دادگاه یونان تحریم نفتی آمریکا علیه ایران را لغو کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانسه منبع آگاه روز چهارشنبه گفتند، یک دادگاه یونانی روز چهارشنبه حکم دادگاه قبلی را مبنی بر اجازه به آمریکا برای توقیف بخشی از کشتی نفتی ایران در سواحل یونان لغو کرد.

یک منبع حقوقی یونانی گفته است که ایران قبلا علیه تصمیم اصلی دادگاه یونان تجدید نظر کرده بود. این منبع گفت: قاضی ابطال حکم دادگاه را تایید کرده است و رد آن در دادگاه تجدیدنظر مشکل است.

مشخص نیست که آیا دولت آمریکا یا یونان با این تصمیم مخالفت خواهند کرد یا خیر.

یونان حدود یک ماه پیش یک نفتکش با پرچم ایران را از سواحل توقیف و سپس محموله آن را به آمریکا منتقل کرد. رویترز اینجاست در باره او نوشت که ایالات متحده نفت ایران را که در یک کشتی روسی در نزدیکی یونان ذخیره شده بود، توقیف و به کشتی دیگری خواهد فرستاد.

تلاش یونان برای تصاحب نفت ایران به سرعت با واکنش جمهوری اسلامی مواجه شد و زمانی که اعلام شد نفت ایران در حال انتقال به آمریکا است، ایران دیگر این تخلف را نپذیرفت. بین المللی طرف یونانی وجود نداشت.

گام بعدی این بود که ایران در واکنش به تصمیم یونان برای توقیف نفتکش خود، اقدام نظامی انجام دهد. یک خبرگزاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه اعلام کرد که ناوگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال توقیف دو نفتکش یونانی به دلیل نقض قانون در خلیج فارس است.