حقوق بشر در افغانستان در چارچوب ارزش های اسلامی رعایت می شود – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از خبرگزاری آوا، ملا محمد حسن آخوند نخست وزیر دولت موقت طالبان در سخنرانی خود پس از نماز عید قربان در کابل از مسدود شدن دارایی های ارزی افغانستان انتقاد کرد. امارت اسلامی وعده داده است که در امور داخلی سایر کشورها دخالت نخواهد کرد و امنیت سایر کشورها را تهدید نخواهد کرد.

نخست وزیر دولت موقت طالبان در افغانستان افزود: شایعاتی وجود دارد که امارت اسلامی حقوق بشر را رعایت نمی کند. ما حقوق بشر را در چارچوب ارزش های اسلامی رعایت می کنیم.

نماز عید سعید قربان با حضور ملا محمد حسن آخوندی نخست وزیر، مولوی عبدالسلام حنفی معاون نخست وزیر، اعضای کابینه و دیگر مقامات دولت موقت طالبان در مسجد جامع ارگ شهر کابل پایتخت افغانستان برگزار شد.

مردم افغانستان نیز به مناسبت عید سعید قربان صبح زود برای اقامه نماز عید سعید قربان به مساجد شهرهای مختلف این کشور رفتند.

به گفته مقامات امنیتی طالبان، نماز عید قربان در فضایی امن و آرام در سراسر کشور برگزار شد.

در همین زمینه ملا هبت الله آخوندزاده رهبر طالبان چند روز پیش به مناسبت عید سعید قربان پیامی منتشر کرد و گفت: از کشورهای دیگر می خواهیم که در امور داخلی افغانستان دخالت نکنند.

وی با اشاره به اینکه طالبان «نیازمند روابط خوب با سایر کشورها در چارچوب تعامل و تعهدات متقابل است»، تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم با استفاده از خاک افغانستان، کشورهای همسایه و جهان را تهدید کند. دولت فعلی با کسی دشمنی ندارد. سلاح های ما به روی مردم باز است. دوستی و دشمنی ما بر اساس اصول اسلامی است.

لازم به ذکر است که طالبان در ۱۵ اوت سال گذشته با تصرف کابل قدرت را به دست گرفتند و اندکی پس از آن اسامی وزرا و مقامات دولت موقت افغانستان را در رسانه ها منتشر کردند.