روستای اورادور سورگلان; بقایای قابل مشاهده از قساوت نازی – سنگ نظری


ویرانه های روستای اورادور سورگلان، فاجعه کشتار روستای اورادور در فرانسه

تصاویر روستای اورادور سورگلان

همه از روستای Oradour-sur-Glans در فرانسه

دهکده اورادور سورگلاناین یادبود کشتار و وحشیگری نازی ها در جنگ جهانی دوم است که پس از کشتار و ویرانی روستا توسط نازی ها به همان شکل ویران شده به عنوان روستای ارواح برای بازدید عموم باقی مانده است. تا بتواند تجسمی از بی رحمی و بیهودگی جنگ برای نسل های آینده باشد.

نام دهکده اورادور سورگلان یا و در اطراف سوگلن (به انگلیسی: Oradour sur Glane) به دلیل کشتار مردم روستا توسط نازی ها در فرانسه زنده مانده است.

قتل عام Orador Soglan در ۱۰ ژوئن ۱۹۴۴ دقیقاً دو سال پس از سرنوشت مشابهی برای روستای لیدیسه در چکسلواکی توسط نیروهای آلمانی رخ داد.

پس از اشغال این روستا در فرانسه، نازی ها ۶۴۲ غیرنظامی از جمله زنان و کودکان را قتل عام کردند. پس از جنگ، روستای جدیدی در نزدیکی آن ساخته شد. رئیس جمهور فرانسه در آن زمان، شارل دوگل، دستور داد که خرابه های روستای قدیمی به عنوان موزه جنگ و یادبودی برای روستا حفظ شود. این روستا در ۲۳ کیلومتری شمال غربی لیموژ قرار دارد.

قتل عام در روستای اورادور-سور-گلانس، شهر اورادور-سور-گلانس در فرانسه، روستای اورادور-سور-گلانس

خرابه های روستای اورادور سورگلان

قتل عام در روستای اورادور سورگلان

در ۱۰ ژوئن، گردان Diekmann، یکی از گردان های SS ارتش نازی، روستا را محاصره کرد و به همه دستور داد که شناسه های خود را برای بازرسی ارائه دهند.

زنان و کودکان را در کلیسا حبس کردند و روستا را غارت کردند.

این افراد به شش انبار و یک سوله که قبلاً مسلسل در آن نصب شده بود فرستاده شدند.

طبق روایت یکی از بازماندگان، مردان اس اس شروع به تیراندازی به پای روستاییان کردند و زمانی که قربانیان دیگر نمی توانستند حرکت کنند، صورت خود را با سوخت پوشانده و انبارها را آتش زدند.

تنها ۶ مرد موفق به فرار شدند که یکی از آنها در جاده به ضرب گلوله کشته شد. در مجموع ۱۹۰ مرد فرانسوی در این حادثه جان باختند.

سپس مردان اس اس وارد کلیسا شدند و یک وسیله آتش زا در داخل کلیسا قرار دادند تا آن را به آتش بکشند. زنان و کودکانی که قصد فرار از پنجره کلیسا را ​​داشتند با شلیک مسلسل کشته شدند. ۲۴۷ زن و ۲۰۵ کودک در این کشتار کشته شدند.

تنها بازماندگان این حادثه مارگریت روفانچ ۴۷ ساله و زن و کودکی جوان بودند که از پنجره پشتی محراب توانستند فرار کنند. هر سه تیر خوردند اما روفانچ توانست خوش را پشت بوته های نخود ببرد و تا صبح آنجا پنهان شود.

به محض ورود اس اس، حدود ۲۰ روستایی که قبلاً به آنها اطلاع داده شده بود، توانستند فرار کنند و از قتل عام جان سالم به در ببرند، روستا در آن شب تا حدی ویران شد.

چند روز بعد به بازماندگان اجازه داده شد اجساد را دفن کنند.

روستای اورادور سورگلان کجاست تصاویر روستای اورادور سورگلان

قتل عام در روستای اورادور سورگلان

آدولف دیکمن این جنایت را برای انتقام از فعالیت های پارتیزانی در نزدیکی تول و ربودن و قتل هلموت کامپفه فرمانده اس اس انجام داده بود که با چند گروهبان آلمانی دیگر در آمبولانس زنده زنده سوزانده شد.

