دلیل روشن نشدن اجاق گاز – مزایا


علت روشن نشدن اجاق گاز، روشن نشدن اجاق گاز، علت روشن نشدن اجاق گاز

شعله اجاق گاز روشن نمی شود

دلایل روشن نشدن شعله اجاق گاز

دلایل زیادی می تواند باعث شود همه انواع اجاق گاز راه اندازی نمی شوند بودن ظاهر این عیب با تمام کارهای روزمره ما در خانه تداخل دارد. به همین دلیل در این مقاله بایت برای بررسی دقیق دلایل روشن نشدن اجاق گاز ما پول می دهیم که با ما باشد

باقی مانده غذا

غذا را آماده کرده اید و می خواهید بپزید، شدت اجاق را می زنید و می بینید که همه شعله های گاز روشن می شود به جز یکی. در این شرایط باید به دنبال علت روشن نشدن شعله اجاق گاز باشید. به شعله گاز نگاه کنید، اگر به جای شعله های آبی شعله های زرد و نارنجی دیدید یعنی چربی ها و تکه های غذا در ته شعله وجود دارد و جریان گاز را مسدود کرده اند.

برای تمیز کردن مواد غذایی از روی شعله، ابتدا توری قرار داده شده روی شعله معیوب را بردارید. سپس درپوش را بردارید و همین کار را با پایه شعله انجام دهید. یک پارچه مرطوب و تمیز بردارید و محل را با دقت تمیز کنید، لکه های چربی را پاک کنید و بقایای غذا را بردارید.

پایه شعله را در ظرفی پر از مواد شوینده یا سرکه قرار دهید و اجازه دهید مقداری از آن به این مواد آغشته شود. برای تمیز کردن شمع ها و میله ها از مواد شوینده اسیدی و بسیار قوی استفاده نکنید زیرا ممکن است قطعات زنگ زده و آسیب ببینند. سپس پایه شعله را بردارید و با مسواک تمیز کنید.

دلیل روشن نشدن شعله اجاق گاز، روشن نشدن اجاق گاز، چرایی روشن نشدن گاز

دلیل روشن نشدن اجاق گاز

شعله خیس

وجود آب در سوراخ های مشعل یا بالای شعله دلیل دیگری است که شعله گاز مشتعل نمی شود. بنابراین وجود آب و سر شعله خیس می تواند باعث روشن نشدن اجاق گاز شود.

برای اینکه اجاق گاز روشن نشود، باید مشعل را با یک حوله نرم مخصوص تمیز و خشک کنید، مشعل ها را با دقت تمیز کرده و سپس از آنها استفاده کنید.

خطای ترموکوپل اجاق گاز

یکی از رایج ترین دلایل روشن نشدن شعله اجاق گاز، وضعیت ترموکوپل اجاق گاز است. ترموکوپل در نقش یک مولد جریان الکتریکی به عنوان یک بخش ضروری از نظر ایمنی وسایل گازسوز قرار می گیرد. استفاده و عملکرد ترموکوپل در طراحی اجاق گازهای جدید یک سیستم ایمنی و هشدار قوی می باشد. در واقع زمانی که یکی از اجزای اجاق گاز به درستی کار نمی کند، ترموکوپل جریان گاز را قطع کرده و از شعله ور شدن اجاق گاز جلوگیری می کند.

تستی که برای یافتن ارتباط خرابی سیستم ترموکوپل و علت روشن نشدن اجاق گاز پیشنهاد می شود این است که ولوم اجاق گاز را پایین نگه دارید و مدتی آن را پایین نگه دارید و سپس آن را رها کنید. شعله روشن نمی شود یعنی ترموکوپل اجاق گاز نیاز به تعمیر دارد اگر می دانید چگونه ترموکوپل اجاق گاز را تعویض کنید خودتان این کار را انجام دهید در غیر این صورت یک تعمیرکار همراه خود ببرید.

علت روشن نشدن اجاق گاز، روشن نشدن اجاق گاز، علت روشن نشدن اجاق گاز و راهنمایی برای رفع مشکل

چرا بنزین روشن نمی ماند؟

الکترودهای احتراق در موقعیت صحیح خود قرار نگرفته اند

ابتدا مطمئن شوید که همه شعله ها خاموش و خنک هستند. میله های آهنی و محافظ شعله مشکی را بردارید تا الکترودهای سرامیکی سفید را ببینید. اگر موقعیت الکترود و فاصله از شعله صحیح نیست، آن را با انگشت خود تنظیم کنید.

درب یا مشعل در جای خود قرار ندارد

مطمئن شوید که مشعل ها در جای مناسب روی اجاق گاز قرار گرفته اند. همچنین مطمئن شوید که پوشش روی مشعل قرار دارد. یک کلاه سیاه که به درستی نصب شده است به طور یکنواخت و متناسب قرار می گیرد.

خرابی احتراق

احتمال دارد فندک گاز مشکل داشته باشد. یک راه آسان برای فهمیدن اینکه آیا فندک نیاز به تعویض دارد یا خیر، خاموش کردن چراغ ها و چرخاندن دستگیره است. اگر جرقه به جای آبی روشن، نارنجی یا زرد است، باید جرقه زن را تعویض کنید.

علت روشن نشدن اجاق گاز، روشن نشدن اجاق گاز، چرایی روشن نشدن اجاق گاز

دلیل روشن نشدن اجاق گاز و نحوه حل مشکل

کاهش حجم گاز

اگر شعله کم شد یا حتی خاموش شد، پیچ یا حجم گاز خراب شد، حجم گاز را بچرخانید و شعله را زیاد کنید. در این شرایط شعله آنقدر زیاد یا کم می شود که خاموش می شود اما چگونه باید تشخیص داد که حجم کوره خراب است و ربطی به ترموکوپل ندارد؟

ولوم اجاق گاز یا گیر کردن پیچ در حین چرخاندن می تواند نشانه خرابی حجم اجاق گاز باشد. آسیب به سیم پیچ نیز می تواند بر تعداد شعله ها تأثیر بگذارد، سیم پیچ قسمت کنار ترموکوپل است.

یک ترموکوپل جریان الکترونیکی را به سیم پیچ منتقل می کند. در صورت خاموش شدن شعله، ترموکوپل از کار افتاده و سیم پیچ برق گرفته و مسیر گاز قطع می شود. هنگامی که رادیاتور آسیب می بیند، اجاق گاز دیگر مسیر جریان گاز را کنترل نمی کند، بنابراین تعداد شعله ها دیگر قابل کنترل نیست.

نشتی گاز در شیلنگ وجود دارد

بروز نشت گاز و روشن نشدن گاز نیز دلیل مهمی است که خطراتی نیز به همراه دارد. در صورت بروز این مشکل اجاق گاز باید سریعا بررسی و تعمیر شود.

در صورت نشت گاز، شعله اجاق گاز مشتعل نمی شود. زیرا وجود نشت گاز باعث شده است که مقدار صحیح گاز مورد نیاز برای مخلوط شدن گاز و هوا وارد محفظه احتراق نشود و شعله شعله ور نشود.

به همین ترتیب در صورت روشن بودن شعله احتمال کم بودن شعله وجود دارد که با بررسی وجود نشتی گاز در اجاق گاز می توانید در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنید. شیلنگ اجاق گاز باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد. استفاده از بست های باکیفیت و نصب اولیه از نشت گاز جلوگیری می کند.

مجموعه: بخش نظافت بیتوته