خاطرات محرم بر تخته های ۱۰۰ ساله/ ریشه هایمان را گم نکنیم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: فعالیت هیئت ها و حسینیه ها در خراسان جنوبی سابقه ای طولانی دارد و سابقه حسینیه ها در بافت تاریخی شهر بیرجند صحت این گفته را نشان می دهد.

حسینیه از نام آشنایی امام رضا (آ) حسینیه کبابیها و حسینیه گود از اماکن مذهبی شهرستان بیرجندی هستند که ریشه تاریخی آن نشان می دهد که ساکنان خراسان جنوبی از دیرباز عاشق اهل بیت (آ) و بخصوص سیدالشهدا (آ) و در ایام سوگواری آیین های مختلفی را برگزار می کردند.

معرفی این آیین ها، حسینیه ها و هیئت های قدیمی در بیرجندی بی شک می تواند باعث توسعه گردشگری مذهبی شود و فرهنگ دیرینه مردم خراسان جنوبی را به سایر هموطنان و حتی ساکنان دیگر کشورها نشان دهد.

ایام محرم فرصت خوبی است تا با این آیین های قدیمی و هیئت های قدیمی شهر بیشتر آشنا شویم و بررسی کنیم که این مولفه ها چقدر می تواند در توسعه گردشگری مذهبی موثر باشد.

خاطرات محرم در هیئت های 100 ساله/ ریشه هایت را گم نکن

قدیمی ترین تابلوهای شهر

محمدعلی خالدی، نماینده مالک زمان (رانندگی) بیرجند در این رابطه اظهار داشت: دولت زمان (رانندگی) و هیئت ابوالفضل و حسین قسمت قدیمی بیشترین و تاریخی ترین هیئت های شهرستان بیرجندی.

وی خاطرنشان کرد که صاحب دولت گذشته زمان هیئت ویژه کودکان نیز داشتیم، گفت: این هیئت ویژه کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۲ ساله است و برنامه های ویژه ای را دنبال می کرد.

پاسخ دولت زمان بیرجند گفت: در دهه ۴۰ و ۵۰ حضور هیئت ها در خیابان ها شور و احساس خاصی بود که در اعماق روح نفوذ می کرد.

خالدی با اشاره به برخی مراسم روز تاسوعا گفت: در شهر بیرجندی در روز تاسوعا اکثر هیئت ها در حسینیه امام رضا(ع) جمع می شدند و به عزاداری می پردازند که تا ظهر ادامه دارد.

نگاهی به غم در دهه ۶۰ بیرجندی

گفت: یادم هست در دهه ۶۰ سرهنگ مومین و عاشق اهل بیت به نام سرهنگ پهننده به پادگان بیرجندی رفتند و تشییع جنازه ای نیز در آنجا برگزار شد.

پاسخ دولت زمان (رانندگی) بیرجند تصریح کرد: این مراسم عزاداری با حضور سربازان و کارکنان پادگان بسیار ارزشمند بود چرا که گاهی در بین سربازان شهرستان های دیگر سرودهای خامی می آمد که ما نیز از آن استفاده می کردیم.

خالدی ادامه داد: به جرات می توانم بگویم غم در پادگان یکی از ناب ترین غم هایی بود که دیده ام.

وی گفت: یکی دیگر از سنت های قدیمی عزاداری این است که در ایام محرم و صفری پشت بام چندین حسینیه بیرجندی مانند حسینیه منقل ها را با چادر یا برزنت می پوشاندند.

پاسخ دولت زمان (رانندگی) بیرجند بیان کرد: هیئت های فعلی شهرستان بیرجند از همان سه هیئت قدیمی شهرستان بیرجند (هیئت حسینی، هیئت صاحب) هستند. زمان و هیئت ابوالفضلی) تشکیل شده است.

خاطرات محرم در هیئت های 100 ساله/ ریشه هایت را گم نکن

تاریخ حکومت ابوالفضلی بیرجندی

حاج غلامحسین علیزاده رئیس هیئت ابوالفضلی بیرجندی نیز در این زمینه اظهار داشت: سابقه فعالیت هیئت ابوالفضلی در بیرجندی به حدود یک قرن می رسد که توسط بزرگانی به نام عبدالوهاب شاهسونی تأسیس شد.

