سرنوشت فولاد ازنا در هاله بلاتکلیفی است/احتمال گرفتن پروژه از بانک! – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: طرح های صنعتی نیمه کاره لرستان یکی از معضلات اقتصادی و اشتغال این استان محسوب می شود، طرح ها و پروژه هایی که در چند قدمی افتتاح آن سال ها به بن بست خورده است.

پروژه ای در آستانه ۲۰ سال

این پروژه های نیمه تمام صنعتی و تولیدی در لرستان باعث ناامیدی مردم شده است چرا که افتتاح و بهره برداری از آنها در استان می تواند زمینه اشتغال خوبی را فراهم کند.

لرستان همواره یکی از بزرگترین استان های بیکار کشور بوده است و اگر برخی از این پروژه های نیمه تمام صنعتی و اقتصادی لرستان به مرحله افتتاح برسد، شاید بخشی از زخم ملتهب بیکاری در این استان التیام یابد.

یکی از خواسته های مردم شهر در باره فعال سازی کارخانه فولاد در باره او بیش از ۱۹ سال است که فقط وعده، مجوز اصلی کارخانه فولاد را شنیده است در باره در سال ۱۳۶۰ منتشر شد و عملیات اجرایی ساخت این کارخانه در سال ۱۳۶۳ آغاز شد و قرار بود این واحد صنعتی که یکی از پروژه های مهم استان لرستان در این حوزه محسوب می شود، ظرفیت تولید سالانه یک میلیون نفر را داشته باشد. و ۲۰۰ هزار تن پلاک در مرحله اول و ۷۰۰ هزار در سال. تن فولاد در مرحله دوم به چرخه عملیاتی منتقل می شود.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله ای از بلاتکلیفی است/ بازگشت پروژه به نقطه اول!

این طرح صنعتی برای لرستان و اهالی آن ارزشمند است چرا که بهره برداری از آن می تواند به صورت مستقیم برای ۱۵۰۰ نفر در یکی از بیکارترین استان های کشور ایجاد اشتغال کند که رقمی جدا از اشتغال غیرمستقیم این واحد صنعتی است.

از طرفی مجتمع فولاد در باره در صورت بهره برداری کامل می تواند از خروج سالانه میلیون ها دلار ارز از کشور جلوگیری کند و از این حیث یکی از مهمترین واحدهای صنعتی کشور محسوب می شود و دقیقاً زمانی که جایگاه آن همچنان در هاله ای از عدم قطعیت

صاحب فولاد در باره در زندان است

بهمن جعفری، مدیرعامل انجمن صنعت، معدن و تجارت لرستان در گفت وگویی برو خبرنگار مهر خاطرنشان کرد: مجتمع فولاد در باره در مرحله اول ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی حاصل شده است.

وی در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه اکنون مالک این مجتمع با مراجع قضایی مشکلات حقوقی دارد و این مسائل حقوقی مربوط به این مجتمع فولادی است، گفت: در حال حاضر مالک این مجتمع با مراجع قضایی مشکل دارد. در باره ربطی ندارد، گفت: این مسائل حقوقی نیز تامین ارز و سایر سرمایه گذاری ها در کشور است.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله ای از بلاتکلیفی است/ بازگشت پروژه به نقطه اول!

رئیس انجمن صنعت، معدن و تجارت لرستان با تاکید بر اینکه مالک این مجتمع هم اکنون در زندان اوین به سر می برد، اظهار داشت: برای مجتمع مدیرعامل انتخاب کرده اند.

مجوز سفر دولت Garh گوشا کره

جعفری با بیان اینکه بر اساس مصوبه سفر رئیس جمهور به استان دو موضوع در خصوص این مجموعه مطرح شد افزود: تمدید زمان مشارکت این مجموعه از موارد مطرح شده در مذاکرات است. در این راستا، زیرا مجتمع فولاد در باره نزدیک به ۱۶۳ میلیون دلار تسهیلات ارزی زیر نظر بانک صنعت و معدن دریافت کرده و همچنان در مرحله مشارکت است.

