رئیسی: به دلیل برخی عوارض نباید از زیر بار مسئولیت تصمیمات بزرگ و ضروری شانه خالی کنیم


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت به تبیین فلسفه قیام عاشورا پرداخت و ایام سوگواری آتی حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را تسلیت گفت. ) و بر زنده بودن و حیات بخش بودن پیام عاشورا تاکید کرد. وی آن را اتمام حجت حجت با مردم در هر اعصار و قرون و اعصار دانست و گفت: پیام محوری واقعه عاشورا عدالت خواهی و مخالفت با طاغوت است. که با گذشت زمان از درخشش آن کاسته نشده است اما این پیام هر روز بیشتر و بیشتر می شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه عدالت خواهی و استبداد ستیزی گرایش فطری همه انسان ها است، گفت: رمز پایداری قیام عاشورا در عجین شدن آن با آرمان های انسانی از جمله آزادی، عدالت خواهی و استبداد ستیزی است.

آیت الله رئیسی پس از استماع گزارش وزارت بهداشت، پرستاری و آموزش پزشکی از روند اجرای طرح دارویار، نگاه منصفانه را برای ارزیابی پروژه های کلان دولت ضروری دانست و گفت: اجرای چنین پروژه هایی نیاز به هماهنگی دارند. نکات ظریف و ظریف بسیاری وجود دارد که گاهی اوقات در نظرات و بررسی ها نادیده گرفته می شود. کار بزرگی در حوزه پزشکی آغاز شده است که شاید در ابتدا دارای ایرادات و کاستی هایی باشد، اما امروزه کمتر کسی در اصل اجرای این طرح تردید دارد.

آیت الله رئیسی حکمرانی خردمندانه و مسئولانه را در گرو جسارت دولت در تصمیم گیری دانست و گفت: ما نباید مسئولیت تصمیمات بزرگ و ضروری را به کشوری متاثر از عوارض کوچک و پیامدهای احتمالی شانه خالی کنیم. دولت مظهر اراده مردم است و باید در جهت تامین منافع عمومی و منافع مردم اقدام کند.

آیت الله رئیسی موفقیت اجرای طرح های بزرگی مانند درور را منوط به اطلاع رسانی جامع و دقیق و روایت مسئولانه دانست و تاکید کرد: در اجرای این گونه طرح ها باید به گره های ذهنی و ابهاماتی که در افکار عمومی به وجود می آید حساس بود و به سرعت ارائه کرد. اطلاعات لازم را با دقت به افراد در این زمینه می رساند.

رئیس جمهور بر اهمیت گزارش دهی و اقدامات توجیهی دستگاه های اجرایی تاکید کرد و افزود: در صورتی که دستگاه های اجرایی گزارش درست و به موقع از عملکرد خود ارائه نکنند، سایرین نیز گزارش این اقدامات را به گونه ای اعلام می کنند که نتیجه اقدامات دولت باشد. اقدامات مهمی به دست می آید. مورد سوال قرار می گیرند و گاهی نقاط قوت در افکار عمومی به عنوان نقاط ضعف تلقی می شوند.

آیت الله رئیسی در این زمینه به بیان نمونه ای از بیمه رایگان افراد فاقد بیمه پرداخت و اظهار داشت: به عنوان مثال تا امروز حدود ۶ میلیون بیمه شده تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته اند و بررسی پرونده مابقی افراد همچنان ادامه دارد، اما ما نباید اظهارات و اخبار بدهیم. اقدام مهم دولت برای پوشش بیمه ای ۶ میلیون نفر کنار گذاشته شده است.

رئیس جمهور بخشی از کارهای انجام شده در این دولت را یکی از آرزوهای بلندمدت کشور برشمرد و گفت: حذف صنعت رانت خواری و قاچاق مواد مخدر با اجرای طرح دارو، ساماندهی صدور مجوزها، اجرای جامع قطعات اصلی. نظام تجارت و خیلی چیزهای دیگر از جمله اینکه باید به خوبی برای مردم توضیح داده شود تا عظمت کار انجام شده از نظرها پنهان نماند.

ارائه گزارشی از خرابی شبکه های ارتباطی و وضعیت اینترنت ثابت و همراه در کشور نیز در جلسه دولت مطرح شد. رئیس جمهور پس از استماع گزارش وزیر ارتباطات در این خصوص، گلایه های مردمی را در این خصوص مطرح کرد و گفت: وزارت ارتباطات با جدیت و نظارت دقیق و جدی بر این گونه موارد نظارت دارد تا در ارائه خدمات اختلالی ایجاد نشود. افراد و فعالیت های شرکت ها و شرکت ها در بستر فضای مجازی جریان دارد، نباید ایجاد شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در آستانه اولین سالگرد آغاز جمهوری خلق هستیم، خاطرنشان کرد: رسانه ها به طور طبیعی عملکرد دولت را در چنین مواقعی ارزیابی می کنند و اگر وزرا و رهبران نتوانند اطلاعات لازم را در مورد عملکرد دولت ارائه کنند. سازمانی که آنها را به رسانه ها هدایت می کنند، یا در اطلاع رسانی در مورد فعالیت های خود ابتکار عمل ندارند، ممکن است گزارش خدمات دولتی آنطور که باید نباشد.

آیت الله رئیسی بر لزوم استفاده از همه ظرفیت رسانه ها برای اطلاع رسانی موثر شهروندان تاکید کرد و پذیرفت که صرف ارائه اعداد و آمار پاسخگوی نیاز افکار عمومی نیست، بلکه باید اطلاعات دستگاه های دولتی هدفمند و معطوف به نیازها باشد. دیده شدن افکار عمومی و ایجاد شبهات در فضای رسانه ای کشور.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید