در ۶۰ ثانیه آینده حقیقت رژیم غذایی کم کربوهیدرات را بیاموزید

قبل از انجام هر رژیمی، باید در مورد بی خطر بودن آن تحقیق کنید و آیا قوانینی وجود دارد که بتوانید در درازمدت به آن پایبند باشید.

سپس ممکن است بپرسید:

ده ها رژیم غذایی در بازار وجود دارد. چرا باید رژیم کم کربوهیدرات را انتخاب کنم؟

در حالی که بازار رژیم غذایی بسیار بزرگ است، در واقع تنها سه گروه رژیم غذایی کلی وجود دارد:

۱. رژیم های کاهش کالری

۲. رژیم های کاهش چربی

۳. رژیم های غذایی که کربوهیدرات ها را محدود می کند

۱. رژیم‌های غذایی کم‌چربی می‌توانند برای یک رژیم غذایی طولانی‌مدت برای ورزشکاران، کسانی که فقط چند پوند اضافه وزن کم می‌کنند، یا کسانی که فقط به حفظ وزن سالم نیاز دارند، مفید باشد. همچنین می توان از این نوع رژیم غذایی برای بهبود سطح کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی استفاده کرد، اما داده های بالینی اخیر این رویکرد را زیر سوال می برد.

۲. رژیم های کم کالری نیاز به نظم، حمایت و راهنمایی دارند. مسلماً شناخته شده ترین برنامه کاهش وزن Weight Watchers است که در طول دهه ها میلیون ها رژیم گیرنده را به خود جذب کرده است. یک نکته جالب: قبل از رونق کم چربی، Weight Watchers برنامه های محدود کننده کربوهیدرات و بدون چربی را ارائه می کرد.

۳. در نهایت، رژیم‌های کم کربوهیدرات برای کاهش اشتهای شما استفاده می‌شوند و به مرور زمان راحت‌تر می‌شوند. رژیم گیرندگان اغلب تاکید می کنند که غذاهایی که باید بخورید متعادل در نظر گرفته نمی شوند. معمولاً به رژیم گیرندگان توصیه می شود برای اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی از مکمل ها استفاده کنند.

محبوبیت فزاینده ای رژیم کتوژنیک فوق العاده سختگیرانه است که نه تنها به محدود کردن کربوهیدرات نیاز دارد، بلکه به پروتئین و حتی آب نیز نیاز دارد.

رژیم های کتوژنیک

رژیمی است که در صورت رعایت صحیح، محصول جانبی به نام کتون تولید می کند. اکثر کسانی که رژیم دارند می توانند با محدود کردن مصرف کربوهیدرات به کمتر از ۶۰ گرم در روز به کتوزیس (وضعیت مرتبط با افزایش سطح کتون در خون) برسند.

حالت کتوز باعث می شود که یک رژیم غذایی کتوژنیک از نظر متابولیکی آنقدر شبیه روزه باشد که اغلب از آن به عنوان روزه کنترل شده یاد می شود.

این رژیم یک رژیم غذایی محاسبه شده ریاضی است که چربی بالایی دارد و نه تنها کربوهیدرات کمی دارد بلکه پروتئین کمی نیز دارد. همچنین برای جلوگیری از رقیق شدن کتون ها، مصرف آب را محدود می کند و کالری دریافتی را به دقت کنترل می کند. این رژیم از دهه ۱۹۲۰ وجود داشته است، زمانی که آن را به عنوان یک درمان موفقیت آمیز برای صرع دوران کودکی در نظر می گرفتند، اما در دهه ۱۹۵۰ توسط داروهای مصنوعی غصب شد. اکنون در درمان های عصبی استفاده می شود.

کلینیک‌هایی که رژیم کتوژنیک را تجویز می‌کردند، پیشرفت بیماران خود را طی دهه‌ها دنبال می‌کردند و موارد بسیاری را جمع‌آوری و مستند می‌کردند. هیچ کدام عوارض جانبی جدی گزارش نکردند و هیچ یک به این نتیجه نرسیدند که رژیم غذایی ناامن است.

آیا رژیم کم کربوهیدرات موثر است؟

بسیاری از افراد به این دلیل ساده موفق هستند که نسبت به رژیم های سنتی راحت تر به آن پایبند هستند. زمانی که رژیمی دارید که چربی ها و کالری ها را محدود می کند، احساس گرسنگی نمی کنید.

اولین چیزی که بدن برای انرژی می سوزاند کربوهیدرات است. با این حال، وقتی بدن کربوهیدراتی برای سوزاندن ندارد، به دنبال منبع دیگری از انرژی – چربی است. بنابراین وقتی مصرف کربوهیدرات خود را کاهش می دهید، بدن شما به طور طبیعی چربی می سوزاند و وزن کم می کنید. به یاد داشته باشید، هرکسی که برنامه کاهش وزن جدیدی را شروع می کند یا تغییرات چشمگیری در رژیم غذایی یا روال سلامتی خود ایجاد می کند، باید ابتدا با پزشک خود مشورت کند.

تعداد فزاینده ای از شواهد بالینی آنچه را که باید اصل اصلی کاهش چربی را در نظر بگیرید حمایت می کند: اگر وضعیت نسبتاً خوبی دارید و می خواهید لاغرتر شوید، اولین تغییر رژیم غذایی که باید انجام دهید کاهش مصرف کربوهیدرات و افزایش آن است. پروتئین شما فورا

به دلایلی مردم هنوز نمی خواهند بفهمند و بپذیرند که چربی رژیم مشکل اکثر افراد فعال نیست. این مصرف کربوهیدرات های اضافی است که تا حد زیادی مسئول افزودن بافت چربی به بدن شما است. کربوهیدرات ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و چربی را کاهش دهید.

در اینجا اثبات است. در یک مطالعه اخیر، دو گروه تحت نظر قرار گرفتند. هر دو گروه ۳۰ درصد از کالری دریافتی روزانه خود را از چربی مصرف می کردند. تنها تفاوت قابل توجه رژیم غذایی این بود که یک گروه فقط ۱۲٪ از کالری خود را از پروتئین (۵۸٪ کربوهیدرات) دریافت می کرد، در حالی که گروه دیگر ۲۵٪ پروتئین (۴۵٪ کربوهیدرات) دریافت می کرد. حتی با مصرف مداوم چربی و کاهش نسبتاً کمی کربوهیدرات (از ۵۸٪ به ۴۵٪)، نتایج واضح بود. پس از شش ماه، گروهی که پروتئین بالاتر و کربوهیدرات کمتری داشتند، ۵۰ درصد بیشتر از گروهی که کربوهیدرات بالاتری داشتند، از دست دادند.

من انتظار دارم زمانی که مصرف کربوهیدرات به ۴۰% کاهش یابد، نتایج حتی چشمگیرتر باشد، مانند برنامه های کاهش چربی محبوب ۴۰-۳۰-۳۰.

درک این نکته مهم است که ما حذف کربوهیدرات ها را به طور کامل پیشنهاد نمی کنیم – که در نهایت نتیجه معکوس دارد – بلکه کاهش تدریجی کربوهیدرات ها را برای متعادل کردن رژیم غذایی پیشنهاد می کنیم. شکی نیست که اکثر مردم و به ویژه آمریکایی ها کربوهیدرات زیادی می خورند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر