دلیل اصلی تمدید دوره آزمایشی چیست؟


به گزارش سردبیر خبرگزاری فارس؛ با وجود اعتماد مردم به قوه قضائیه، طولانی شدن مراحل قانونی یکی از مشکلات و انتقادات جدی مردم و مراجعه کنندگان به قوه قضائیه است. نقد درست است و قوه قضائیه هم این انتقاد را پذیرفت و با آسیب شناسی این معضل راهکارهایی هم ارائه کردند.

طولانی شدن دعاوی یکی از مشکلات قوه قضائیه است که نیازمند اصلاح زیرساخت های برخی ساختارها است.

ارائه لایحه ای به مجلس برای کاهش مدت زمان رسیدگی

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه نیز کوتاه‌کردن روند دادرسی را اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: تاخیر در رسیدگی به پرونده‌ها از جهات مختلف از جمله روحی و روانی برای مردم هزینه‌بر است.

محسنی اژه ای با تاکید بر اینکه “کوتاه سازی روند قضایی” یکی از برنامه های اصلی قوه قضائیه است، گفت: با توجه به کوتاه شدن مدت رسیدگی و جلوگیری از طولانی شدن محاکمات، لایحه ای را به مجلس شورای اسلامی ارائه کنید و همه را بگیرید. جنبه ها را در نظر بگیرید.” ما انجام می دهیم.

به گفته کارشناسان حقوقی، ۱۵۰۰ جرم کیفری در ایران وجود دارد که در مقایسه با سایر نظام های حقوقی و قضایی، تعداد زیادی است. از این نظر، بسیاری از جرایم ارتکابی بر اساس قانون در واقع تخلف است، بنابراین جرم زدایی یا جرم زدایی ضروری است.

برخی از جرائم جرم انگاری در کشور ما واقعاً نیازی به جرم انگاری ندارند، مثلاً برخی از جرایم رانندگی که در حال حاضر جرم تلقی می شوند باید جرم زدایی شده و به کمیسیون یا مرجع حل اختلاف مربوطه تحویل داده شوند.

مشکلات هر سازمانی را نیز باید به سازمان سپرد تا از ورود زیاد پرونده ها به قوه قضائیه جلوگیری شود و یکی از مشکلات قدیمی این دستگاه که به تعویق افتاده کنترل شود.

آیا ارائه لایحه مجلس همان اقدام سریع قوه قضائیه برای حل مشکل است؟

تقدیم لایحه قانونگذاری به مجلس شورای اسلامی شاید یکی از راه حل های اساسی برای معضل طولانی شدن دعاوی باشد، اما یادآوری می شود که برخی از لوایح بیش از دو دهه است که در انتظار تصویب هستند!

فقدان قانون یا تأخیر در تصویب مقررات (مانند قانون تجارت یا ارز و …) از طرفی بدون استفاده از طعم، رسیدگی به پرونده ها را با مشکل جدی مواجه می کند.

فعالیت برخی از ستادها تأثیر مستقیمی بر روند قضایی دارد، مانند ستاد مبارزه با مواد مخدر، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شورای پیشگیری از وقوع جرم و … بسیار مهم است که با وجود بودجه کلان، موضوعاتی را مطرح نکرده اند. امکانات مؤثر بود و باید به طور مؤثر جستجو شود. هدف این بود که آنها فعال تر شوند.

بنابراین باید در نظر داشت که انتقاد مردم از قوه قضائیه، انتقادی است که از سوی دادگاه به ستاد مرکزی وارد شده است. اطلاعات می تواند بوروکراسی را کاهش دهد و زمان محاکمه را کاهش دهد و در عین حال شفاف باشد و از فساد احتمالی جلوگیری کند. در نهایت راه حل اصلی مشکل طولانی شدن دادگاه در اختیار مجلس شورای اسلامی است که با لغو اعلامیه، محاکمه مردم را تسهیل می کند.

انتهای پیام/
این را در صفحه اول پیشنهاد دهید