زنان در چه سنی باید ماموگرافی داشته باشند/ علائم کیست پستان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، نازی معینی در برنامه مادر کودک دهم شهریور ۱۴۰۱ شبکه بهداشت و درمان سیما درباره کیست سینه گفت: کیست سینه کیسه ای با دیواره نازک و پر از مایع است. و در هنگام لمس و بیشتر در سنین باروری حرکت می کند و بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی مشاهده می شود و در زنان بالای ۵۰ سال نادرتر است.

وی در پاسخ به این سوال که با کیست ساده سینه چه باید کرد، افزود: کیست ساده هیچ خصوصیتی ندارد و نیازی به مداخله ندارد مگر اینکه بسیار متورم و دردناک باشد و با تخلیه مایع کیست از درد آن کاسته شود. با سوزن

معینی گفت: باید آگاهی مردم افزایش یابد و زنان علائم سرطان سینه را به خوبی بشناسند. گاهی ترس از جراحی باعث می شود که بیمار علائم را انکار کند و دیر بیاید. بنابراین بیمار باید از عوارض جدی ارجاع دیرهنگام مطلع شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است کیست پستان ساده تبدیل به سرطان شود، افزود: این احتمال وجود ندارد و خطر ابتلا به سرطان سینه برای افراد مبتلا به کیست پستان و افراد بدون کیست یکسان است.

این فوق تخصص جراحی سینه گفت: بزرگ شدن کیست سینه ارزش خاصی ندارد و تنها در صورت درد تخلیه انجام می شود.

معینی ادامه داد: غربالگری سرطان سینه در کشور با ماموگرافی از ۴۰ سالگی آغاز می شود. این آزمایش تا سن ۵۵ سالگی هر سال و بعد از ۵۵ سالگی هر سال یکبار انجام می شود یک بار انجام شده است

وی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از هورمون ها می تواند باعث فعال شدن کیست سینه شود، گفت: با هورمون درمانی احتمال افزایش این کیست ها وجود دارد اما مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.

معینی در خصوص کیست های غیرساده با اجزای جامد اضافه کرد: این کیست ها نیاز به بررسی بیشتر دارند و برای رد بدخیمی آن ها نمونه برداری لازم است و در صورت داشتن سلول های سرطانی درمان های ویژه سرطان انجام می شود.

وی در راستای پیشگیری از سرطان سینه گفت: در خانواده های در معرض خطر (سرطان سینه در بستگان درجه یک به ویژه جوانان) با معاینات ویژه می توان خطر ابتلا به سرطان سینه را ارزیابی کرد.

معینی سبک زندگی سالم قبل از بلوغ را یکی از عوامل مهم پیشگیری کننده دانست و افزود: پرهیز از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و همچنین تعداد بارداری، تعداد دفعات شیردهی و طول مدت شیردهی از عوامل مهم محافظت کننده از سرطان سینه است.

برنامه «مادر کودک» از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۹ صبح با رابط کاربری ناشنوایان در سلامت سیما پخش می شود.