وی بیان کرد: با توجه به محدودیت هایی که در آن زمان در حوزه عزاداری وجود داشت، برپایی هیئت و عزاداری با مشکل مواجه شد.

مدیر دولت ابوالفضلی بیرجندیآ) وی با اشاره به اینکه حدود ۱۵ سال است که هیئت ابوالفضل در مسجد فعالیت می کند، بیان کرد: معنای نوحه و اندوه واقعی را در همان تعزیه های قدیمی هیئت ها می بینیم در حالی که امروز متأسفانه گاهی رفته ایم. نشان می دهد.

علیزاده با تاکید بر اینکه هیئت ها در واقع دانشگاه امام حسین (ع) بوده است، یادآور شد: خاطرات بسیاری است. خوشایند یاد تشییع جنازه حسینیه خدا، حسین بی بی آخوند و حسینیه آخوند افتادم.

در دهه ۶۰ هیئت ها به دعوت سرهنگ وفادار به پادگان رفتند و در آنجا تشییع باشکوهی برگزار کردند، وی یادآور شد: در گذشته هیئت ها به پادگان کنار پرچم سیدالشهدا می رفتند.آ) صدها یا بردگان پیر حضور داشتند که به نوعی ادای احترام به این بزرگواران بود.

یاد درگذشتگان عاشورا

رئیس هیئت ابوالفضلی بیرجندی یادآور شد: علت حرکت هیئت های بیرجندی به سمت قتلگاه یا بهشت ​​متقیان در روز عاشورا، یاد و خاطره اموات در این روز عزیز است.

احمد کاشانی مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: این نکته فرهنگی بسیار مهمی است که در شهرستان بیرجندی دولت تدبیر و امید زمان) حدود ۱۰۰ سال پیش علاوه بر تابلوی مخصوص بزرگسالان، تابلویی برای کودکان و نوجوانان نیز وجود داشت.

وی بیان کرد: وجود هیئت ویژه کودکان بدون شک در نهادینه شدن فرهنگ عاشورایی نقش داشت که شاید امروز هم خانواده های ما را مورد توجه قرار دهد.

۵۶ در محوطه بافت قدیمی حسینیه بیرجندی

مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار بیرجند گفت: در کتاب نام بیرجند نوشته دکتر جمال رضایی حدود ۵۶ حسینیه در مجاورت قلعه پایین شهر بیرجند و قلعه بهارستان وجود دارد که تاریخچه مختصری از این حسینیه ها نیز نوشته شده است.

کاشانی خاطرنشان کرد: حسینیه نواب، حسینیه گود، حسینیه کبابیها و حسینیه امام رضا.آ) از جمله حسینیه های قدیمی است.

وی بیان کرد: در بیرجندی رسم بوده است، زیرا همه مردم به تناسب کارشان می توانند در ساعات مختلف از صبح تا بعد از ظهر و بعد از نماز مغرب در مراسم عزاداری شرکت کنند. شام رویدادهای مختلف سازماندهی می شود ممکن است بوده است

رئیس انجمن گردشگری پایدار خاطرنشان کرد: گردشگری مذهبی می تواند از زیارت ائمه بهره مند شود.آ) امامزادگان شروع کنند، گفت: استفاده از معماری مجلل ایرانی و اسلامی مساجد و حسینیه های قدیمی نیز از دیگر جاذبه های گردشگری مذهبی است که مسجدی با قدمت ۷۰۰ ساله است. قابیل و مسجد جیمز شما و چهار درخت در بیرجندی، حسینیه امام رضاآ) از جمله مساجد است.

کاشانی با تاکید بر اینکه آیین های عاشورا و محرم نیز از دیگر شاخه های گردشگری مذهبی است، گفت: بی شک توجه به این موارد می تواند در نمایش فرهنگ دینی شهر و استان ما موثر باشد.

وی یادآور شد: هیئت های زیادی از شهرستان بیرجندی با قدمت بالای ۱۰۰ سال امکان ثبت نام در آثار فرهنگی ناملموس خراسان جنوبی را دارند.

آیین های عاشورا، حسینه های قدیمی شهر بیرجندی و… همگی جزء لاینفک فرهنگ مردم شرق هستند که باید آن ها را بشناسیم و بشناسیم تا ریشه خود را از دست ندهیم.