دولت شیلی پس از شکست همه پرسی اصلاح قانون اساسی متزلزل شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «گابریل بوریچرئیس‌جمهور شیلی روز سه‌شنبه پس از آن‌که اکثریت شهروندان در همه‌پرسی به تغییرات در قانون اساسی جدید رای منفی دادند، دولت این کشور را به شدت تغییر داد.

اوایل روز شنبه، تقریباً ۶۲ درصد از مردم شیلی به متن قانون اساسی جدید رای منفی دادند. بعد از این رای منفی بوریچ وی وعده داد که دستورالعمل های جدیدی را به منظور تداوم روند تهیه و اصلاح قانون اساسی جدید وضع کند و برای این منظور در حال جمع آوری پیشنهادات از بخش های مختلف سیاسی است. بیاورید مناسب است.

بوریچ وی در مراسم تغییر دولت گفت: باید به خواسته های جامعه که احترام، عدالت و برابری بیشتری می طلبد پاسخ دهیم.

همچنین رئیس جمهور شیلیحزقیا نشسته“وزیر کشور و”جورجیو جکسون دراگو“، دبیر ارشد رئیس جمهور را برکنار کرد و بجای افراد دیگری را منصوب کردند. سایر وزرای دولت شیلی نیز توسط رئیس جمهور این کشور از سمت خود برکنار شدند.

قانون اساسی فعلی شیلی در سال ۱۹۸۰ و ژنرال آگوستوس پینوشه شیلی در سال ۱۹۹۰ به تصویب رسید و برای ابد لازم الاجرا شد. از آن زمان تاکنون چندین بار تجدید نظر شده است و آخرین اصلاحیه آن در سال ۲۰۱۸ انجام شد.

در اواخر سال ۲۰۱۹، شیلی شاهد اعتراضات خشونت آمیز سراسری به دلیل افزایش کرایه های مترو بود که شهروندان خواستار آموزش و مراقبت های بهداشتی مناسب رایگان، دستمزدهای بالاتر و هزینه های کمتر برای کاربران شدند. در سال ۲۰۲۰، تقریباً چهار نفر از هر پنج شیلیایی به قانون اساسی جدیدی رأی دادند که به شهروندان حقوق بیشتری می دهد. با این حال، اکثریت شهروندان این کشور تغییرات پیشنهادی جدید در قانون اساسی شیلی را نپذیرفتند. به گزارش روزنامه گاردین، از ۵.۵ درصد رای روز یکشنبه محاسبه شد ۶۱.۹ درصد مخالفت با تغییر قانون اساسی و ۳۸.۱ درصد موافق بودند.

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که «گابریل بوریچ» رئیس جمهور ۵ رئیس جمهور فعلی شیلی که دولتش یکی از حامیان اصلی تغییرات در قانون اساسی شیلی است، پس از شکست همه پرسی تغییر قانون اساسی گفت که تغییرات دولت در راه است و دولت در حال تلاش برای انتخاب قانون اساسی دیگری است..