خانه سعادت شیراز; موزه صنایع دستی ایران – سنگ نظری


ویژگی های خانه ساعت، موزه خاتم، شیراز و موزه خاتم

نمای بیرونی موزه خاتم شیراز

خانه سعادت، شیراز، موزه هنر خاتم دیار

خانه سعادتیکی از خانه های تاریخی شیراز مربوط به دوره قاجاریه است که امروزه مرمت شده و هنر منبت استادان شیرازی را به نمایش می گذارد و به خانه خاتم شیراز یا موزه خاتم شیراز معروف است.

خانه سعادت (به انگلیسی: سعادت خانه) یا سرای خاتم شیراز یکی از خانه های زیبا و تاریخی این شهر است که در دوره قاجار ساخته شده است.

صاحب این خانه سید علی اکبر سعادت از تجار معروف شیراز بود که خانه را در منطقه سنگ سیاه قدیم ساخت.

خانه سعادت شیراز اکنون به موزه خاتم و نمایشگاه دائمی هنر خاتم شیرازی تبدیل شده است.

این خانه تاریخی با معماری اصیل ایرانی در سال ۱۳۸۲ با تزئینات هنری و چشمگیر به شماره ۱۴۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس مرمت و مرمت شد. .

پوشش سقف تعویض و پوشش حیات ترمیم و شالوده آن برای استحکام و استحکام آن تقویت شد و قطعات چوبی که توسط موریانه ها تخریب شده بود تعویض و یا مرمت گردید.

 خانه سعادت شیراز خانه سعادت اطلاعات خانه سعادت شیراز

معماری موزه خاتم شیراز

شما معماری خانه را دریافت می کنید

معماری خانه سعادت به قدری شیک و زیباست که چشم ها را مسحور خود می کند. این خانه با ظرافت و زیبایی بی نظیر یکی از نمونه های بارز هنر معمار دوره قاجار است. سبک معماری عمارت مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است که دارای حیاط مرکزی و اتاق های متعدد با کاشی کاری، آجرکاری، گره چینی، کنده کاری و سقف های چوبی است.

خانه سعادت شیراز خانه سعادت اطلاعات خانه سعادت شیراز

ویژگی های موزه خاتم شیراز

شما ویژگی های House را دریافت می کنید

ورودی: این عمارت دارای یک ورودی اصلی در ضلع جنوبی و یک ورودی فرعی در امتداد ورودی اصلی و در ضلع شرقی است. بعد از ورودی یک راهرو کوچک وجود دارد که به حیاط منتهی می شود.

حیاط: پس از عبور از در چوبی کوچک وارد حیاط زیبای عمارت می شوید، حیاط عمارت مربع شکل است که در وسط آن حوضی آبی و بیضی شکل است که در میان چهار باغ کوچک، تعدادی درخت و گل های رنگارنگ احاطه شده است. . . اتاق های سه و پنج دری اطراف حیاطی ساخته شده و نمای آن ها با آجر و کاشی تزئین شده است.

شاه نشین: در قسمت ییلاقی و در ضلع غربی عمارت، ایوان بزرگی با چهار ستون زیبا مشاهده می شود، ستون های ایوان، سقف چوبی، چتر آفتاب گیر و سطح سقف آفتابگیر این قسمت زیبایی شگفت انگیزی دارد. در ایوان خانه سعادت سه تخت آفتابگیر ساخته شده است که وسط آن بزرگتر است. برای تزیین این چترهای آفتابی از کاشی کاری های هفت رنگ با شاهان، حیوانات و داستان های باستانی استفاده شده است.

موزه خاتم شیراز، نمایشگاه دائمی آثار خاتم شیرازی، موزه خاتم شیراز

سعادت شیراز قسمت های مختلف خانه

اتاق های پنج دری: اتاق های پنج دری با تزئینات گچی، سقف های چوبی و شیشه های رنگی در ضلع شمالی بنا ساخته شده است. ایوانی سایه انداز با هشت ستون در این محوطه ساخته می شود.

اوج هنر معماران شیرازی را در ستون های گچ بری این بنا می بینید.

بر روی ستون‌های ایوان خانه، نقش‌های ظریفی را می‌بینید که نشان‌دهنده شخصیت‌های داستان‌های ایرانی، افراد مشهوری چون شاه عباس دوم، سلطان حسین عثمانی و… هستند که ستون‌ها را با نقاشی و کاشی تزئین کرده‌اند. .

آپارتمان زمستانی: اتاق های سه دری و در یک طبقه که در ضلع غربی ساخته شده اند، به عنوان آپارتمان زمستانی مانور عمل می کنند. اتاق های سه دری برای اقامت ساکنین و اتاق های طبقه همکف توسط سایر کارکنان، انباری و آشپزخانه استفاده می شود.

نمایشگاه دائمی الگوی شیرازی، موزه خاتم شیراز، خانه سعادت

تصاویری از موزه خاتم شیراز

جاده دسترسی به موزه خاتم شیراز

خانه سعادت در منطقه قدیمی سنگ سیاه شیراز و نزدیک به بسیاری از خانه های قدیمی دیگر قرار دارد.

بهترین راه برای رسیدن به این موزه از طریق سره نمازی و شهید دستغیب است.

می توانید با ماشین شخصی از خیابان لطف علی خان زند یا خیابان پیروزی به سره نمازی برسید و تا خانه سعادت به سمت بلوار دسغیت حرکت کنید.

اگر می خواهید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید می توانید از خط ۱ مترو استفاده کنید و در ایستگاه زندیه پیاده شوید و سپس به میدان شهدا و خیابان پیروزی بروید تا به سره نماز برسید.

برای استفاده از اتوبوس های شهری باید به گردنه سنگ سیاه رفته و در ایستگاه سه راهی نمازی پیاده شوید.

آدرس: استان فارس – شیراز – دروازه کارون – خیابان دستغیب – منطقه سنگ سیاه – جنب آرامگاه سیبویه

ساعات بازدید: ۸:۳۰ الی ۱۴:۰۰، ۱۵:۳۰ الی ۱۹:۰۰

خانه سعادت شیراز، اطلاعات خانه سعادت شیراز، خانه سعادت شیراز

کار در موزه خاتم شیراز

پیکربندی: بخش گردشگری بیتوته