سامسونگ قصد دارد از جادوی فناوری «شکر ویدیویی آیفون» استفاده کند


تشخیص دقیق تفاوت کیفیت بین تثبیت‌کننده تصویر روی سنسور و لرزش‌گیر اپتیکال دشوار است، اما آیفون‌های حرفه‌ای اخیراً نسبت به رقبای اندرویدی خود که از OIS استفاده می‌کنند، ویدیوهای بسیار بهتری ضبط می‌کنند.

زمانی که آیفون ۱۲ پرو مکس دو سال پیش عرضه شد، اپل یک ترفند دوربین جدید به نام “Sensor Shift Image Stabilization” را معرفی کرد که جایگزین فناوری لرزشگیر اپتیکال (OIS) که به طور گسترده در گوشی های هوشمند استفاده می شود، شد.

با الهام از فناوری تثبیت‌کننده تصویر درون بدن (IBIS) موجود در دوربین‌های حرفه‌ای، لرزش‌گیر با تغییر حسگر شامل تغییر آرایه سنسور دوربین اصلی برای جبران حرکات دست و لرزش است. از سوی دیگر، لرزشگیر اپتیکال تنها به حرکت مجموعه لنز برای تثبیت عکس ها و فیلم ها نیاز دارد، در حالی که سنسور دوربین ثابت می ماند.

آشکارساز شیفت نتایج بهتری می دهد زیرا در جبران سریعتر است. از نقطه نظر فنی، تصحیح لرزش داده های تصویر در نقطه پردازش (یعنی سنسور) کارآمدتر از واگذاری این کار به عناصر لنز است. در نتیجه، تصاویر نهایی تار، مصنوعات حرکتی و نویز کمتری دارند. تشخیص دقیق تفاوت کیفیت بین تثبیت‌کننده تصویر روی سنسور و لرزش‌گیر اپتیکال دشوار است، اما آیفون‌های حرفه‌ای اخیراً نسبت به رقبای اندرویدی خود که از OIS استفاده می‌کنند، ویدیوهای بسیار بهتری ضبط می‌کنند.

سامسونگ قصد دارد از آن استفاده کند

به نظر می رسد سامسونگ بالاخره قرار است با انتقال سنسور گوشی های خود این فناوری لرزشگیر تصویر را آزمایش کند. این شرکت یک درخواست ثبت اختراع به سازمان جهانی مالکیت معنوی ارائه کرده است که در آن جزئیات یک سیستم دوربین شامل یک آرایه حسگر متحرک که اساساً شبیه به همان رویکرد فناوری تثبیت‌کننده تصویر با تغییر حسگر است که در آیفون‌ها وجود دارد، ارائه کرده است.

در درخواست ثبت اختراع سامسونگ به “مجموعه تثبیت کننده تصویر که شامل یک لایه اولیه و یک قسمت متحرک که شامل یک سنسور تصویر است” اشاره شده است. با این حال، این فقط یک مورد است، به این معنی که ممکن است مدتی طول بکشد تا این فناوری در یک گوشی هوشمند تجاری سامسونگ موجود باشد. اما طبق برخی شایعات، سامسونگ مدتی است که آن را آزمایش می کند.

منبع: SlashGir