عفو بین الملل ارتش اوکراین را به نقض قوانین بین المللی متهم کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، عفو بین الملل با انتشار گزارشی نیروهای اوکراینی را به نقض قوانین بین المللی متهم کرد. بین المللی کرد و در این زمینه گفت: نیروهای اوکراینی با قرار دادن سلاح در مدارس و بیمارستان های شهری قوانین بین المللی و قوانین نظامی را زیر پا گذاشته و جان غیرنظامیان را به خطر انداخته اند. هستند.

این گزارشاگنس کالاماری“، دبیر کل عفو بین الملل بین المللی اعلام کرد و افزود: مواردی را مستند کرده ایم که نیروهای اوکراینی در حین عملیات در مناطق پرجمعیت جان غیرنظامیان را به خطر انداخته و مقررات نظامی را زیر پا گذاشته اند. قرار گرفتن در موقعیت دفاعی ارتش اوکراین را از رعایت قوانین بین المللی بشردوستانه مستثنی نمی کند.

در این زمینه گفته شده است که نیروهای مسلح اوکراین با استفاده از سیستم های تسلیحاتی در مناطق پرجمعیت از جمله مدارس و بیمارستان ها به غیرنظامیان آسیب می رسانند.

عفو بین‌الملل گزارش خود را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای مستند کرده و می‌گوید: بین ماه‌های آوریل تا ژوئن سال جاری، حداقل ۱۹ منطقه شهری و روستایی، به عنوان مثال. خارکف، زندگی من و دونباسنیروهای ارتش اوکراین در حال انجام عملیات از طریق ساختمان های مسکونی هستند.

به گفته عفو بین بین المللینیروهای اوکراینی حداقل ۵ پایگاه نظامی در بیمارستان های اوکراین ایجاد کرده اند و بازرسان عفو ​​بین الملل ۲۹ مدرسه را در اوکراین بازرسی کردند و دریافتند که از ۲۲ مدرسه به عنوان پایگاه نظامی استفاده می شد.

بازماندگان و شاهدان حملات روسیه در مناطق دونباس، خارکف و میکولایف به محققان عفو ​​بین‌الملل گفته شد که ارتش اوکراین در زمان حملات در نزدیکی خانه‌های آنها عملیات می‌کرد و مناطق مسکونی را در معرض آتش تلافی‌جویانه نیروهای روسی قرار می‌داد. محققان عفو ​​بین الملل در چندین جا شاهد چنین رفتارهایی بوده اند.

در عین حال، حقوق بشردوستانه بین‌المللی همه طرف‌های درگیری را ملزم می‌کند تا حد امکان از قرار دادن اهداف نظامی در مناطق پرجمعیت یا نزدیک آن خودداری کنند. سایر تعهدات برای محافظت از غیرنظامیان در برابر تأثیرات حملات عبارتند از حذف غیرنظامیان از مجاورت اهداف نظامی و هشدار مؤثر در مورد حملاتی که ممکن است بر جمعیت غیرنظامی تأثیر بگذارد.