وی بیان کرد: یک بار در سال ۱۳۸۹ مهلت حضور این مجموعه در هیات وزیران تمدید شد، اما از آنجایی که این دوره مشارکت به پایان رسیده، مقرر شد بر اساس مصوبه سفر رئیس جمهور، بحث و بررسی شود. باز هم در شورای اقتصاد در خصوص تمدید مهلت.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله ای از بلاتکلیفی است/ بازگشت پروژه به نقطه اول!

امکان تهیه فولاد در باره توسط بانک

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در ادامه با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط قانونی پیش آمده مالک این مجتمع یکی از «ابر بدهکاران بانک» محسوب می شود، ادامه داد: در سال های اخیر چندین مورد از شرکت‌های بزرگ فولاد کشور مانند فولاد مبارکه نیز طرح درآمدی پیدا کرده‌اند، اما مالک این کار پیچیده را تحویل نداده است.

جعفری تصریح کرد: در نهایت با توجه به بازدید مدیرعامل بانک صنعت و معدن و اعضای هیئت مدیره بانک، مقرر شد در صورت امیدواری نسبت به بررسی آخرین وضعیت این پروژه در این مجموعه اقدام شود. کار و مالک تکلیف را مشخص می کند، در صورت امکان کار را ادامه دهید، در غیر این صورت آن را بدست آورید.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله ای از بلاتکلیفی است/ بازگشت پروژه به نقطه اول!

انتقاد امام جمعه از بلاتکلیفی این طرح

این سخنان اخیراً توسط حجت الاسلام «علی سپهوند» در امام جمعه مطرح شده است. در باره وی با انتقاد از تعریف نشدن ماموریت این مجتمع صنعتی تصریح کرد: منتظر مذاکره دادگاه عالی استان با قوه قضائیه در طرح ریزی پروژه فولاد هستیم. در باره از عدم قطعیت

پیش از جمعه در باره با اشاره به ادامه بلاتکلیفی کارخانه فولاد در باره وی افزود: واقعا جای تاسف است که این همه سرمایه صرف این پروژه شده است اما همچنان بلاتکلیف و تعطیل است.

حجت الاسلام سپهوند افزود: قرار است موضوع مجتمع فولاد مراحل قانونی را طی کند. در باره به هر طریقی حل شود

سرنوشت فولاد ازنا در هاله بلاتکلیفی است/احتمال گرفتن پروژه از بانک!

آیا وعده دهه فجر محقق می شود؟

این حرف ها هم زمانی مطرح می شود که «حسین گودرزی» نماینده مردم است سلام و در باره وی در مجلس شورا با افشای وعده ای جدید از آغاز به کار این طرح صنعتی در دهه فجر ۱۴۰۱ خبر داد.

وی در بازدید از این پروژه صنعتی گفت: از اولین بازدید من از این مجموعه ۱.۵ سال می گذرد، حدود ۷۰ تا ۸۰ جوان در کارخانه مشغول به کار هستند و شرکت بدون حضور نیروهای خارجی در حال تاسیس است. .

نماینده مردم سلام و در باره وی با اشاره به نیاز شهر به تکمیل این پروژه صنعتی خطاب به کارگران این پروژه در شورای اسلامی شهر گفت: برای رفع مشکلات در کنار شما هستیم، مهمتر از همه خدا با ماست، ما یک برنامه زمانبندی داریم که مسئولان پروژه دهه فجر ۱۴۰۱ خط تولید این پروژه آغاز به کار خواهد کرد.

سرنوشت فولاد ازنا در هاله بلاتکلیفی است/احتمال گرفتن پروژه از بانک!

آب پاک استانداری در دست مردم است!

همچنین «فرهاد زویار» استاندار لرستان اولین نکته را از پسرفت این پروژه خبر داد و گفت: این طرح صنعتی با مشکلات قانونی مواجه شده است.

وی در گفت و گوی تلویزیونی با صدا و سیمای مرکز لرستان گفت: فولاد. در باره آماده تحویل بود اما به دلیل اختلافات حقوقی به همان نقطه برگشتیم، من نه خوش بین هستم و نه بدبین اما دنبال می کنیم چون نمی توانیم افراد واقعی را مجبور کنیم اما از ابزار و امکانات خودمان برای راه اندازی استفاده می کنیم. باید توسط افراد، قوه قضائیه و مجریه با همکاری نظارت شود.