علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به اندازه طبیعی باشد.

کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. چیزی که باعث افزایش چربی خون می شود و باید از خوردن بیشتر آنها خودداری کنید فست فود ، غذاهای چرب و سرخ کرده و ناسالم است.

اگر چربی خون دارید ، ممکن است در معرض بیماری قلبی نیز باشید. در این مقاله ، ما می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و همه چیزهایی که درباره این بیماری باید بدانیم صحبت کنیم ، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما در ارتباط باشید.

انواع چربی خون و چربی خون بالا.

انواع اصلی چربی در خون.

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد که عبارتند از:

  • کلسترول

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

خوش می گذرد چربی خون بالا. همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول ارتباط دارد. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که از طریق غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن مقداری کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ من مجبور نیستم جواب بدهم. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما همچنین دارای ارزش است که اگر بیش از حد بالا باشد ناسالم است.

علت ایجاد تری گلیسیرید در بدن چیست؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شوند.

افرادی که نشسته یا نشسته اند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی بدن را افزایش می دهد.

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود اما توسط لیپوپروتئین ها در سلول ها دفع می شود.

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی پایین

پروتئین لیپو HDL با چگالی بالا.

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود.

کلسترولی که بدن خودش تولید می کند. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. کلسترول با خوردن گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی وارد بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که کلسترول بالایی دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا.

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی در مورد چربی خون بالا صحبت می کنیم ، باید به کلسترول خون فکر کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن برای تولید سلول های خاص و برخی هورمون ها و جذب ویتامین D و ویتامین های محلول در چربی مهم است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که بدن نیز آن را تولید می کند. بدن لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در خون ما مخلوط شده و به دیواره رگ ها می چسبد و عروق را می بندد.

کلسترول بد باعث کاهش جریان خون در انسان و ایجاد بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از افراد از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL حاوی بیشترین مقدار گلیسیرید در بدن است. این ذرات باعث بزرگ شدن ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با بزرگ شدن آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان را از همین حالا شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL ، مشابه لیپوپروتئین با چگالی بالا ، به خاطر کلسترول خوبش معروف است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

سطح طبیعی چربی خون.

سوال اساسی برای بسیاری از مردم این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا خون شما دارای لیپیدهای طبیعی باشد در غیر این صورت ، اگر مقدار آن بسیار کم یا زیاد باشد ، باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا.

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایشاتی که انجام می دهید.

با یک آزمایش خون ساده ، می توانید میزان چربی خون در بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، به مدت 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید چیزی غیر از نوشیدن آب بنوشید.

لیپیدهای خون در واحدهایی به نام میلی لیتر در لیتر خون بیان می شوند:

سطح کلسترول کل کمتر از 5 میلی متر در لیتر

سطح LDL زیر 3 مول در لیتر

سطح HDL بالاتر از 1 میلی متر در لیتر

سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر است

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک نیاز مهم برای آنها است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بالاتر از L.5 / mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند ساموواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که چربی خون بالایی دارد. بنابراین باید سعی کنید سطح چربی خون خود را عادی کنید. زیرا در غیر این صورت می توانید به بیماری قلبی و حتی حمله قلبی و سکته مبتلا شوید.

علائم چربی خون بالا.

علائم چربی خون بالا.

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا درد می کنند.

* اگر چربی خون شما بالا است ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

مردم این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

احساس درد در ساق پا و کف پا.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

منہ دهان آنها خشک و تلخ است.

افراد با وجود فشار خون بالا. سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد بعد از خوردن غذاهای چرب دچار ضربان قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

مردم این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید درباره کبد چرب بدانید

ارتباط چربی خون و ارتباط بیماری ها

با افزایش لیپیدها در خون ، از بیماری قلبی رنج خواهید برد زیرا وقتی کلسترول خون افزایش می یابد ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد و باعث باریک شدن و تنگ شدن عروق می شود و بدن را از دست می دهد. عرضه کم است و به همین دلیل است که توانایی قلب برای دریافت خون اکسیژن دار نیست.

به همین دلیل است که فرد از بیماری قلبی و در بدترین حالت حمله قلبی رنج می برد.

علاوه بر این ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور طبیعی کار کنند ، که می تواند منجر به فلج شود.

چربی خون بالا نیز باعث بیماری های زیر می شود.

کم کاری تیروئید.
بیماریهای کبدی و کلیوی.
دیابت
نارسایی مزمن کلیه.
• چاقی
برخی عفونت ها
نوشیدن
ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند.

افراد دارای چربی خون بالا باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید به جای غذاهای سرخ شده از غذاهای بخارپز ، بخارپز و پرس و جو استفاده کنند. آنها باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، روغن جامد ، بستنی و شیرینی و شیرینی اجتناب کنند ، یا در صورت خوردن پرخوری کنند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

آنها باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، انگور و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین مانند لوبیا و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند لوبیا سیاه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند عدس ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید