچیدگی علت بیماری داشته باشیم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقتی است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به کما یا “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نکند. این فرایند می تواند نشانه بیماری خوش خیم یا زمینه ای باشد.

علل سنکوپ.

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ علامتی است که به دلایل مختلف می تواند کشنده باشد. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی ، مانند گرمای زیاد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می تواند باعث ایجاد لخته خون در پاها شود.

همچنین تعیین علت شیوع و بیماری زمینه ای مهم است. با این حال ، بسیاری از بیماری های قلبی جدی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ واسطه عصبی (NMS) شایع ترین نوع بیهوشی است و یکی از دلایل مکرر مراجعه به اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، عروقی (VVS) یا “گشاد کننده عروق” نیز نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان شایع است اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را کنترل می کند به رویدادی مانند فعالیت ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده رخ می دهد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، حالت تهوع ، سبکی سر ، دید تونل یا “تاریکی” ایجاد می شود. خواب جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و تشنج را از بین می برد.

بیماری ، که نوعی NMS است ، با برخی از عملکردهای بدن مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ وضعیت جدی را نشان می دهند:

افرادی که این کار را با ورزش تجربه می کنند.

افرادی که آن را با تپش قلب یا بی نظمی قلبی تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

انقباض قلب چیست؟

انقباضات قلبی عروقی در اثر انواع بیماری های قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به ایست قلبی هستند اما بیماری جدی ندارند ، می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود بیماری جدی ، تشخیص بیشتر بیماران بستری در بیمارستان ضروری است. شرایطی که می تواند تشخیص و درمان بیمارستان را تضمین کند شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی حاد آئورت و آمبولی ریه است.

در صورت تشخیص اختلالات در قلب ، ممکن است نیاز به یک مانیتور سرپایی یا کاشتنی قلب باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی می تواند خطر انقباض را در افراد مسن بعد از سن 70 سالگی افزایش دهد.

علائم و نشانه های هشدار دهنده.

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا نشانه های هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

حالت تهوع

کراوات بستن زبان

نبض ضعیف

بدن تغییر در دمای بدن که باعث می شود ناگهان احساس خجالت یا سردی کنید.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند.

پوست زرد

انسداد بینایی ، مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا مردمک بیرون زده

* احساس می کنید که صداها به طور ناگهانی بسیار دور هستند.

سبکی ، کج شدن بدن یا احساس سر و بدن باعث کاهش وزن شده است.

• بی تفاوت

گیجی سرگیجه

* سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق.

تپش قلب تپش قلب

از ضعف بدن

لرزش

سردرد

    سنکوپ قلبی در جوانی

هماهنگی بین جوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. افراد جوانتر که بیماری قلبی ندارند ، اما ایستادن را تجربه کرده اند یا به ویژه مستعد استرس یا شرایط هستند ، کمتر در معرض ایست قلبی قرار می گیرند.

افراد زیر 60 سال بیشتر در معرض ایست قلبی هستند. نر وجود بیماری قلبی شناخته شده ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن هوشیاری ناگهانی غش هنگام کار ناخودآگاه معاینه غیرطبیعی قلب هنگام خواب یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    سنکوپ قلبی در جوانی

آیا در حین سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

بیهوشی معمولاً شواهدی از یک بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

شما بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
ضربان قلب شما نامنظم است.
درد قفسه سینه دارید
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگام مراجعه به پزشک ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد.

* اندازه گیری فشار خون
تست بارداری ، در صورت امکان بارداری.
الکتروکاردیوگرام (EKG) ، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و بررسی ضربان نامنظم قلب
* تست های جدول کج برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون شما به تفاوت در وضعیت جسمانی.
پزشک شما همچنین ممکن است در مورد سابقه پزشکی شما سوال کند که شامل موارد زیر است:
• ارزیابی حال و گذشته
داستان آنچه در طول این رویداد اتفاق افتاد.
مصرف مواد مخدر ، چه در پیشخوان و چه در بازار.

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را با جزئیات به یاد بیاورید. این به ایجاد انگیزه در پزشک ، مانند گرمای شدید یا استرس احتمالی کمک می کند.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت ضربه مغزی و تشخیص و نتایج آزمایش دارد. هدف از درمان این است که از ابتلا به صرع جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

مصرف داروها یا ایجاد تغییر در داروهای قبلی.
برای بهبود گردش خون از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری استفاده کنید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: ممکن است پزشک توصیه کند که وعده های غذایی کوچکتر و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری دریافت کنید ، مقدار پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
خواب هنگام خواب سر خود را بالا ببرید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن یک بلند کننده در زیر پاهای تخت انجام دهید.
اجتناب یا تغییر موقعیت ها یا “محرک هایی” که باعث ایجاد یک دوره ناگهانی می شوند.
آموزش بازخورد زیستی قلب برای کنترل سریع ضربان قلب.
ساختار درمان بیماریهای قلبی ساختاری
میزان دفیبریلاتور قلب قابل کاشت (ICD) برای تپش منظم قلب. این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را کنترل می کند و ریتم های سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا).

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. هرکس مبتلا به سنکوپ است باید تشخیص اولیه خود را از جمله معاینه فیزیکی و سابقه کامل و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب توسط پزشک خود داشته باشد.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از تشخیص اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص ضربه مغزی (مانند ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایش های دیگر ، مانند آزمایش فشار ورزش ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی ضروری باشد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماری مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است نیاز به آزمایش های تشخیصی غیر تهاجمی دیگر باشد.

4- اگر تشخیص اولیه واضح نباشد ، “آزمایش سپر” برای بیماران مفید است. هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را می چرخانید ، فشار خون و ضربان قلب اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل کاهش شدید فشار خون و ضربان قلب در شیب غش می کنند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و هرگونه بیماری جدی پزشکی معمولاً در محیط سرپایی قابل کنترل هستند. برای افراد مسن ، یک رویکرد جامع برای کار با یک باکتری شناس می تواند مفید باشد.

6. برای افرادی که کم آب هستند ، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است در جلوگیری از یبوست مفید باشد. این توصیه – علاوه بر حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای کسانی که این بیماری را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. حداکثر مصرف نمک و مایعات ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS مشخص نیست. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند به نفع کودکان باشد.

آینده سانکوپ.

برخی از مطالعات نشان می دهد که با دوره های مکرر بیهوشی ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، با این حال ، مطالعات بهتری طراحی شده است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن کار و کارآیی عملیاتی است. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل درک بهتر از کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و توانایی عملکرد به عنوان پیامدهای احتمالی و ارتباط علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

برای تشخیص و درمان علت سنکوپ نیاز به مشاوره تخصصی است. خوشبختانه در حال حاضر بسیاری از کلینیک های پزشکی می توانند به شما کمک کنند. کلینیک عروقی قلب اکسیر با تمرکز بر بیماری های قلبی و دیابت می تواند یکی از بهترین مراکز برای تشخیص و درمان این نوع بیماری ها باشد. اگر چنین بیماری هایی را تجربه می کنید ، می توانید برای درمان با این مرکز تماس بگیرید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید