درمان آسیب پا در پارس جنوبی/عسلویه به بیمارستان مجهز نیاز دارد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: شهرستان عسلویه واقع در جنوب استان بوشهر، محل استقرار پالایشگاه های بزرگ گاز است که بیشتر گاز کشور را تولید و از طریق شبکه های سراسری گاز مناطق مختلف کشور را تامین می کند.

سال ها از آغاز روند توسعه پارس جنوبی می گذرد و اکنون میزان تولید گاز در این منطقه به اوج خود رسیده است و تمام مراحل این میدان عظیم گازی به جز یک مرحله از بزرگترین گاز جهان تغذیه می شود. در این زمینه به تولید رسیده است.

علاوه بر پالایشگاه های گاز، شرکت های پتروشیمی بزرگی نیز در شهرستان عسلویه ایجاد شده و چندین پروژه بزرگ پتروشیمی در این منطقه در حال ساخت است.

با وجود توسعه صنعتی منطقه عسلویه و نقش مهم این منطقه در اقتصاد کشور، زیرساخت های جنوب استان بوشهر به ویژه شهرستان عسلویه پیشرفتی نداشته و مردم این مناطق با کمبودهای زیادی مواجه هستند.

صنایع فعال در شهرستان عسلویه بیشتر به فکر سود اقتصادی خود هستند تا مسئولیت اجتماعی خود در قبال محیط اطراف و اهمیت چندانی برای مهمان نوازی قائل نیستند.

یک پای لنگ نیاز به درمان در بیمارستان مجهز پارس جنوبی/عسلویه دارد

وضعیت بیمارستان زیبای عسلویه قطب اقتصادی و انرژی کشور نیست و در سال های اخیر مطالبات مکرر برای بهبود خدمات درمانی در این شهر مطرح شده و علیرغم وعده های مسئولان هیچ موفقیتی حاصل نشده است. در این رابطه.

نبود بیمارستان مجهز در عسلویه

یکی از اهالی عسلویه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: شاید یکی از عزیزان ما نیاز به مریض بودن داشته باشد تا بفهمد باید بیمارستانی مجهز و پیشرفته در نزدیکی ما باشد.

مظفری افزود: چند روز پیش یکی از بستگان ما بر اثر تصادف با موتورسیکلت دچار مشکل مغزی شد و پس از اعزام به یکی از مراکز بهداشتی درمانی عسلویه، کمبود تجهیزات و پزشکان متخصص ما را پر از اضطراب و ترس کرد.

وی بیان کرد: با وجود تلاش های قابل تقدیر کادر پرستاری این مرکز، عدم حضور بخش آه تو سی یکی و متخصص اصرار داشت که بیمار در اسرع وقت به شهر دیگری اعزام شود و با توجه به اورژانس بیمار، ترس از دست دادن وی در مراحل زمان بر پذیرش و انتقال به شهرهای اطراف نگرانی ما را دوچندان کرد.

کمبود جا و دکتر

میزان بسیار بالای آلودگی ناشی از پراکندگی جمعیت شاغل در شرکت های گاز و پتروشیمی در منطقه اتریش پارس که بیش از ۷۵ هزار نفر تخمین زده می شود. مشعل ها می سوزند و انتشار آلاینده های شیمیایی در هوا و دریا که منجر به افزایش انواع بیماری های قلبی عروقی و تنفسی و حتی سرطان ها تعداد زیادی از بیماران شده است. ضربه در اثر حوادث ناشی از کار و تصادفات رانندگی، نیاز به ساخت بیمارستانی بزرگ، مجهز و پیشرفته بر همگان روشن شده است.

در حال حاضر دو بیمارستان در منطقه عسلویه خدمات ارائه می دهند. بیمارستان نبی اکرم(ص) شهرستان عسلویه که به شدت از نظر فضا، تجهیزات و کادر متخصص به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای کارگران و مردم منطقه به ویژه در مواقع اورژانسی نیست و بیمارستان شهید سلیمانی چاه. شهرستان مبارکه متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که کمبود نیروی متخصص دارد و با بیمه ها همکاری نمی کند و همین امر هزینه های مراجعه به این بیمارستان را برای مردم افزایش می دهد.

یک پای لنگ نیاز به درمان در بیمارستان مجهز پارس جنوبی/عسلویه دارد

تصمیم دولت قبل در میدان باقی ماند

در آخرین سفر حسن روحانی رئیس جمهور پیشین کشورمان به عسلویه در اسفندماه ۱۳۹۶، کمیته ملی آلودگی هوای عسلویه به ریاست شخص رئیس جمهور و با حضور تنی چند از وزرا از جمله وزیر نفت، وزیر کشور و مصوبه آن احداث بیمارستان درمانی با ظرفیت ۱۱۰ تخت و هزینه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار بود که باید ظرف مدت دو سال با اعتبار وزارت نفت تکمیل شود.

بیش از سه سال از آن تاریخ می گذرد و به نظر می رسد با وجود پایان دولت دوازدهم، دولت مردمی آیت الله رئیس عزمی برای پاسخگویی به این مطالبه به حق مردم عسلویه ندارد. شنیده ها حاکی از مخالفت وزارت نفت و وزارت بهداشت با ساخت این بیمارستان است.

ضرورت مشارکت کسب و کار در بخش بهداشت و درمان

از آنجایی که صنایع بزرگی در شهرستان عسلویه ایجاد شده است که نقش مهمی در آلودگی این منطقه و حتی بیمار کردن مردم دارند، انتظار می رود این صنایع نقش بیشتری در ارائه خدمات به محیط اطراف داشته باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به حجم بالای صنایع منطقه و مشکلات ناشی از آن، صنعت برای ارائه خدمات بهتر در نظام سلامت باید تعهدات قانونی خود را بپذیرد و عمل کند.

قاسم بارجوی فرد وی با اشاره به اینکه همه مردم حق دسترسی عادلانه به خدمات نظام سلامت را دارند، افزود: یکی دیگر از راه های کاهش مشکلات در نظام سلامت کمک های انسان دوستانه خیرین است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: هزینه های بالای زندگی عسلویه و شرایط خاص این منطقه باعث شده است که بیشترین تقاضای جابجایی بهورزان عسلویه در بین شهرستان ها باشد.

محمدامین شایسته نیا مدیر شبکه بهداشت و درمان عسلویه از تقویت زیرساخت های درمانی در عسلویه خبر داد و گفت: برای بهبود زیرساخت های بهداشتی و درمانی شهرستان عسلویه هفت پروژه بهداشتی به ارزش ۱۲ میلیارد تومان در دولت افتتاح می شود. هفته

لزوم ساخت بیمارستان مجهز

انتظار می رود سازمان منطقه ویژه پارس جنوبی و شورای راهبردی پتروشیمی منطقه عسلویه با درآمدهای فراوان برای بدیهی ترین مسئولیت اجتماعی خود که حفظ سلامت مردم بومی این منطقه حاصلخیز است، از این منطقه درآمد کسب کنند. سرمایه گذاری کارکنان منطقه و خود شرکت ها برای ساخت بیمارستانی با همکاری دانشگاه علم و صنعت برای انجام امور پزشکی.

عیسی کلانتری، رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست زمانی گفته بود که تنها راه حل ما برای رفع آلودگی هوا، دعا برای باد و باران و هوای پاک است.

با وجود این کمبودها، اکنون تنها راه حل ما این است که دعا کنیم بدنمان کمتر به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.