این اقدام دیکمن با اعتراضات زیادی در آلمان همراه شد، اما بررسی این پرونده به این دلیل بود که دیکمن در طی یک سفر کوتاه در نبرد نرماندی کشته شد و بسیاری از آنها از دست دادن تلاش سوم کشته شدند. کشتار را انجام داد، در عمل تحقیقات به حالت تعلیق درآمد.

سرانجام، در سال ۱۹۵۳، ۲۱۲۰۰ مرد اس اس محاکمه شدند و همه به جز یک نفر محکوم شدند.

۵ نفر به حبس و ۲ نفر اعدام شدند.

فاجعه کشتار روستای اورادور فرانسه، یادبود روستای اورادور در سورگلان

روستای اورادور سورگلان در کجا واقع شده است؟

روستای اورادور سوگلان در کجا قرار دارد؟

این روستا به خوبی برای رانندگانی که از سارلات به شمال می آیند علامت گذاری شده است. از بزرگراه A-10 در جهت پواتیه بروید و سپس تابلوی لیموژ را دنبال کنید و در بلوک بلاک به جنوب بپیچید.

اگر با قطار سفر می کنید، باید در ایستگاه لیموژ پیاده شوید و سپس با اتوبوس یا تاکسی به مدت ۴۰ دقیقه به روستا بروید.

روستای اورادور سورگلان، روستای اورادور سورگلان کجاست، تصاویر روستای اورادور سورگلان

بنای یادبود روستای اورادور سورگلان

بنای یادبود روستای اورادور سورگلان

پس از پایان جنگ، ژنرال شارل دوگل تصمیم گرفت که روستا هرگز بازسازی نشود، بلکه به عنوان یادآور ظلم و ستم اشغال نازی ها باقی بماند.

روستای جدید اورادور سوگلان در شمال غربی محل روستای قدیمی ساخته شد (جمعیت روستا در سال ۲۰۱۲ ۲۳۷۵ نفر بود) و خرابه‌های روستای اصلی به عنوان یادبود درگذشتگان حفظ شد.

در سال ۱۹۹۹، ژاک شیراک، رئیس جمهور فرانسه، موزه یادبودی به نام “Centre de la memoire d’Oradour” در نزدیکی ورودی روستا ساخت.

این موزه شامل آثاری است که از ساختمان های سوخته روستا به دست آمده است، مانند ساعت هایی که با سوزاندن صاحبانشان متوقف شده اند، همچنین شیشه های ذوب شده در اثر گرما و سایر وسایل شخصی کسانی که در قتل عام جان باخته اند.

در ۴ سپتامبر ۲۰۱۳، یواخیم گاوک، رئیس جمهور آلمان، به همراه فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، از روستای ارواد سورگلان بازدید کرد و برای اولین بار، یک رئیس جمهور آلمان در محل بزرگترین کشتار جنگ جهانی دوم کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد. در خاک فرانسه

قتل عام در روستای اورادور-سور-گلانس، شهر اورادور-سور-گلانس در فرانسه، روستای اورادور-سور-گلانس

حمله نازی ها به روستای اورادور سورگلان

موزه یادبود مرکزی اورادور

بسیاری از گردشگران بازدید خود را از موزه یادبود زیرزمینی آغاز می کنند که جدول زمانی استانداردی از رویدادهای جنگ جهانی دوم را ارائه می دهد.

این موزه تصاویری چشمگیر از زندگی روزمره روستاییان قبل از حمله و یک فیلم دراماتیک ۱۳ دقیقه ای با زیرنویس انگلیسی را نشان می دهد.

در بالای موزه، بازدیدکنندگان می توانند در امتداد خیابان اصلی اورادور قدم بزنند و از ساختمان های سوخته و کلیسای ساده و ساختمان های باقی مانده روستا دیدن کنند.

در قبرستان روستا نام همه قاتلان بر روی دیوار حک شده و زیرسیگاری برخی از قربانیان در آنجا دیده می شود.

توصیف بی رحمی و بیهودگی جنگی که چنین روستای زیبایی را ویران کرد بسیار تکان دهنده است.

پیکربندی: بخش گردشگری بیتوته